Ceny realit sledují růst HDP

29. září 2003, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
29. září 2003, 00:00

DVOUDENNÍ SETKÁNÍ ODBORNÍKŮ Z OBLASTI NEMOVITOSTÍ CEDEM 2003, KTERÉ NEDÁVNO PROBĚHLO V PRAZE, PŘINESLO ŘADU ZAJÍMAVÝCH MYŠLE NEK, POSTŘEHŮ I PROGNÓZ.

Na trhu stále převládá zejména poptávka po malých bytech

Některým z účastníků položil PROFIT několik otázek na téma současných poměrů na našem trhu realit.

REZIDENČNÍ TRH OČEKÁVÁ BOOM

P. Velebil - Tide reality

Začíná se objevovat určitý trend následování Prahy ve velkých městech jako je Brno, Plzeň, potencionálně se k nim časem může přidat Hradec Králové či Liberec. Je to hodně dáno dvěma aspekty. A sice velikostí města a potom hospodářskou prosperitou daného regionu. Kromě velkých měst, která jsem jmenoval, to mohou být všechna velká města, u kterých se daří novým podnikům. Dobrým příkladem je Mladá Boleslav, kde je poptávka po bytech a cenová hladina větší než u některých stotisícových měst. Škodovka zkrátka ovlivnila ekonomiku celého regionu.To samé může být časem v Liberci, kde se rozvíjejí dvě průmyslové zóny.

* Liší se nějak poptávka po různých ty pech nemovitostí mezi Prahou a venkovem?

Řekl bych, že v tom takový rozdíl není. Několik věcí je společných. Bydlení hledají v převážné většině mladší páry, mladá manželství a svobodní lidé a nebo potom starší lidé, kteří přenechávají byt svým dětem. Z toho vychází poměrně velká poptávka především po menších bytech.

* V současné době poptávka na trhu výrazně převyšuje nabídku. Kdy by se to mohlo tak vyrovnat?

Situace by se mohla dokonce už během roku a půl začít srovnávat. Jde o to, že speciálně v Praze řada investorů připravuje projekty nové bytové výstavby, objevuje se tady celá řada dalších společností, ať už českých nebo zahraničních, kteří hledají vhodné pozemky k výstavbě. Příští rok by dokonce měly být představeny dva projekty, jejichž celková kapacita přesáhne 1000 bytů. I když se budou stavět po etapách, přesto to bude znamenat zvýšenou nabídku na trhu.

* Ceny nemovitostí v posledních letech stále rostou. Budou stoupat dále?

Nedojde ještě k tomu, že by ceny dosáhly vrcholu a začaly klesat. Tohoto trendu se zatím bát nemusíme. Ale to, co se ukazuje čím dál tím zřetelněji, je to, že se ten růst zpomalí. Cenový skok o 25 procent za rok je výjimečná záležitost, která se s největší pravděpodobností nebude v příštích letech opakovat. Čekáme, že se tempo růstu ustálí někde na hodnotě okolo 10 %, v prvních letech možná ještě kolem 15 % ročně.

* Kdy by se tedy mohlo dosáhnout té desetiprocentní hranice růstu?

Já si myslím, že zhruba ve dvouletém až dvouapůlletém horizontu se to tempo sníží k té desetiprocentní hranici.

VĚTŠINA LIDÍ CHCE BYDLET

Jan Urban - Simply

Většina lidí si kupuje nemovitosti na bydlení a nevěří ve výraznou změnu tohoto trendu. Investiční nákupy tady jsou, ve srovnání s celým trhem jsou ale zanedbatelné, i když rostoucí.

* O jaký typ nemovitosti je nyní největší zájem?

Stále je zájem o ty menší nemovitosti, což souvisí s tím, že i ony jsou dnes již dobře řešené. Třeba 2+1 jsou dispozicí, ve které dokáže bydlet třeba i mladá rodina. Roste také poptávka po kvalitnějších nemovitostech, musíme lidem nabízet to, co je hodnotnější. Roste i poptávka po větších jednotkách.

* Jak se bude trh s byty nadále vyvíjet?

Myslím si, že ceny porostou konstantně. Rostou ceny vstupů, roste ale také kupní síla, což je další faktor poptávky. Tu urychlily i očekávání související se vstupem do Evropské unie. Budeme vidět, jaké budou průměrné ceny. Očekávám, že ceny v průměru porostou, to ale neznamená, že porostou ceny všech nemovitostí stejně. Například ceny panelových domů půjdou dolů, není udržitelné, aby cena panelového bytu a bytu v cihlovém domě byly prakticky stejné. Ceny se zvolna budou zvyšovat.

* Co to je zvolna?

Když se podíváte na trh, je růst cen vázaný na růst HDP, tedy kupní síly obyvatelstva. Ceny nemovitosti zpravidla předbíhají HDP o 3-4 %, pokud není nějaká mimořádná situace. Pokud je tedy růst HDP pro ČR plánovaný někde kolem 3-4 % na příštích pět let, předpokládám, že ceny nemovitostí půjdou nahoru v ročním vyjádření v průměru o 6-8 %.

* Jak dlouho bude tento růst ještě pokračovat?

Já bych to viděl jako dlouhodobý trend. Myslím si, že je to dlouhodobě udržitelné.

HYPOTEČNÍ TRH ČEKÁ DLOUHODOBÝ RŮST

K. Kosman - Česká spořitelna

V současné době je poměr objemu hypoték poskytnutých českým domácnostem k HDP zhruba 6 %. Průměr Evropské unie je asi 30 %. Vidíte tedy, že ten prostor na nárůst alespoň do průměru Evropské unie je skutečně ještě velký.

* Úroky hypotečních úvěrů jsou momentálně na historickém minimu. Budou se i nadále snižovat?

Velký prostor na další snižování úroků již není, nějaký pokles o maximálně půl desetiny procenta se nedá považovat za významný pokles. Dnes už se skutečně pohyb úrokových sazeb řídí mimo jiné podle toho, jak se pohybují sazby na mezibankovním trhu a ty se řídí podle toho, jaké sazby sestaví Česká národní banka. Pokud se tedy ČNB rozhodne snížit své sazby o jedno procento (což ale není pravděpodobné), tak potom bych viděl možný pohyb sazeb úroků u hypoték i trochu větší, než jsem řekl.

* Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí?

V dnešní době trh s bydlením tak akceleruje, že je možné ho považovat za přehřátý. Potřebuje tedy ochladit, což se do dvou let stane. N adále ale bude růst, protože je to stejné jako srůstem hypoték. Je stálý nedostatek bytů, je tu ještě prostor. Bude se také zvyšovat životní úroveň lidí, jejich příjmy a koupěschopnost, takže budou chtít první věc pro zlepšení kvality svého života - zlepšit si své bydlení. To je nejlepší motor pro růst trhu.

*** Když to řekneme v číslech, dnes ten trh roste v cenách o 20-25 % ročně. Jak vidíte budoucnost?

Za současných okolností při zvážení zvyšování koupěschopnosti, kdy česká ekonomika by měla růst rychleji než ekonomika Evropské unie, bych to odhadoval tak na 10 % ročně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít