zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - SNADNÁ ZRANITELNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Červená flákačům a příživníkům

16. ledna 2016, 14:05 - Libuše Frantová
16. ledna 2016, 14:05

Sociální dávky jen těm, kdo je opravdu potřebují. Tak by se stručně dala shrnout snaha většiny politických stran zamezit zneužívání dávek.

( Zdroj: profit, Autor: profit )

Autor: Jakub Stadler, Jakub Hněvkovský

Pravicové strany – ODS a TOP 09 – jsou ve svých opatřeních namířených proti „černým pasažérům a flákačům, parazitujícím na sociálním systému“ ještě mnohem tvrdší.

Strana Věci veřejné tvrdí, že je třeba vymýtit práci „načerno“ a zneužívání sociálního systému. „Pomoci potřebují především maminky po mateřské dovolené a lidé před důchodem,“ ukazuje směr, kam by měla být směřována pomoc, lídr Věcí veřejných ve Zlínském kraji Petr Gazdík.

Většina stran volá po adresnějším rozdělování dávek. Sociální podpora by měla být podle nich směřována především na zdravotně postižené, seniory, rodiče s malými dětmi a studenty. Podle ODS i TOP 09 je lepší nechat rodinám nízké daně a tím i více peněz, než jim je vzít a zase vyplácet v dávkách. TOP 09 chce například přídavky na děti nahradit vyšší slevou na dani. Byly by tak zvýhodněny rodiny, kde alespoň jeden z rodičů pracuje. ODS však počítá s výjimkou pro rodiče – invalidní nebo starobní důchodce, kteří by si daňovou slevu nemohli uplatnit. Občanští demokraté chtějí také nejen zachovat, ale i zpružnit vícerychlostní rodičovskou dovolenou tak, aby docházelo k harmonizaci pracovní dráhy a rodinného života.

O zpřísnění vyplácení sociálních dávek sociální demokraté nemluví. Komunisté dokonce navrhují podporu v nezaměstnanosti prodloužit u části zaměstnanců z pěti na devět měsíců a řadu dávek ještě zvýšit.

Pracovat nebo vzdělávat se vyplatí

Nejen pravicové strany, ale i KDU-ČSL, Strana zelených, Věci veřejné či Zemanovci chtějí prosadit, aby podporu v nezaměstnanosti dostávali v plné výši jen lidé, kteří se budou rekvalifikovat nebo vzdělávat. „Podmíníme výplatu podpory v nezaměstnanosti po dvou měsících a dávek hmotné nouze účastí ve veřejně prospěšných pracích, veřejné službě, rekvalifikacích nebo vzdělávacích kurzech. Kdo je odmítne, přijde o sociální dávky,“ vysvětluje lídr ODS Petr Nečas. Pokud by nezaměstnaný musel pracovat v obci nebo navštěvovat kurzy, nemohl by pracovat načerno, jak je dnes v mnoha případech běžné. „Lidé budou chodit do práce nebo do školy,“ říká Petr Nečas. Kurzy by mohly být zaměřeny na výuku českého jazyka, protože mezi nezaměstnanými jsou často imigranti, počítačů, finanční gramotnosti nebo cizích jazyků. ODS chce vzdělávací aktivity převést z různých agentur do soustavy středních odborných škol a středních odborných učilišť. „Souvisí to se systémem celoživotního vzdělávání,“ zdůvodňuje Nečas. Podle něj bude běžné, že člověk změní svoji kvalifikaci několikrát za život.

ODS chce potírat práci načerno i jinak. Podnikatelé, kteří zaměstnají nelegálně zahraniční nebo české pracovníky, by podle ODS mohli přijít o oprávnění k podnikání. „Podporujeme integraci cizinců, kteří přicházejí legálně pracovat, nikoli jen čerpat sociální dávky. Ti, kteří pracují nelegálně a nectí zákony, budou vyhoštěni,“ varuje Nečas. TOP 09 prosazuje, aby podporu v nezaměstnanosti dostali pouze lidé, kteří by neskončili v práci z vlastní vůle. A složitější by také mělo být odmítnutí nabízené práce, byť by byla méně kvalifikovaná nebo méně honorovaná. Pokud by ji nepřijali, mohli by nezaměstnaní přijít o větší část podpory. TOP 09 by také úplně zrušila pro nezaměstnané možnost si přivydělávat, protože tato volnost se zneužívá k práci načerno.

Občanští demokraté slibují, že čím vyšší aktivitu nezaměstnaný vyvine, tím bude dostávat víc peněz. Výše dávek hmotné nouze bude odstupňována podle aktivity. Bude se zvyšovat od 20 do 40 hodin měsíčně práce pro obec ve veřejné službě. Alternativou výplaty dávek bude podmínka 40 hodin vzdělávání. Těm, kdo pobírají dávky hmotné nouze déle než půl roku, budou až dvě třetiny vypláceny nepeněžně. „Pokud budou lidé aktivní, budou jim dávky vypláceny v hotovosti v plné výši,“ slibuje Nečas. Bezhotovostní platby chtějí občanští demokraté rozšířit i na další dávkové systémy.

Sociální demokraté plánují zjednodušit a zprůhlednit systém dávek a nastavit jej tak, aby si nezaměstnaní zachovali pracovní návyky.

Pro lidi před důchodem žádají delší, až jedenáctiměsíční podporu. Lidovci by lidi bez práce nutili jen k rekvalifikaci. „Obce už dnes ze zákona musejí zajistit veřejnou službu pro ty, kteří berou podporu v hmotné nouzi,“ upozorňuje předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. A starostové si podle něj už dnes stěžují, že mají problém vymýšlet pro méně přizpůsobivé občany práci a hlídat je. Zemanovci by zase nezaměstnané zapojili do budování velkých staveb placených z rozpočtu.

**Bič na neplatiče nájemného

ODS chce sociální systém zjednodušit. Slibuje propojení některých sociálních dávek a daňových slev, například sociálních příplatků, přídavků na děti a daňových odpočtů na děti. Kde bude nutné chránit zájmy dětí, rozšíří nehotovostní výplatu sociálních dávek. Výplatu peněz od státu chce ODS striktně vázat na zajištění řádné docházky dětí do školy.

Mnohem těžší by to měli mít v budoucnu i neplatiči nájemného a pořádkových pokut za narušování soužití. Podle ODS by jim měl být dluh přímo strháván ze sociálních dávek. „Zjednodušíme využívání institutu zvláštního příjemce, umožňující odevzdávat část dávek dlužníků, například na nájemném přímo vlastníkovi bytu,“ vysvětluje místopředseda ODS Petr Gandalovič.

Nejvíce zneužívanou dávkou je podle ODS nemocenská. Proto chce vyplácení nemocenské ponechat beze změn. Na rozdíl od levicových stran, které volají po vyplácení dávky už od prvního dne nemoci. Občanští demokraté však chtějí výhledově zavést elektronickou neschopenku a zkrátit dobu řízení o přiznání nemocenských dávek a invalidních důchodů.


Čtěte také

 Americký prezident Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu

Amerika opět vítězí, prohlásil Trump v Davosu. USA prý zažívají nevídaný hospodářský rozmach

Americký prezident Donald Trump dnes na úvod letošního zasedání Světového ekonomického…

před 14 minutami

Plynové potrubí, ilustrační foto

Zbytečné projekty. Investice Bruselu do plynu ve výši 730 miliard mohou být mrháním peněz

Evropská investiční banka schválila celkovou sumu 29 miliard eur (728 miliard korun) do…

před 15 minutami

Události Ilustrační foto

Dvě stě milionů pro vědu. Manželé Dvořákovi podpoří rekordní částkou mladé vědce

Tuhle vazbu česká chemie potřebovala. Manželé Hana a Dalimil Dvořákovi se rozhodli…

před 21 minutami

Praha  Telefonní budka O2, archivní foto

Telefonní automaty zmizí z centra Prahy. Radnice budky využije jako stojany na kola i nabíječky

Společnost O2 začala s odstraňováním telefonních budek a automatů v centru Prahy.…

před 1 hodinou

Istanbul

Eurovíkend aneb Kam po Evropě na pár dní

Když se řekne pojem „eurovíkend“, většina lidí si jej automaticky spojí s návštěvou…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Vydavatelství Mladá fronta uhradilo smyšlenou pohledávku a vyzvalo soud k neprodlenému odmítnutí insolvenčního návrhu
5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to
Rozhovor s Ondřejem Chládkem o whisky TREBITSCH a založení investičního fondu SICAV
Daňové povinnosti předčasných důchodců
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Auta
Další test ukázal, že auta na plyn jsou ekologičtější než…
Remote Tacho Download v rámci služby DAF Connect
Právě vychází časopis Auto motor a sport 2/2020. Prohlédněte si fotky, které se do něj nevešly
I ty, Subaru? Japonská značka chce po roce 2035 prodávat jen elektroauta
Tesla chystá hatchback, kterým zaútočí na Volkswagen ID.3. Navrhne ho v Číně
Hry pro příležitostné hráče