Ceny se přizpůsobí trendům v Evropské unii

05. ledna 2004, 00:00 - Připravil VÍT SMRČKA
05. ledna 2004, 00:00

ELEKTŘINA, PLYN A TEPLO STOJÍ VE STÁTECH EVROPSKÉ UNIE RŮZNĚ, V PRŮMĚRU JSOU ALE CENY VĚTŠÍ NEŽ V ČESKÉ REPUBLICE. TO PRAVDĚPODOBNĚ ZPŮSOBÍ, ŽE V NEJBLIŽŠÍCH LETECH BUDOU ČESKÉ DOMÁCNOSTI A FIRMY PLATIT ZA ENERGIE VÍCE.

Experti předpokládají po vstupu do EU jen pozvolné zdražování

K prudkému nárůstu cen za elektřinu, plyn a teplo by v souvislosti se vstupem ČR do Evropské unie nemělo dojít. Shoduje se na tom většina odborníků. Postupnému zdražování se ale nevyhneme. Tomu napovídají i ceny stanové Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) pro začátek letošního roku. V některých případech souviselo zvýšení cen elektřiny a zemního plynu již s trendy společného evropského trhu. Předseda ERÚ Pavel Brychta připustil, že v Evropské unii platí domácnosti za elektřinu a plyn v průměru více než v tuzemsku, což povede v ČR k dalšímu zdražování. Růst cen energií ale podle něho bude pozvolný a rozložený do delšího období. Nehrozí náhlé a prudké zdražení ke dni vstupu ČR do Unie. „Nelze zastírat, že jednotný trh EU v oblasti elektřiny a plynu bude mít vliv i na nás. Zatím, ovšem nelze říci, že by ten vliv měl být nějak překvapující a masivní,“ uvedl Brychta.

NEJVYŠŠÍ CENY JSOU V DÁNSKU „Ceny energií po vstupu do EU nepůjdou prudce nahoru, bude se jednat o pozvolný nárůst,“ souhlasí analytik společnosti Atlantik finanční trhy Roman Cenek. Důvodem pro tento předpoklad je, že daně, které by cenu zvýšily, nebudou platit okamžitě. Větší cenový nárůst proto Cenek předpokládá až v roce 2008 nebo 2009. Ceny energií ve státech EU jsou různé. Jejich průměr je vyšší, než jsou ceny v ČR. Cenové sbližování bude podle názoru expertů dlouhodobý proces. Nejdražší elektrickou energii mají podle průzkumu společnosti Inra ze sedmnáctky vyhodnocených evropských zemí domácnosti v Dánsku. Nejlevněji nakupuji elektřinu řecké domácnosti. Nejvýhodnější ceny v kategorii velkoodběrů mají podnikatelé ve Švédsku, nejdráže nakupují dánské firmy. Česká republika se pohybuje ve druhé polovině pomyslného pelotonu, pod evropským průměrem. I to je podle expertů důvod, proč existuje po vstupu do EU prostor ke zvýšení cen energií v České republice. Dánsko vykazuje v Evropě nejvyšší ceny ve všech sedmi sledovaných kategoriích rozdělených podle spotřeby. Dánské domácnosti v kategorii s roční spotřebou do 2000 kilowatthodin zaplatí za jednotku v průměru 31,59 eurocentu, téměř čtyřikrát více než domácnosti v Řecku. Česká domácnost zaplatí podle studie téměř 13 centů za kilowatthodinu, tedy přibližně čtyři koruny. Česká republika byla v sedmi sledovaných kategoriích téměř vždy mezi třemi zeměmi s nejnižší cenou. Ve všech třech kategoriích domácností měli nejnižší ceny řečtí odběratelé, naopak nejlevnější ceny pro podnikatelské subjekty byly ke konci minulého roku ve Švédsku. Švédští odběratelé v kategorii s roční spotřebou do 50 GWh zaplatili za kilowatthodinu 3,26 centu, čeští odběratelé 4,62 a dánští 13,51 centu. Při srovnávání cen za energie v EU a České republice je potřeba brát v úvahu různé ceny komodit, mezd a daňová zatížení konečných spotřebitelů. ČESKO JE VELKÝM EXPORTÉREM PROUDU

Švédsko vykazuje mezi sledovanými zeměmi s 16,5 kWh nejvyšší roční spotřebu elektrické energie na osobu. Česká republika skončila s roční spotřebou 6,3 kWh na osobu a výrobou 7,5 kWh zhruba v polovině přehledu zemí. Ze sedmnáctky států je Česká republika po Francii také druhým největším exportérem elektřiny. Do budoucna budou cenu proudu zvyšovat také rostoucí platby za elektřinu z obnovitelných zdrojů. Někteří experti připomínají, že právě platba za proud z čistých, ale investičně náročných zdrojů zdražuje elektřinu v některých státech EU. Příkladem je Dánsko, které má po Německu největší výkon větrných elektráren v Evropě. Evropská unie si přitom dala za cíl zvýšit během sedmi let podíl tzv. zelené elektřiny na 22 procenta. Vliv unijního trhu se v ČR již pro letošní rok projevil u největšího výrobce elektřiny, společnosti ČEZ. Elektrárenská společnost zvedla cenu silové elektřiny pro příští rok o přibližně osm procent. ČEZ se tím brání reexportu vlastní elektřiny. Toto zvýšení bylo jedním z důvodů, který vedl ERÚ ke zdražení elektřiny pro všechny odběratele.

Ceny elektřiny pro domácnosti ve vybraných státech (v eurocentech) Dánsko 31,59

Švýcarsko 25,20

Nizozemí 25,12

Německo 19,27

Belgie 17,78

Rakousko 16,97

Česká republika 12,93

Řecko 7,93

Zdroj: Inra

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít