Ceny bytů dál rostou. Metr čtvereční se prodává za 58 tisíc korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ceny bytů dál rostou. Metr čtvereční se prodává za 58 tisíc korun

, čtk,
Ceny bytů dál rostou. Metr čtvereční se prodává za 58 tisíc korun
Zdroj: Tomáš Novák/Euro

Ceny bytů v Praze a krajských městech v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o tři procenta na 57 900 korun za metr čtvereční. Tempo zdražování klesá, před rokem byty podražily o 15,9 procenta. V prvním čtvrtletí letošního roku byla nejdražší Praha (77 700 korun za metr čtvereční), nejlevnější Ústí nad Labem (16 tisíc korun). Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte

Meziročně nejvíce zdražily byty v Liberci (o 19,6 procenta), Českých Budějovicích (o 17,9 procenta), Středočeském kraji (o 12,9 procenta) a Olomouci (o 12,8 procenta). Naopak v Ostravě ceny o 4,7 procenta klesly, v Praze se zvýšily o 1,6 procenta.

Deloitte sleduje ceny prodaných bytů v krajských městech. Ve Středočeském kraji, které své krajské sídlo nemá, vychází z průměru za Benešov, Beroun, Kladno, Mladou Boleslav a okresy Praha-východ a Praha-západ.

Splácíte hypotéku?

Dlouhodobým problémem, který nahrává růstu cen, je podle dřívější studie České bankovní asociace neuspokojená poptávka kvůli nízkému počtu volných a cenově dostupných bytů. Problémem je velmi nízký počet vydaných stavebních povolení, zejména v Praze. Podle studie je nepravděpodobné, že by v dohledné době pominuly problémy s dostupností bydlení. Podle analytiků představují rychle rostoucí ceny stále tíživější nejen ekonomický, ale i sociální problém.

V letošním prvním čtvrtletí se v developerských projektech, cihlových i panelových domech prodalo 6093 bytů za 21,2 miliardy korun. Hodnota se meziročně snížila o 11,3 procenta, počet klesl o 3,8 procenta. Na developerské projekty připadala zhruba polovina celkového objemu, bytům v cihlových domech patřila čtvrtina a na panelové domy připadalo 23,6 procenta.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce


Nejvíce vzrostly ceny bytů v cihlových domech, meziročně o 9,7 procenta na 60 tisíc korun za metr čtvereční. Ceny bytů v panelových domech vzrostly meziročně v průměru o 5,1 procenta na 45 tisíc korun za metr čtvereční. V developerských projektech ceny klesly o 2,1 procenta na 66 800 korun.

Na celkovém objemu prodejů se zhruba ze tří pětin podílela Praha. Následovaly Brno (11,2 procenta), Plzeň (4,5 procenta), Olomouc (tři procenta) a Hradec Králové (2,6 procenta).

V porovnání s předchozím čtvrtletím vzrostly ceny v Česku v průměru o 1,3 procenta. Nejvíce, o 14,7 procenta, stouply v Českých Budějovicích. Ve čtyřech městech klesly. Nejvíce ve Zlíně (o 4,4 procenta) a v Karlových Varech (o 3,8 procenta). V Praze vzrostly ceny bytů meziročně o 1,6 procenta.

Čtěte také:

Hypoteční zádrhel: předčasné splácení úvěrů banky připraví o miliardy

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým

Hypotéku má každý pátý Čech, ukazuje průzkum. Uvažuje o ni deset procent lidí

Studie: Bydlení v Česku mírně zlevní, problémy s dostupností ale budou pokračovat

Ohodnoťte tento článek
Diskuze