Cenový kolotoč jen pro silné povahy

06. února 2006, 00:00 - Jaroslav Winter
06. února 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY ŠOK Z TRŽNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ PŘINUTIL MNOHO LIDÍ OBRÁTIT SE NA LINKU DŮVĚRY „Musela jsem si ji otevřít, jinak bych ten šok nezvládla,“ uvítala mě manželka navečer druhého ledna u lahve vína zbylé od Silvestra. Tolik ji rozrušily ceny v obchodech.

PSALI JSME PŘED 15 LETY ŠOK Z TRŽNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ PŘINUTIL MNOHO LIDÍ OBRÁTIT SE NA LINKU DŮVĚRY

„Musela jsem si ji otevřít, jinak bych ten šok nezvládla,“ uvítala mě manželka navečer druhého ledna u lahve vína zbylé od Silvestra. Tolik ji rozrušily ceny v obchodech. Přitom žena naprosto chápe nezbytnost cenové liberalizace a všech dalších reformních kroků. O předpokládaném cenovém vývoji jsme předem nejednou mluvili, nemůže se řadit mezi sociálně nejslabší občany, takže strádání jí nehrozí, a přece se vysokými cenami nedokázala hned srovnat.

Jak jsem se po několika dnech přesvědčil dotazem na pražské Lince důvěry, nebyla zřejmě sama, kdo se těžko smiřoval s cenovým kolotočem. Zatímco ona však brzy pochopila, že se nemusí zapojit do klání mezi obchodníky a zákazníky zvaného kdo z koho, omezila nákup jen na nejnezbytnější potřeby a nejdříve se snažila zjistit, v kterém obchodě je pořídí nejlevněji. Ne každý měl zřejmě tolik manévrovacího prostoru či pevných nervů.

Na linku důvěry se obraceli lidé, kteří se cítili být zahnáni do kouta. Po delším hovoru se obvykle podařilo odborníkům odhalit u nich jiné životní jistoty, o které se mohou opřít, případně je zkontaktovali s charitativními organizacemi.

Nepochybně by se tito i další občané necítili tolik ohroženi budoucností, kdyby současně s liberalizací cen došlo ke zvýšení důchodů, příspěvků na děti a dalších sociálních dávek, anebo kdyby se alespoň dozvěděli o připravovaných opatřeních včas.

Stejně tak je zřejmé, že se nepodařilo dobře sladit jednotlivé kroky reformy. Kdyby už proběhla nebo aspoň probíhala malá privatizace, kdyby byl liberalizován zahraniční obchod a kdyby existoval protimonopolní zákon a orgány dozírající na jeho plnění, nemuselo by docházet k takovým výstřelkům a celý přechod na tržní hospodářství by byl kratší a méně bolestivý.

Co tedy může dělat za dané situace spotřebitel? Musí si uvědomit, že cena v tržním hospodářství je výsledkem střetu zájmu nejen výrobců a obchodníků, ale také zákazníků. Měl by se připravit, že to, co zažil s potravinami, se bude postupně odehrávat i u ostatních druhů zboží. Ale tyto výrobky, na rozdíl od základních potravin, nejsou obvykle pro něj tak nezbytné, u nich může nákup většinou odložit a nechat Černého Petra výrobě a obchodu.

Jako zákazníci si budeme muset zvyknout na ceny proměnlivé v čase i místě. Měli bychom se také naučit více si vážit věcí, rozumněji hospodařit se všemi hodnotami. Čeká nás nesporně nelehké období. Ale pouhé prvé jeho týdny naznačily, že v tunelu někde na konci už je vidět světlo. Za ně lze označit začínající změnu v poměru nabídky a poptávky. Nezmaří-li tento trend přílišný růst mezd, zde je skutečně namístě ono utahování opasků, máme aspoň trochu vyhráno.

Jaroslav Winter, Profit č. 6/1991

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít