Cena aut se zvyšuje. V Německu stojí v průměru 900 tisíc, mohou za to elektromobily a SUV - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Cena aut se zvyšuje. V Německu stojí v průměru 900 tisíc, mohou za to elektromobily a SUV

,

Průměrná hodnota nového osobního vozu byla loni v Německu 34 870 eur (885 700 korun). Je to o 470 eur (11 900 korun) více než o rok dříve, jak vyplývá z průzkumu centra pro automobilový výzkum CAR. Jedná se o důsledek rostoucí poptávky po sportovně-užitkových vozech a elektromobilech.

Ceny automobilů jsou v Německu na historických maximech. Zatímco v roce 1980 tam nové osobní auto stálo v průměru v přepočtu na dnešní měnu 8 420 eur (213 900 korun), loni to bylo už 34 870 eur (885 700 korun), tedy více než čtyřnásobek. Ukazují to data centra pro automobilový výzkum CAR na univerzitě Duisburg-Essen. „Němci svá auta milují a rádi kvůli nim otevřou svou peněženku,“ vysvětlil ředitel CAR Ferdinand Dudenhöffer.

Uvažujete o koupi elektroauta?

Konečné sumy se vypočítávají z katalogových cen prodejců, při výpočtu ceny průměrné se zohledňuje počet nových registrací jednotlivých modelů automobilů. K meziročnímu poklesu přitom za posledních 40 let došlo pouze v roce 2009, kdy německá vláda vyplácela takzvané šrotovné za likvidaci starého vozu ve výši 2500 eur (63 500 korun). To znamenalo, že se více prodávaly menší levnější vozy.

Ceny automobilů tak rostou rychleji než je míra inflace. V roce 2010 to bylo 24 910 eur, v roce 2015 30 760, zatímco loni téměř 40 tisíc. Průměr zvyšují jak prodeje sportovně-užitkových aut, které tvoří na celkových prodejích třetinu, tak i ceny elektromobilů. Podobný trend je navíc v dalších letech třeba očekávat rovněž u vozů s naftovou motorizací. „Dieselové motory jsou stále dražší kvůli jejich stále složitějšímu systému výfukových plynů,“ dodal uznávaný německý odborník na automobilový sektor.


Elektřina poráží fosilní paliva. Řidič Tesly může ušetřit i sto tisíc ročně

 Dobíjecí stanice


Poptávku po dieselech žene vzhůru levnější nafta

Loni Němci za dieselová auta zaplatili průměrně 42 809 eur (1,1 milionu korun), což bylo o 46 procent více než u aut s benzínovým motorem. Tím, že je motorová nafta v Německu levnější než benzín, jsou dieselová auta kupována zejména jako služební vozy, které mají častěji lepší výbavu a silnější motory, vysvětlil Dudenhöffer. Navíc velká část SUV má rovněž naftové motory s větším objemem. Čím je auto větší, tím spíše bude mít naftový motor.

Elektrické vozy stály loni v průměru 43 653 eur (1,1 milionu korun). V tomto segmentu zvyšují průměrnou cenu automobily značky Tesla, jež stojí průměrně 62 275 eur (1,6 milionu korun).

Ceny ženou vzhůru také velmi drahé hybridní automobily. Ve velké míře se jedná o vozy prémiových značek. Jejich průměrná hodnota je 58 736 eur (1,5 milionu korun). Hybridní vozy značek Land Rover nebo Porsche se dostávají až na úroveň přes 120 tisíc eur (3 miliony korun).

Infografika: Kde je nejvíce elektromobilů

Dále čtěte:

Manažer v šoku: k hybridnímu BMW za 1,8 milionu si musel dokoupit kabel. Stejně jezdí na benzín

Investiční manažer se opřel do Muska: Nemá žádnou vizi, Tesla je přeceňovaná

Jsme silnější. Cybertruck od Tesly vyhlásil válku Fordu

Elektrický Golf je v Německu levnější než benzínový, zákazníci ho stejně ignorují

Ohodnoťte tento článek
Diskuze