Češi a cihly. Sázka na nekonečný růst cen nemovitostí se investorům nemusí vyplatit - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Češi a cihly. Sázka na nekonečný růst cen nemovitostí se investorům nemusí vyplatit

,
Češi a cihly. Sázka na nekonečný růst cen nemovitostí se investorům nemusí vyplatit
Zdroj: Martin Siebert

Když se zeptáte developerů i bankéřů, jak se budou v současné krizi vyvíjet ceny domů a bytů, bez váhání všichni odpovídají, že porostou. Bytů je nedostatek a poptávka je pořád velká, tvrdí unisono. Na účtech Čechům leží stovky miliard korun, inflace poroste a všichni budou kupovat nemovitosti jako doposud. Přání je ale otcem myšlenky a zejména v hlavním městě to přestává platit.

Krize se projevuje se zpožděním, takže jarní dopady pandemie nového koronaviru jsou vidět ve statistikách Bezrealitky, největší platformy sloužící k prodeji nemovitostí, teprve ve třetím čtvrtletí. Z nich vyplývá, že pokračuje přesun Čechů do nájmů, klesá objem prodeje nemovitostí, ceny pražských bytů se snižují, zatímco v regionech nepřestávají zdražovat. „Nastává paradoxní situace. Zatímco ceny v Praze se propadají nebo stagnují, v Brně naopak rostou. Ceny v Praze dlouhodobě určuje globální poptávka – turisté, manažeři nebo investoři – a ta nyní stagnuje. Oproti tomu zájem o bydlení v Brně mají především Češi a Slováci a ten neutuchá,“ je přesvědčen šéf Bezrealitky Hendrik Meyer.

Cena bytů podle jeho dat v Praze klesla na úroveň konce roku 2019, kdy se metr čtvereční prodával za 92 tisíc korun. Oproti tomu ve všech ostatních krajích ceny bytů rostly, ve Středočeském o devět procent na 55,8 tisíce korun za metr čtvereční a v Jihomoravském o osm procent na 65,8 tisíce korun za metr čtvereční.

Důvodem propadu cen nemovitostí v hlavním městě je, že na trh přicházejí byty, které jejich majitelé pronajímali krátkodobě přes portály jako Airbnb. Poptávka turistů úplně zmizela, takže se je majitelé snaží pronajmout nebo prodat. Problém se týká hlavně vlastníků bytů, kteří mají hypotéky a nemohou je už splácet ani ze svých rezerv.

Tento trend bude nabírat na síle s tím, jak se v příštím roce bude zvyšovat nezaměstnanost. Na určitou dobu se tak ceny nemovitostí „zhoupnou“ směrem dolů.

Toto zhoupnutí by mohlo způsobit vrásky na čele i bankám, které v minulých letech prodávaly hypotéky v hodnotě devadesát a často i sto procent hodnoty nemovitosti. Po klientech by mohli žádat další zajištění, což by následně mohlo způsobit problémy tisícům domácností.

Pro Čechy jsou nemovitosti mezi investicemi dlouhodobě na prvním místě. Mít druhý či třetí byt na pronájem je bráno jako jistota. Svědčí o tom i poslední čísla prodeje hypoték, které v říjnu letošního roku byly opět rekordní, celkem za 25,2 miliardy korun.

„Takže tady máme paniku? Vypadá to, že ano. Ceny nemovitostí oproti očekávání řady odborníků a ‚čekatelů‘ na koupi prostě neklesly a neklesají. Spíše naopak. Kromě toho se staví méně bytů, což trh vnímá tak, že ceny půjdou nahoru. Je opravdu až s podivem, jak vlastně nedostupné ceny neodrazují lidi od nákupu,“ říká analytik bankovní asociace Vladimír Staňura. Podle něho to za posledních třicet let bylo vždycky tak, že v momentě nákupu se cena bytu nebo domu zdá naprosto nesmyslně vysoká, ale za pár let už je vidět, že šlo o dobrou investici.

Staňura se řídí historickou zkušeností, kdy konvergující ekonomika a rostoucí kupní síla obyvatel hnaly nahoru i ceny nemovitostí. Bylo by však naivní se domnívat, že ceny porostou donekonečna. Výrazně se projeví rozdíly mezi chudšími a bohatšími vrstvami obyvatel. Koupit si novou nebo druhou nemovitost si bude moci dovolit jen bohatší skupina obyvatel, přičemž jí výrazně nahrávají i extrémně nízké úrokové sazby. Letos už klesla průměrná úroková míra u hypoték na 2,02 procenta.