Češi budou letos pracovat na stát déle, daňové zatížení roste - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Češi budou letos pracovat na stát déle, daňové zatížení roste

, Dalibor Dostál,
Češi budou letos pracovat na stát déle, daňové zatížení roste
Zdroj: Michael Tomeš, Mladá fronta

Výše daní není podle ekonomů hlavní problém, se kterým se Česko potýká. Tím je především jejich struktura.

Podnikatele trápí i velmi časté změny v daňové legislativě. S tím je spojená obrovská časová náročnost zpracování daní pro firmy i OSVČ.

Den daňové svobody se postupně vzdaluje počátku roku. Nikdy nepřipadl na pozdější datum než letos. Daňoví poplatníci v ČR budou pracovat na odvod daní 174 dní, o jeden den více než loni. Podle společnosti Deloitte připadne den D na 23. června 2018.

V porovnání s vyspělými zeměmi nicméně nejde o katastrofu. Přibližně stejně jako Češi na tom budou i Nizozemci, Němci a Slovinci. Nejvíce dnů budou daně pro stát odvádět poplatníci ve Francii a Lucembursku, naopak nejméně v Rumunsku a Bulharsku.

„Výše daňové zátěže v Česku odpovídá jiným podobně bohatým zemím v Evropě. Problémy jsou jinde, převážně ve struktuře daňové zátěže s nadměrným zdaněním práce a dále v časových nárocích na splnění daňových povinností. Tyto podmínky jsou předmětem dlouhodobé kritiky, aniž by se jimi politici zabývali,“ shrnuje hlavní ekonom české pobočky UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Výše daní není problém

To potvrzují i další odborníci. „Pokud vyjdu z dat organizace OECD, je daňové zatížení českých firem velmi podobné ostatním zemím středoevropského regionu. Sazba daně z příjmu právnických osob je v ČR 19 procent, identická sazba je v Polsku, na Slovensku činí 21 procent a výrazně nižší je s devíti procenty jen v Maďarsku. Korporátní daň je také výrazně nižší než ve většině zemí západní Evropy,“ konstatuje analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Kromě náročnosti daňové agendy se zpřísňují i kontroly. „V řadě případů se finanční úřady zaměřují na analytickou kontrolu poskytnutých dat. Zatímco dříve zkoumaly jednotlivosti, v poslední době posuzují celkovou ekonomickou a daňovou situaci daňového poplatníka na základě důkladnější analýzy údajů z přiznání a hlášení. To klade větší nároky na správné nastavení systémů a preciznost poskytovaných dat,“ vysvětluje ředitelka v daňovém oddělení Deloitte Radka Mašková.

Článek vyšel v magazínu Profit

Dále čtěte:

Jak správně vyplnit přehled o příjmech a výdajích? Vyhněte se těmto chybám

Když není na daně: finanční negramotnost bují i mezi živnostníky

 ilustrační foto


Ohodnoťte tento článek
Diskuze