Čerpání podle Doležela

13. října 2006, 19:41 - Jan Žižka
13. října 2006, 19:41

Snaha rychle využít všechny peníze EU není vždy na místě

Využít vše do posledního eura! Pospíchat s čerpáním, aby část peněz z evropských fondů nepropadla. To vše jsou naprosto logické požadavky, ostatně i sama Evropská komise hodnotí jednotlivé státy podle toho, jak velkou část přidělených financí na rozvoj regionů, infrastrukturu, životní prostředí, lidské zdroje či obnovu venkova dokážou zužitkovat. Spěch však nemusí být na místě za všech okolností. Zdeněk Doležel, bývalý spolupracovník premiérů Grosse a Paroubka, by se svými přáteli určitě dokázal evropské peníze roztočit velmi rychle. Země by z toho však velký prospěch neměla.
Podezření ze zpronevěry evropských financí, jež se týká také starosty Budišova Ladislava Péti a úředníka Miloslava Řehulky, mimo jiné poukázalo na skutečnost, o které se dříve vedly spíše odborné diskuse. Odborníci České spořitelny kupříkladu v nedávné analýze uvedli, že strukturální a kohezní politika (při níž se peníze EU využívají) nemá primární cíl v tom, aby se maximálně vyčerpaly přidělené prostředky, ale aby vyčerpané finance „sledovaly nějaký věcný efekt“. Díky evropským fondům se má kupříkladu zvýšit produkční schopnost určité země či regionu, snížit nezaměstnanost nebo zvýšit podíl služeb v ekonomice. Peníze nemají jít do soukromé kapsy úředníků, ale ani na financování zbytečného školení, stavbu nepotřebné silnice nebo na rekonstrukci „historické památky“, která by v budoucnu žádné turisty stejně nepřilákala.
Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič asi v minulých dnech nemohl mít klidné spaní, ačkoliv se zneužíváním evropských peněz samozřejmě neměl nic společného. V současnosti však koordinuje celkové čerpání z evropských fondů a navíc pod jeho ministerstvo spadá Společný regionální operační program (SROP), z něhož chtěla získat dotace Doleželova skupina. Kdyby Gandalovič nepozastavil realizaci některých projektů, riskoval by, že i on sám bude časem obviněn, objeví-li se nějaký další podvod. Je nutné zabránit jakýmkoli možným zpronevěrám, i kdyby to znamenalo, že se celý proces přibrzdí. Na druhé straně ministr usiluje o to, aby se co nejrychleji využily prostředky přidělené na rok 2004. Platí totiž pravidlo n + 2, podle něhož je nutné přidělené peníze dočerpat nejpozději do dvou příštích let. Rizika tedy přináší příliš velké i příliš malé přibrzdění a je nutné velmi pečlivě zvažovat, které projekty raději nechat pečlivěji prozkoumat a u kterých nijak nebránit v jejich realizaci. Jakákoli chybička přitom může znamenat reálné ekonomické a vlastně i politické škody.
V současnosti už údajně nehrozí, že by nějaké peníze přidělené Česku na rok 2004 mohly propadnout. I když se nevyčerpá celá alokace, je ještě možné vše zachránit díky započítání zálohové platby z Bruselu. Jde však o něco jiného. Petr Gandalovič nedávno v rozhovoru pro týdeník EURO (40/2006) připustil hrozbu, že Česko v letošním roce zaplatí do evropské pokladny více, než z ní získá. To by byl špatný signál, byť příslušné finance je možné využít později. Kdyby se měla chudší nová členská země stát čistým plátcem, bylo by evidentní, že něco není v pořádku. I proto ten spěch na čerpání. „Takzvanou čistou pozici si hlídají všechny členské státy,“ uvádějí znalci bruselských poměrů. Gandalovič nicméně zůstává optimistou a hodlá udělat vše pro to, aby v tomto směru vše dopadlo dobře.
Je ale pravděpodobné, že v příštím rozpočtovém období 2007-2013 už bude Česko řešit úplně jiné problémy. Evropské peníze se do země „nahrnou“ v mnohem větším množství než dosud, zhruba sto miliard ročně. Projekty pak bude nutné předkládat jako na běžícím páse. Jak se s tím pak dokážeme vyrovnat, když ani dnes nejsme zcela imunní vůči všem možným Doleželům? Nadějí nicméně je, že se na chystaný podvod přišlo včas (bdělá byla televize Nova, ale podle všeho i bývalý ministr pro místní rozvoj Radko Martínek) a že celá kauza snad také bude ponaučením. Chybou bylo zřejmě i to, že v některých programech se určovaly příliš vysoké minimální částky dotací, čímž se vylučovaly menší projekty. To mohlo vést žadatele o evropské peníze k tomu, že se snažili získat více financí, než by potřebovali. Příští rok pak přinese ještě jednu zásadní změnu. Dosud tu byl onen Společný regionální operační program, nyní budou mít své programy jednotlivé regiony. Půjde tedy vlastně o takový test, zda větší korupční lákadla nabízí Praha, nebo krajská centra.


Čtěte také

 Turecká ofenziva na severu Sýrie

Reakce na vojenskou operaci v Sýrii: Česko pozastavuje vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika dnes pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka.…

14. října 2019

Praha Otevření tunelu Blanka

Tunel Blanka byl konečně zkolaudován. Po čtyřech letech provozu

Pražský tunel Blanka byl dnes po více než čtyřech letech od uvedení do provozu…

14. října 2019

Praha Představitel filmového Hellboye Ron Perlman

Popkulturní akce Comic-Con míří do Prahy. Představí se herci, spisovatelé i kreslíři

V Praze se poprvé uskuteční celosvětově nejslavnější festival popkultury Comic-Con.…

14. října 2019

 3D tiskárna Original Prusa Mini

Průša představil svou nejlevnější 3D tiskárnu. Vyjde na 10 tisíc korun

Josef Průša se svou firmou Prusa Research prodal již přes 150 tisíc 3D tiskáren. Toto…

14. října 2019

 Volby v Polsku, ilustrační foto

Právo a spravedlnost ovládlo polské parlamentní volby, zřejmě bude dál vládnout

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) získala v nedělních parlamentních…

14. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o ochranné lhůtě?
Elektrická energie zdražuje: O kolik si domácnosti připlatí a vyplatí se změna dodavatele?
Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není
Kdy se bude zase měnit čas a na kterou stranu posunout na podzim ručičku?
Auta
Země elektromobilů. V Norsku mizí čerpací stanice
Kvalitní moderní ojetý vůz šetří vaši kapsu a je bezpečnější
Fiat Talento modelový rok 2020
Kupé Škoda 763 bylo rychlejší než auta VB. Skončilo fiaskem, přispělo však ke vzniku Favoritu
DB Schenker posiluje pozici v logistice pro automobilový průmysl
Hry pro příležitostné hráče