Cenová stabilita končí

17. dubna 2009, 16:32 - Karel Zaoral
17. dubna 2009, 16:32

Dluhopisová bublina praskne hodně hlasitě

I když výsledková sezona přináší mírné oživení, obrat ke konjunktuře je stále daleko. Odhady téměř dvou tisíc analytiků oslovených agenturou Bloomberg počítají s poklesem zisků společností zahrnutých v indexu S&P 500 v letošním prvním čtvrtletí o 37 procent, ve druhém o 31 procent a ve třetím o 18 procent. Spekulace na následný růst v posledním kvartále je spíše zbožným přáním, založeným na úpěnlivých představách o efektivitě fiskální expanze Obamovy administrativy.
Obecně vzato zatím nic nenasvědčuje tomu, že by oživení koncem roku nastalo. Výsledková sezona toho moc nenapovídá, kladné zprávy od společností Wells Fargo či JPMorgan Chase více než vyvažují katastrofy v Alcoa nebo v GM. Špatné zprávy přicházejí z realitního sektoru, kde ceny nemovitostí v USA nerostou, a naopak se zvyšují zásoby neprodaných domů. Poslední průzkum Senior Loan Officer, při němž Fed oslovuje čtvrtletně šedesát největších amerických bank a čtyřiadvacet vybraných zahraničních bank s pobočkou v USA otázkami ohledně poskytování úvěrů a poptávky domácností po produktech financování, dopadl tragicky. Indikátor odvozený z tohoto průzkumu leží zhruba čtyřicet procent pod minimální hodnotou, kterou lze považovat za dobrou. Obavy ze špatných výsledků vedou k negativním změnám ratingů firem, kupodivu v Evropě výrazněji než v Americe. Společně s nepružným trhem práce a stále nedořešenou situací s toxickými aktivy v evropských bankách je nasnadě, že k obratu směrem ke konjunktuře dojde v USA dříve než v Evropě. Ta bude mít jedinečnou příležitost vidět na vlastní oči, co dokáže způsobit fiskální expanze tak obludných rozměrů, jakých nabrala za Obamovy vlády. A že trapas Topolánkova tlumočníka, který způsobil skandál nepřesným překladem fráze „cesta do pekel“, zavání hořce vtipným eufemismem a nostradamovskými geny nejméně stejně jako neschopností dotyčného translátora. Biliony dolarů nafukují bankovní trezory podobně jako vodík Hindenburg. Slavná vzducholoď na něm přeplula Atlantik v pohodlí a bezpečí. Problém nastal až při přistání, kdy výbušný plyn odvedl svou práci. Stejně obrovské množství volných peněz jen čeká na poslední jiskru. Jakmile se objeví někdo, kdo je začne utrácet, nastane inflační katastrofa. Co jiného byly všechny bubliny posledních desetiletí – internetová, akciová, komoditní? To, že je centrální banky nepočítají do inflačních procent, neznamená, že jejich podstata je jiná. Jen izolovaný fundament, utvořený na papíru dnes již téměř prázdnou definicí, jimi nebyl dotčen. Spotřebitelské ceny minulé bubliny přestály bez dramatického růstu. Té, která se nyní chystá prasknout, již ale neodolají.
Fiskální expanze nasekala obrovské množství dluhopisů. Část dluhů je skrytá v překlenovacích úvěrech, o nichž mnozí doufají, že je centrální banky stáhnou z trhu, jakmile to bude alespoň trochu možné. Kongresmani z rozpočtového výboru naopak uvažují o tom, že by se americký státní dluh mohl během několika málo let zdvojnásobit. Namísto úvah o likvidaci meziúvěrů z toho jde spíše mráz po zádech. Lze jistě argumentovat tím, že část peněz emitovaných státem se rozprostře do vakua, které vzniklo po obrovských ztrátách z odpisů kolaterálů. To sice ano, avšak dojde pouze k tomu, že si sami zablokujeme jediný pozitivní efekt krize – darwinovský výběr silnějšího, schopnějšího a chytřejšího podnikatele a nové cesty pro investice kapitálu. Naopak zakonzervujeme myšlení a styl podnikání, které současnou krizi vytvořilo. Dluhy budou muset být uhrazeny. Trh s dluhopisy ale není nafukovací. Převis poptávky nad nabídkou (dramatický) způsobí růst ceny financování (dramatický). První stát, který bude na hraně kolapsu vlivem neufinancování dluhu a jenž přiměje svou centrální banku k výkupu dluhopisů za natištěné peníze, sfoukne domnělou stabilitu jako domeček z karet. A tenhle inflační požár už spálí všechno, včetně spotřebitelských cen. Období cenové stability pravděpodobně nadlouho končí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Auta
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky…
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Technologie
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít