Češi chtějí do vlastního

27. září 2007, 17:48 - Tereza Regnerová
27. září 2007, 17:48

Vlastnické versus nájemní bydlení

V Česku i nadále převládá trend nákupu vlastní nemovitosti, a to navzdory poklesům cen nájemného. Nájemních služeb stále využívá zhruba jen 20 až 35 procent obyvatel ČR. Počet nájemních bytů v celé republice dosahuje 160 tisíc, z nichž 40 tisíc se nachází v Praze, uvádí Daniela Grabmüllerová z ministerstva pro místní rozvoj. A dodává, že přibližně dalších 40 tisíc jednotek na pronájem je součástí „černého trhu“ - až tři čtvrtiny z nich pražského.
Češi nejsou svou oblibou vlastnického bydlení v Evropě nijak výjimeční. Například Belgičané se prý již „rodí s cihlou v žaludku“. Jiné národy ovšem preferují odlišné způsoby bydlení. Například ve Finsku dávají místní obyvatelé jednoznačně přednost nájmu před vlastnictvím. V devadesátých letech minulého století tam totiž došlo k cenovému propadu rezidenčních nemovitostí až o čtyři desítky procent. Ačkoliv se situace v současné době stabilizovala, vzpomínka na krizová léta stále přetrvává.
Tuzemci zatím žádné výrazné propady trhu s byty a domy nezažili, proto je od nákupu nemovitosti neodradí ani stoupající křivka cen bytů a stagnující, či dokonce klesající nájemné. Dle analýzy Aukční síně Naxos (ASN) bude mírně klesající trend pronájmů pokračovat vzhledem ke stále výhodným hypotečním úvěrům a značné aktivitě developerů. „V pronajímání bytů si nejhůře vedou majitelé luxusních jednotek. Naopak dobře se daří pronajímatelům bytů nejmenší kategorie,“ říká Vladislava Císarzová, marketingová manažerka ASN. O luxusní bydlení mají zájem zejména cizinci, kteří pracují u nadnárodních společností. „Počet těchto pracovníků se snižuje a s nižší poptávkou postupně klesají i ceny pronájmů,“ vysvětluje Císarzová. Hranice nájemného u luxusního bydlení v centru Prahy se pohybuje kolem sta tisíc korun měsíčně.
Výstavba nových bytů výhradně určených k pronájmu na čistě komerční bázi v Česku prakticky neexistuje a ani v nejbližších letech se hitem pravděpodobně nestane. První „statečný“, jenž na tento koncept vsadil a v atraktivní lokalitě staví komplex výhradně nájemních bytů, přesto věří, že získá cennou konkurenční výhodu. Firma CTR group, již založil podnikatel se stavebními hmotami Jiří Muška, letos na podzim dokončí bytový areál Klášterní zahrady Na Slupi s 240 byty, které nejsou k prodeji. Češi se sice tradičně orientují na vlastnické bydlení, to však nutně neznamená, že by projekt výstavby nájemního bydlení neměl šanci uspět. „Na návratnost nijak zvlášť netlačíme, byty nebudeme pronajímat pod tlakem,“ říká obchodní ředitel CTR group Michal Lohr. Pro většinu investorů ovšem stále představuje výstavba nájemních bytů riziko větší a marži menší, než jsou zatím ochotni nést.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít