Centrum.cz koupili Američané

10. prosince 2007, 00:00 - (jan, čtk)
10. prosince 2007, 00:00

INTERNETOVÉ VYHLEDÁVAČE - Dvojka mezi českými internetovými portály Centrum.cz změnila majitele. Výraznou majoritu v něm získal americký fond Warburg Pincus.

Český internetový trh doznal minulý týden jednu z největších změn v posledních letech. Americký fond Warburg Pincus získal výraznou většinu ve firmě NetCentrum. Ta provozuje druhý největší český portál Centrum.cz. Přesný podíl, který Warburg Pincus koupil od dosavadních majitelů firmy, nebyl zvěřejněn. Stejně tak tají obě strany cenu transakce. Hodnota portálu nicméně podle dřívějších odhadů dosahuje téměř tří miliard korun.

Hlavními majiteli společnosti NetCentrum dosud byli Ondřej Tomek s podílem odhadovaným na téměř 40 procent, Oldřich Bajer s 25 procenty a fondy Baring Communications Equity a Intel Capital s 35 procenty. Tomek a Bajer si po prodeji ve firmě nechají symbolické podíly a do jejího chodu už nebudou zasahovat. „Warburg Pincus nabízí společnosti NetCentrum velkou příležitost do budoucnosti. Spoluzakladatelé si i nadále podrží minoritní podíl ve společnosti, což vyjadřuje naši důvěru v její silný růstový potenciál,“ komentují to Ondřej Tomek a Oldřich Bajer. Další dosavadní akcionáři NetCentra podle sdělení firmy investují část zisku z transakce zpět do společnosti.

Noví majitelé prohlásili, že nehodlají prodávat žádnou ze služeb, které nyní portál provozuje. Naopak chystají další akvizice v Česku i na Slovensku. Změny neplánují zatím ani v manažerském týmu firmy NetCentrum zaměstnávající v obou zemích 300 lidí. V budoucnu však počítají s jeho dalším rozšířením právě kvůli chystané expanzi. Podle výkonného ředitele NetCentra Pavla Muchy má nový investor ambice vybudovat z firmy silnou mediální společnost. Dobrým základem může být internetový zpravodajský web Aktuálně.cz, jejž NetCentrum provozuje.

KDO VLASTNÍ HLAVNÍ ČESKÉ PORTÁLY

Seznam.cz Celkem 70 procent drží zakladatel Ivo Lukačovič, 30 procent patří společnosti Tiger Holding Four.

  • *Centrum.cz Majoritní podíl získal fond Warburg Pincus, majitelé minoritních podílů – Oldřich Bajer, Ondřej Tomek, Baring Communications Equity a Intel Capital. Atlas.cz Majoritu vlastní EPIC Holding, přesná výše podílu ale není známa. Na konci roku 2000 to bylo 53 procent. Nova ani Mafra neuspěly Podle neoficiálních informací plánovali dnes již bývalí majitelé Tomek s Bajerem prodej firmy od roku 2005. O portál projevilo postupně zájem několik významných společností. Neuspěl například provozovatel televize Nova, firma CME, nebo mediální skupina Mafra. Zájem údajně projevila i polská Gazeta Wyborcza. Dohodu se tak podařilo dotáhnout do konce až fondu Warburg Pincus. Ani ten není na českém trhu nováčkem. V minulosti vlastnil českého výrobce léčiv, společnost Zentiva. Tu však již dříve se ziskem prodal. Vedle toho Warburg Pincus kapitálově vstoupil i do českých technologických firem Systinet a Ness Technologies. Celkem spravuje fond majetek v hodnotě více než 27 miliard dolarů v 585 firmách ve třiceti zemích. Na řadě je Atlas**

Prodej dvojky českého internetu zřejmě nebude jedinou významnou akvizicí na trhu. Na prodej je totiž i třetí v pořadí, portál Atlas.cz. Jednou z možných variant je podle Hospodářských novin prodej Atlasu rovněž fondu Warburg Pincus. Po něm by následovalo spojení firem. Zástupce amerických investorů Luka Spoljarič však tyto spekulace odmítl komentovat.

Atlas.cz v současnosti vlastní společnost Epic Holding. Zájemců je stejně jako v případě Centrum.cz několik. Jedním z nich je podle agentury ČTK opět CME, vlastnící televizi Nova. Oficiálně však zástupci Atlasu nikoho jmenovat nechtějí. „O případném prodeji Atlasu vyjednáváme s několika stranami. Vše oznámíme, až bude transakce ukončena,“ prohlásil na toto téma v polovině listopadu předseda představenstva Atlas.cz Petr Toman.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít