Cena zlata coby bezpečného aktiva šplhá strmě vzhůru. Je nejdražší za posledních osm let - Euro.cz

Přihlášení

Cena zlata coby bezpečného aktiva šplhá strmě vzhůru. Je nejdražší za posledních osm let

ČTK,
Cena zlata coby bezpečného aktiva šplhá strmě vzhůru. Je nejdražší za posledních osm let
Zdroj: Pixabay.com

Cena zlata se dnes vyšplhala na zhruba 1 747 dolarů (téměř 43 tisíc korun) za troyskou unci (31,1 gramu). Dostala se tak na nejvyšší úroveň od roku 2012. Investoři nákupem zlata reagují na obavy z hospodářských dopadů koronaviru a na opatření centrálních bank na podporu ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Zlato během dnešního obchodování zdražilo až o téměř dvě procenta, později však o část zisků přišlo. Krátce před devatenáctou hodinou vykazovala jeho cena nárůst o zhruba 0,9 procenta na 1 731 dolarů za troyskou unci.

Zlato je považováno za bezpečnou investici v období politické či ekonomické nejistoty. Často také těží ze stimulačních opatření centrálních bank, protože ho investoři nakupují jako pojistku proti inflaci. Nízké úrokové sazby navíc zmenšují nevýhodu zlata oproti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy.

„Ekonomické vyhlídky vypadají dost hrozivě,“ uvedl analytik Bob Haberkorn ze společnosti RJO Futures. „Americká centrální banka minulý týden vytvořila dva biliony dolarů a další centrální banky po celém světě dělají to samé. Úrokové sazby se nacházejí na nule, nebo v její blízkosti,“ dodal. To vše podle něj vytváří příznivé podmínky k tomu, aby cena zlata překročila dva tisíce dolarů za troyskou unci.

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes předpověděl, že světová ekonomika letos kvůli koronaviru klesne o tři procenta. Globální hospodářství tak podle fondu míří do nejhlubší recese od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.