Certifikační autority neznají zákony

13. března 2006, 00:00 - KRISTÝNA DUŠKOVÁ-JANOUCHOVÁ
13. března 2006, 00:00

E-PODPIS V PRAXI Elektronický podpis má v první řadě zjednodušit komunikaci s úřady. Profit na vlastní kůži zjistil, že jeho udělení jednoduché být nemusí. Zaměstnanci certifikačních autorit totiž neznají zákony. Kvalifikované certifikáty elektronického podpisu mohou v Česku vydávat pouze tři subjekty: Česká pošta, První certifikační autorita a firma eIdentity.

E-PODPIS V PRAXI

Elektronický podpis má v první řadě zjednodušit komunikaci s úřady. Profit na vlastní kůži zjistil, že jeho udělení jednoduché být nemusí. Zaměstnanci certifikačních autorit totiž neznají zákony. Kvalifikované certifikáty elektronického podpisu mohou v Česku vydávat pouze tři subjekty: Česká pošta, První certifikační autorita a firma eIdentity. Jaké formuláře či doklady jsou k vyřízení podpisu nutné, lze například najít na internetových stránkách pošty. Kromě jiného se žadatel musí prokázat dvěma průkazy totožnosti - občanským průkazem a druhým dokladem. Vše se zdá jednoduché: prokážete se, podepíšete smlouvu, zaplatíte poplatek a můžete využívat všech výhod e-podpisu. ÚŘEDNÍCI NEZNAJÍ ZÁKONY Jak jsme se přesvědčili, na České poště se svého kvalifikovaného certifikátu dočkat nemusíte. Přepážková pracovnice na poště v Jindřišské ulici v Praze odmítla certifikát e-podpisu vydat i po předložení všech dokladů a náležitostí. Příčinou problému byla neznalost zákona o občanských průkazech. Občanský průkaz, který jsme předložili, měl ustřižený roh v části B, a tudíž byl v očích pracovníků pošty neplatný. K průkazu ale bylo připojeno potvrzení o změně údajů, s kulatým razítkem Úřadu městské části Praha 3. Dle zákona o občanských průkazech je tento průkaz totožnosti nezpochybnitelně platný. „Bohužel se obávám, že vám e-podpis vydat nemohu. Nevím, jestli váš občanský průkaz je platný,“ tvrdila úřednice. Ani přivolaná vedoucí a manažer pošty o existenci těchto ustanovení evidentně neměli ani tušení a nejprve odmítli e-podpis vydat. „Nás zákon nezajímá, máme se řídit Certifikační politikou,“ zněl nejčastější argument zaměstnanců pošty. Po zhruba třiceti minutách strávených horečným telefonováním pověřené vedoucí s manažerem a právníkem a po předložení rodného i oddacího listu byl certifikát udělen. Dlužno podotknout, že se jednalo o udělení na výjimku, kterou schválil manažer. Běžný žadatel bez právního vzdělání by tedy asi neuspěl. POSTUPUJÍ DVA ZE TŘÍ ŠPATNĚ? Po České poště, která nechtěla vydat e-podpis kvůli údajně neplatné občance, překvapila i firma eIdentity. Zákon o občanských průkazech zná málokdo a bohužel ho neovládají ani ti, kteří by jej znát měli. Důvodem pro ustřižení růžku bylo uzavření sňatku a změna příjmení. Operátor na informační lince firmy sdělil, že e-podpis mohou vydat jen na jméno původní. Ovšem pokud by eIdentity skutečně vystavila e-podpis na jméno původní, a tedy již neaktuální, pak by udělený certifikát nemusel být platný. Jediným aktérem, který úspěšně prošel naší zkouškou, se stala První certifikační autorita. Pracovnice na informační lince ihned věděla, že občanka je díky potvrzení s kulatým razítkem platná. „S vystavením e-podpisu nebudou problémy,“ ujišťovala nás. MOHOU ZA TO I ZÁKONODÁRCI**

Dle názoru Jána Matejky, odborníka na právo informačních technologií, by elektronický podpis měl výrazně zefektivnit, zjednodušit a zlevnit řadu úkonů. Jenže v České republice se to zatím příliš nedaří. Normy týkající se elektronického podpisu byly prý měněny už několikrát.

„Zákonodárce si není vždy vědom toho, že právní norma je dále studována, vykládána a zejména aplikována. Sebemenší nedostatek způsobuje problémy v praxi,“ tvrdí Matejka. A skutečný stav věcí jeho slova potvrzuje: S e-podpisem problémy v praxi skutečně jsou. V některých případech už samotné vyřizování certifikátu zmaří původní úmysl zákonodárců - tedy usnadnění a urychlení komunikace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít