Češi a zdravotnictví v EU

08. března 2004, 00:00 - ANTONÍN DANĚK, JIŘÍ GLET, právníci
08. března 2004, 00:00

PO VSTUPU DO EU BUDOU MÍT ČEŠTÍ TURISTÉ PŘI CESTÁCH PO EVROPĚ VŠUDE NÁROK NA NUTNOU A NEODKLADNOU ZDRAVOTNÍ PÉČI. TA ALE NEZAHRNUJE PŘÍPADNOU SPOLUÚČAST, ANI PŘEVOZ DOMŮ. CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ BUDE TEDY I NADÁLE DŮLEŽITÉ.

 

 1. díl: Turisté Při cestě do evropských zemí nezapomeňte přibalit formulář E 111 Asi 500 milionů pojištěnců ze zemí Evropské unie bude mít od 1. května v Česku nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči. Současně vzniká více než 10 milionům českých občanů nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči ve státech Unie (nynějších i přistupujících), ale i v Norsku, Lichtenštejnsku, Švýcarsku a na Islandu. CO JE NUTNÉ A NEODKLADNÉ V zemích Unie máte jako turisté nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči na účet vaší zdravotní pojišťovny. Za nutnou a neodkladnou zdravotní péči se považuje taková, jejíž poskytnutí je nezbytné pro odvrácení ohrožení zdraví či života pacienta a která se nedá odsunout až do doby po návratu pojištěnce zpět do ČR. Při uplatnění nároku na tuto péči je nutné prokázat se formulářem E 111 vystaveným českou zdravotní pojišťovnou (jen výjimečně je možno o vystavení formuláře požádat dodatečně). Zdravotní péči musíte čerpat ve zdravotnických zařízeních, která jsou financována z veřejných zdrojů. V ostatních si budete muset poskytnutou zdravotní péči zpravidla zaplatit sami. Na základě nařízení vstupuje český pojištěnec do režimu zdravotního pojištění platného pro pojištěnce navštívené země EU. Z toho vyplývá i případná povinnost českých pojištěnců - turistů - platit spoluúčast za poskytnutou zdravotní péči stejně jako místní pojištěnci. Spoluúčastí rozumíme finanční částku, kterou musí za poskytnutí zdravotní péče pojištěnec sám zaplatit a která mu nebude českou zdravotní pojišťovnou refundována. NĚKDE SE PLACENÍ NEVYHNETE**

V některých případech se vám v zemích Unie může stát, že po vás bude lékař za poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče vyžadovat platbu v hotovosti. Například když s sebou nebudete mít formulář E 111. V některých zemích (např. v Belgii, Francii či Lucembursku) je vždy nutné za ambulantní zdravotní péči nejdříve zaplatit v hotovosti. Pak lze požádat o refundaci nákladů přímo místní zdravotní pojišťovnu nebo po návratu českou zdravotní pojišťovnu. Pokud zaplatíte (vyjma spoluúčasti) za poskytnutou nutnou a neodkladnou zdravotní péči v hotovosti, nezapomeňte si pečlivě uschovat originální doklady o zaplacení. Po návratu do ČR se obraťte na pobočku své zdravotní pojišťovny, zde předložte originální doklady a požádejte o refundaci vynaložených nákladů. Bude nějakou dobu trvat, než vám vaše výdaje budou skutečně proplaceny, neboť zdravotní pojišťovna musí zjistit od instituce v místě ošetření částku, kterou má uhradit. Ještě jednou je třeba zdůraznit, že spoluúčast na poskytnuté zdravotní péči (a pozor - v některých zemích EU je velmi vysoká) vám česká zdravotní pojišťovna neuhradí. Váš nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči nekryje ani náklady na případnou přepravu zpět do ČR. Je tedy na vás, abyste se u své zdravotní pojišťovny při vyřizování formuláře E 111 před výjezdem informovali o možné spoluúčasti, popřípadě dalších podmínkách, platných při poskytování zdravotní péče v té které zemi. Chcete-li se vyhnout nákladům za případnou spoluúčast a nákladům za převoz zpět do ČR, sjednejte si cestovní připojištění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít