Ceny nemovitostí jsou na svém vrcholu

04. srpna 2003, 00:00 - Pavel Verner, publicista
04. srpna 2003, 00:00

Dlouhodobá investice do stavebního pozemku, bytu nebo domu se podle názoru odborníků právě dostala do kulminačního bodu. V některých lokalitách se dokonce projevují první náznaky mírného poklesu cen pozemků.

Lépe než v bance je penězům investovaným do pozemku nebo bytu

Dlouhodobá investice do stavebního pozemku, bytu nebo domu se podle názoru odborníků právě dostala do kulminačního bodu. V některých lokalitách se dokonce projevují první náznaky mírného poklesu cen pozemků.

Obavy některých lidí z toho, že ceny nemovitostí po vstupu České republiky do Evropské unie dramaticky vzrostou, jsou ve světle posledních tendencí vývoje trhu patrně liché. Trh již reagoval na předpovědi kladného výsledku referenda o přistoupení ČR k Evropské unii, když v první polovině tohoto roku ceny bytů v některých regionech (zejména v Praze) stouply až o třetinu. Nabídka a poptávka se dostaly do rovnováhy a další výrazné výkyvy cen se nepředpokládají.

Správný čas pro prodej

Cizinci, kteří měli v úmyslu u nás do stavebních pozemků (všech druhů účelu zastavění) a domů investovat, tak již většinou učinili. Dokonce ani u zemědělské půdy se neočekává žádný výrazný nárůst cen, protože podnikání v zemědělství u nás (ani v EU) není nikterak výnosná oblast. Pro spekulativní vlastníky nemovitostí a stavebních parcel možná právě v druhé polovině tohoto roku začíná správný čas pro prodej s nejvyšším možným ziskem. Největší zájem je o malometrážní byty s nízkým nájemným. Není třeba se široce rozepisovat o tom, že značná část prodejů a koupí bytů se děje nelegálně, kdy jsou obcházeny daňové předpisy.

Úloha realitní kanceláře

Soukromý prodej nemovitosti přináší různá úskalí. Například soukromě inzerovaným směnám a prodejům bytů se nedoporučuje věřit. Řada problematicky prodaných rodinných domů a bytů mluví pro využití zprostředkovatelských služeb realitních kanceláří. Realitní kanceláře však napomáhají zase nejrůznějším fingovaným směnám, které umožňuje nedokonalá legislativa. Daňové úniky by však měly pálit více stát než kohokoli jiného. Prodávajícím i kupujícím tohle vůbec nevadí a realitní kanceláře ochotně využívají děr v zákonech, hlavně že napomáhají ke spokojenosti klientů. Jako nezávislí prostředníci znamenají určitou záruku pro strany prodávající i kupující. Průměrná provize se pohybuje kolem pěti až deseti procent cílové prodejní ceny. Důvodem k pochybnostem o serióznosti realitní kanceláře by mělo být sjednání paušální odměny, případně provize pod pět procent prodejní částky. Provize by měla být podložena výkony cestovní kanceláře a jejími odůvodněnými náklady, např. na inzerci, administrativní úkony na bytovém družstvu, notářsky ověřené sepsání smlouvy či ověření vlastnictví a posléze zajištění zápisu v katastru nemovitostí.

Ceny za pronájmy kanceláří stagnují

Trh s kancelářskými prostorami je po někdejším boomu v České republice již poměrně stabilní. Zmenšuje se poptávka po starších prostorách, stále poměrně vysoká je poptávka po nových objektech a zejména po místech v blízkosti administrativních a obchodních (výstavních) center velkých měst, především v Praze a v Brně. Cenu výrazně ovlivňuje dopravní obslužnost objektu. Kvalitní kancelářské prostory první kategorie v hlavním městě dosahují cenových relací kolem 20 eur za metr čtvereční ročně. Kvalitní kancelářské prostory v Praze a Brně se pronajímají v cenách kolem 15 eur za metr čtverečný a rok, v kancelářských budovách bez provedených rekonstrukcí bývají ceny již na hranici 5 eur za metr čtverečný a rok.

Dobrá adresa a její cena

Ceny nemovitostí se přirozeně odvíjejí od místa, kde se nemovitost nachází. To platí pro stavební parcely, rodinné domy i byty. Nemusí to být vždy centra měst. Za dobré adresy k bydlení jsou považovány klidné vilové čtvrti, jakou v hlavním městě jsou například Střešovice, kde sídlí nejen zastupitelstva, ale kde se nacházejí i vily největších státních prominentů. Protože dobrých adres je pomálu, snaží se novodobí zbohatlíci vytvářet nové dobré adresy. Módou se stalo budování satelitních městeček u velkých měst, zejména kolem Prahy. Jde vlastně o pokračování specifického českého trendu budování chat a chalup, které sloužily pro víkendovou a letní rekreaci. S rozvojem automobilizmu je možné dojíždět denně. Únik z panelákových sídlišť nahradil únik do legolandových sídlišť rodinných domků se zaoblenými střešními okny, balkonky, věžičkami, arkádami. Společným poznávacím znakem je buď jednotící stavební sloh ve stylu Neználkova Slunečního města, nebo naopak absolutní anarchie, tzv. podnikatelské baroko. Tvar hrubých rysů stavby a zastřešení obecní zastupitelstva v obcích, kde není územní plán, neovlivňují. Zde je možné získat novou dobrou adresu v nově postaveném domku „na klíč“ už doslova za pár milionů korun. Budoucnost těchto satelitních městeček je však dosti problematická. Jednou by se mohly stát i problematicky prodejné. Jako dlouhodobou investici je nelze doporučit.

Co je důležité při koupi pozemku či bytu

* Při nákupu stavebního pozemku se doporučuje zajímat se především o platný územní plán, katastrální mapu, možnost připojení inženýrských sítí, majetkové vztahy vlastníků. Mohlo by se stát, že byste koupili zajíce v pytli, pozemek, dům nebo byt, který patří někomu úplně jinému, na pozemku není možné stavět, zavést inženýrské sítě, případně je na nemovitosti věcné břemeno, zástava, hypotéka, doživotní bydlení.

* Při nákupu bytu se doporučuje zajímat zejména o kopii plánu bytu, doložení druhu vlastnictví, rodinné poměry majitele a skutečné důvody prodeje bytu, při koupi přes realitní kancelář o všechny podmínky smlouvy, zejména částku provize.

Postup při koupi rodinného domu či bytu v osobním vlastnictví

* Návštěva katastrálního úřadu. Na počkání za stokorunový kolek lze obdržet výpis z katastru nemovitostí. Snímek katastrální mapy pozemku stojí 50 korun (nezbytný k dokumentaci).

* S údaji z výpisu z katastru nemovitostí by měly souhlasit údaje v nabývací listině: kupní či darovací smlouvě.

* Kupní smlouva se registruje na katastrálním úřadě. Za návrh na vklad se platí pětisetkorunovým kolkem. Do měsíce by měl být podle zákona vklad povolen (zpravidla trvá déle).

* Po povolení vkladu prodávající zajistí znalecký posudek nemovitosti. Na finančním úřadě se platí daň ve výši 5 % odhadní ceny.

Ceny stavebních pozemků

Pro výstavbu rodinných domů v České republice (za metr čtverečný). V případě napojení pozemku na inženýrské sítě lze uvedené orientační ceny navýšit o 500-600 Kč na metr čtverečný.

Lokalita Cena za m2 /rok

Praha 3500-5500 Kč*

Hradec Králové 2000-2800 Kč

Brno 2000-2800 Kč Plzeň 1100-1900 Kč Střední Čechy 1100-1500 Kč Liberec 1000-1500 Kč Olomouc 1000-1500 Kč Pardubice 1000-1500 Kč Karlovy Vary 900-1500 Kč Jihlava 900-1300 Kč České Budějovice 900-1300 Kč Ostrava 800-1500 Kč Zlín 800-1100 Kč Ústí nad Labem 500-800 Kč Zdroj: Asociace realitních kanceláří *) velké rozdíly mezi městskými částmi, v centru až rekordních 60 000 Kč za metr čtverečný ) velké rozdíly mezi městskými částmi

Výše cen nájmů kancelářských prostor v regionech

Lokalita Cena za m2 /rok

Praha 4800-5100 Kč

Brno 2300-2600 Kč

Karlovy Vary 2300-2600 Kč

Střední Čechy 1800-2100 Kč

Pardubice 1300-1600 Kč

Jihlava 1300-1600 Kč

České Budějovice 1300-1600 Kč

Liberec 1000-1300 Kč

Olomouc 1000-1300 Kč

Hradec Králové 1200-1500 Kč

Plzeň 800-1100 Kč

Zlín 800-1100 Kč

Ostrava 600-900 Kč

Ústí nad Labem 500-800 Kč

Zdroj: Asociace realitních kanceláří

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít