Cena zlata roste, vydělejte na tom!

02. června 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
02. června 2008, 00:00

KOMODITNÍ FONDY - Masivní růst cen ropy, zlata a mědi v kombinaci s ochablými akciovými trhy láká investory k investicím do komodit. Tomu napomáhá i slábnoucí dolar. Komoditní fondy jsou dobrou alternativou k těm akciovým. Z dlouhodobého hlediska zatím i výnosnou volbou.

Téměř půl roku trvající negativní působení hypoteční krize na akciové trhy a celý finanční sektor výrazně změnilo chování investorů. Svůj kapitál přesouvají z akciových titulů do komoditních. Na trhu se objevuje nabídka nových komoditních fondů či akciových fondů orientovaných na komodity typu ropa, zlato či měď – investiční společnosti tím reagují na nové požadavky svých klientů.

„Investoři se odklánějí od akciových trhů a přelévají volný kapitál do komodit. Do módy se dostaly různé alternativní třídy aktiv, jako jsou komodity, nemovitosti či hedge fondy. A ty nyní díky menší korelaci s klasickými investicemi do akcií a dluhopisů tvoří mnohem efektivnější portfolio,“ vysvětluje Petr Zajíc, ředitel pro investice Pioneer Investments. Podle něj totiž mají nižší volatilitu při stejném výnosovém potenciálu.

„Hypoteční krize stáhla akcie a celý finanční trh dolů. Ceny komodit naopak rostou, spolu s tím slábne dolar, což nahrává přesunu investic do komodit. A to se i skutečně děje,“ potvrzuje také Michal Zachar, analytik Patria Direkt. Ropa je na historických maximech, vysoké jsou i ceny zemního plynu a uhlí, rostou i ceny zlata, mědi a dalších komodit. „Naproti tomu lze očekávat, že výprodeje na finančních titulech budou pokračovat, neboť investoři z nich dál přesouvají hotovost do komoditních titulů,“ říká Zachar.

Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky už jsou ceny ropy příliš vysoko a vytvářejí cenovou bublinu. Globální investoři podle něj sice dál přesouvají kapitál z akciových trhů, ale spíše do zajištěných pozic než komodit, neboť hlavní přeliv do komodit mají spíš „už za sebou“. Podle toho, jak se chovají globální investoři, se začnou se zpožděním chovat ti drobní. Proto roste nyní zájem o fondy, které mají ve svém portfoliu komodity, případně o deriváty na komodity. A tím pádem na trhu přibývá nabídka těchto instrumentů ze strany investičních společností.

„V současné době považuji komoditní fondy za velice dobrou alternativu k akciovým fondům, které kvůli dopadům americké hypoteční krize nejsou nyní zcela stabilní,“ říká Richard Balogh z poradenské firmy OVB Allfinanz. Podle něj lze obecně říci, že z dlouhodobého hlediska jsou komodity správnou volbou. „Stačí se podívat na dlouhodobý vývoj cen například ropy, zlata nebo některých základních potravin,“ dodává Balogh.

Nakupujte komodity zprostředkované

Jak investování do komodit funguje? „Pro běžného investora nejsou vhodné přímé nákupy, nicméně existují tři možnosti, jak do komodit investovat zprostředkovaně,“ vysvětluje například Petr Posker z Atlantik Asset Management. Prvním a v současnosti hlavním nástrojem jsou investice do komoditních indexů prostřednictvím produktů vydávaných velkými bankami. Druhou možností je investovat do takzvaných futures kontraktů s předem sjednanou termínovou cenou, obchodovaných na burzách. Třetím způsobem, pro většinu běžných investorů nejschůdnějším, jsou specializované podílové fondy.

Na komoditních trzích totiž podle Poskera dochází v relativně krátkých časových okamžicích k prudkým pohybům cen nahoru i dolů, a to i v řádech desítek procent. Tyto výkyvy jsou mnohdy stresující nejen pro méně zkušené investory, ale i pro ty zběhlejší.

Na rostoucích cenách komodit samozřejmě profitují i společnosti v příslušných sektorech (ropa, zlato, měď), ceny akcií těchto firem tlačí navíc nahoru i rostoucí zájem investorů. Ropná jednička Exxon Mobil například hospodařila loni s rekordním ziskem 40,6 miliardy dolarů, což byl nejvyšší zisk, jaký kdy tato společnost vykázala ve Spojených státech. Vysoký růst zisku hlásí v posledním čtvrtletí i další přední světové ropné společnosti.

Do čeho investovat

Na českém trhu lze najít pár komoditních fondů, ve větší míře pak akciové fondy mající komodity ve svém portfoliu. Aktuálně například nabídla v půlce května nový komoditní fond skupina PioneerInvestments. Jde o Funds – Commodity Alpha z lucemburské rodiny Pioneer Funds. „Současný růst cen komodit s sebou nese také zvýšený zájem investorů, kteří o nich stále častěji přemýšlejí jako o kvalitním doplňku svého investičního portfolia,“ říká Petr Šimčák, ředitel prodeje a marketingu PioneerInvestments v Česku. „Vývoj cen komodit je nezávislý na dění na akciových či dluhopisových trzích. Investoři tak nemusí sledovat, zda akcie nebo dluhopisy zrovna rostou nebo klesají,“ dodává. Fond lze nakoupit například prostřednictvím poboček UniCredit Bank. Fond investuje především do diverzifikovaného portfolia akcií emitovaných společnostmi, které podnikají v odvětví energetiky. Zahrnuty jsou v něm především společnosti z oborů ropa a plyn, a pak služeb typu výstavba a provoz ropných plošin a vrtných zařízení.

Skupina Atlantik nabízí od loňského podzimu možnost investovat do komoditního fondu v rámci speciální nabídky Fondů Atlantik Advanced Solutions určených kvalifikovaným, tedy zkušeným investorům. Umožňuje investovat do širokého spektra komodit, například měď, ropa, káva,zemní plyn, kukuřice. Tyto speciální fondy Atlantik založil na Maltě a jsou určeny pouze velmi disciplinovaným investorům, kteří vyžadují od svého portfolia stabilně rostoucí výnos, a nečekají jen rychlé krátkodobé spekulativní zisky.

Investovat do komodit lze i prostřednictvím fondu z rodiny Komerční banky. Jde například o SGAM Fund Equities Global Energy, který investuje do akcií společností působících v rámci energetického sektoru, které jsou obchodovány na předních mezinárodních burzách cenných papírů. V širším slova smyslu energetický sektor zahrnuje ropu a činnosti spojené s ropou, plyn, uran, uhlí, obnovitelné zdroje energií a utility.

V rámci skupiny ING lze nakoupit například energetický fond ING Invest Energy, který dosáhl za pět let kumulovaného výnosu přes 250 procent. Investuje rovněž především do portfolia akcií emitovaných společnostmi, které podnikají v odvětví energetiky. Ještě výnosově zajímavější je fond ING Invest Materiale, který za pět let dosáhl kumulativního výnosu přes 280 procent. Investuje především do portfolia akcií vydávaných společnostmi, které podnikají v sektoru materiálů, tedy z takových oborů, jako je chemie nebo hutnictví a hornictví.

U ČP-Investu České pojišťovny lze koupit například Fond ropného a energetického průmyslu, jehož portfolio tvoří akcie společností z oblasti těžby a zpracování ropy, výroby a rozvodu elektrické energie, plynu a výroby zařízení pro tato odvětví. Anebo jako stabilizující prvek do osobního portfolia ČP Invest Zlatý fond, který je určen investorům, kteří chtějí profitovat z růstu cen zlata, stříbra, drahých kovů a firem, které těží zlato a stříbro.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít