Centra na severu se změní

28. srpna 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
28. srpna 2006, 00:00

ÚSTÍ NAD LABEM, LIBEREC A MOST Tři největší severočeská města - Ústí nad Labem, Liberec a Most - čeká v blízké budoucnosti významná změna vzhledu jejich center. Důvodem je většinou náhrada již nevyhovujících objektů novými, respektive dostavba v prolukách a volných plochách.

ÚSTÍ NAD LABEM, LIBEREC A MOST Tři největší severočeská města - Ústí nad Labem, Liberec a Most - čeká v blízké budoucnosti významná změna vzhledu jejich center. Důvodem je většinou náhrada již nevyhovujících objektů novými, respektive dostavba v prolukách a volných plochách.

V době existence Severočeského kraje nesli Liberečtí jen velmi těžce nadvládu Ústí nad Labem. Nyní jsou si obě města rovna a obě se také prakticky ve stejný čas rozhodla přestavět svá centra.

Především střed Ústí byl vedení města dlouho trnem v oku. O jeho zástavbě se dlouho mluvilo a stejně tak dlouho plánovalo, ale teprve letos se i začalo stavět. Před několika dny začala na bývalém parkovišti vedle magistrátu výstavba Městského domu. Šestipodlažní objekt za zhruba 90 milionů korun by měl být dokončen za rok, investorem je firma H&G. V podzemí objektu bude parkoviště pro auta. V přízemí a prvním patře počítá investor s obchody a službami, ve třetím a čtvrtém budou kanceláře a ve zbývajících patrech by měly být byty.

VÝSTAVBU FÓRA BRZDÍ VYKOPÁVKY Již na jaře začala na ústeckém Mírovém náměstí výstavba víceúčelového objektu s názvem Palác Zdar. Investorem stavby je AZ Sanace. Náklady na vybudování pěti nadzemních a tří podzemních podlaží jsou zhruba 300 milionů korun. V objektu bude parkoviště, supermarket, butiky, restaurace a luxusní byty. Současně pokračuje příprava staveniště pro komerční a zábavní centrum Fórum, které ve středu krajského města postaví společnost Multi Development Czech Republic.

V novém centru by obyvatelé a návštěvníci krajského města měli najít obchody, restaurace, multikino, parkoviště i supermarket. Termín dokončení je květen 2008. V současné době brzdí stavební práce rozsáhlý archeologický výzkum.

BUDOVA TESKA ZMIZÍ Liberečtí radní s plány změnit centrum města narazili - zvedl se odpor proti uvažovanému zbourání obchodního domu Ještěd, v jehož prostorách působí nyní Tesco. Nyní je rozhodnuto: za dva roky obchodní dům z konce sedmdesátých let centrum Liberce definitivně opustí. Firma Multi Development, která je investorem projektu obchodněkomerčního centra, má již na bourání objektu demoliční výměr a územní rozhodnutí. Bourat se začne pravděpodobně během prázdnin roku 2008.

Investoři ještě musejí získat stavební povolení. „Pracujeme na projektu a dokumentaci pro povolení,“ říká Radim Kousal ze společnosti Sia Design, která stavbu připravuje. Podle jeho slov by na jaře příštího roku měla odstartovat výstavba hypermarketu. Po jeho dokončení se do něj přestěhuje právě Tesco. Starý obchodní dům pak do roku 2009 nahradí galerie, kavárny, restaurace či multikino.

O velkém zájmu investorů stavět v metropoli pod Ještědem svědčí i další plány na velká nákupní centra, která by zde mohla vzniknout v příštích letech. Žádný ale ještě nemá všechna povolení. Brzy ho očekává společnost ING Real Estate, která plánuje rozšíření nákupního centra Nisa. Další mají vyrůst také na Šaldově náměstí a na pozemcích, kde ještě před několika lety stála Textilana. Podle náměstka libereckého primátorova Jiřího Veselky by měl na Šaldově náměstí vzniknout komplex s nákupním centrem, obchody, restauracemi, kancelářemi a byty.

NEZAHÁLEJÍ ANI V MOSTĚ Komerčně-obchodní centrum změní do dvou let také vzhled Mostu. Společnost Crestyl vybuduje v prostoru mosteckého I. náměstí objekt, jehož součástí budou vedle bytů a podzemních garáží také prostory pro 95 obchodních jednotek, velká restaurace a pět stánků s rychlým občerstvením. Práce na stavbě by měly začít na přelomu letošního a příštího roku. Termín otevření centra je první čtvrtletí 2008.

Stavět už se mělo dokonce od července, plány ale zhatilo odvolání občanského sdružení ArchitektonickoEkologický Servis proti územnímu rozhodnutí. „V červenci už rozhodnutí nabylo právní moci, začátkem září proto požádáme o vydání stavebního povolení,“ upřesňuje zástupce investora Omar Koleilat. Náklady na centra se odhadují na 800 milionů korun, návratnost investice by měla být do devíti let. Výstavba také přinese zhruba 650 nových pracovních míst.

SEVER ČECH PŘITAHUJE INVESTORY

V souvislosti s postupně klesajícím zájmem investorů pouze o Prahu směřují jejich kroky stále více do regionů. Není divu, že na jednom z předních míst jsou i dvě „severní“ krajská města - Liberec a Ústí nad Labem. Na atraktivnosti těmto městům dodává zejména poměrně dobrá dopravní dostupnost, která se v případě Ústí nad Labem ještě zlepší dostavbou dálnice D8. Liberec přitahuje i pořádáním mistrovství světa v klasickém lyžování, které se zde uskuteční v roce 2009.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít