Cely k pronajmutí

28. května 2009, 20:40 - Tomáš Hořejší
28. května 2009, 20:40

Do nadbytečných nizozemských cel se dočasně nastěhují vězni z Belgie

Žádný kriminál. Ze zastaralé bruselské centrály NATO, kterou chce aliance do pěti let opustit, věznice nevznikne. Belgie své problémy s nadbytkem polapených kriminálníků vyřeší jinak: pronajme si cely od sousedního Nizozemska. To má momentálně vězenských prostor nadbytek, uvažuje dokonce o zrušení až osmi věznic a masovém propouštění „bachařů“. Za transfer pěti stovek zločinců do kriminálu v nizozemském Tilburgu zaplatí belgická federální vláda třicet milionů eur.
Belgický ministr pro EU Charles Picqué nejprve počátkem letošního roku oznámil, že chce potíže s nadbytkem vězňů vyřešit jejich přestěhováním do starého sídla NATO v bruselské čtvrti Evere. „Přemístím tam vězně ze všech tří vězení v metropoli, ze Saint-Gilles, Forestu a Berkendaelu,“ prohlásil.
Stará centrála NATO by se měla uvolnit někdy v roce 2014. Politici členských zemí aliance se už před několika lety shodli na tom, že starý nevyhovující objekt opustí a přestěhují ústředí jinam. Nové sídlo nyní vyrůstá na „zelené louce“ hned naproti tomu starému, přímo za dálnicí vedoucí od letiště Zaaventem do centra belgické metropole.
Belgie svou „vězeňskou krizi“ vyřeší jinak. Ministerstvo spravedlnosti rozhodlo o tom, že do roku 2016 vystaví zcela nové vězení na dvacetihektarovém pozemku v obci Haren, na rozhraní „velkého“ Bruselu a vlámské části země. Do doby, než bude nový kriminál připraven k nastěhování, si Belgie pronajme potřebné vězeňské kapacity od sousedního Nizozemska.
Odsouzení budou muset se svým transferem do Nizozemska souhlasit, dá se nicméně předpokládat, že by s tím neměli mít žádné problémy. Čeká je tam totiž větší komfort než v přeplněných belgických kriminálech. „Jde o dočasné řešení, než zrenovujeme naše stávající kapacity a postavíme nové,“ prohlásil belgický ministr spravedlnosti Stefaan De Clerck. Belgické věznice mají maximální kapacitu 8456 míst, momentálně si v nich ale odpykává trest 10 316 vězňů.
Nizozemská vláda momentálně řeší opačný problém: míst ve vězeňských celách je takový nadbytek, že vláda plánuje rušení věznic a hromadné propouštění personálu. Náměstkyně nizozemského ministra spravedlnosti Nebahat Albayraková již oznámila, že Nizozemsko uzavře osm věznic a propustí 1200 jejich zaměstnanců. Státní rozpočet tak prý ušetří 164 milionů eur. Pokud se ale podaří uzavřít „deal“ s Belgičany, mohli by Nizozemci odložit rozhodnutí o likvidaci věznic v Rotterdamu a Veenhuizenu o dalších několik let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít