Celní deklaranti v EU

14. července 2003, 00:00 - Generální ředitelství cel
14. července 2003, 00:00

vaše dotazy, naše odpovědiPracuji v soukromé firmě, která zajišťuje celní služby pro firmu, jež dováží zboží hlavně z Evropské unie a vyváží zboží rovněž především do států Evropské unie. Jsem zaměstnán jako celní deklarant a zajímalo by mě, jakou perspektivu má tato pracovní činnost po vstupu ČR do Evropské unie.

vaše dotazy, naše odpovědi

Pracuji v soukromé firmě, která zajišťuje celní služby pro firmu, jež dováží zboží hlavně z Evropské unie a vyváží zboží rovněž především do států Evropské unie. Jsem zaměstnán jako celní deklarant a zajímalo by mě, jakou perspektivu má tato pracovní činnost po vstupu ČR do Evropské unie. Vím, že Evropská unie je bezcelní zónou a uplatňuje celní procedury pouze vůči zemím mimo Evropskou unii. Chtěl bych vědět, zda profese celního deklaranta v EU vůbec existuje a čím se zabývá (zřejmě pouze proclíváním zboží ze zemí mimo Evropskou unii). V novinách jsem četl odhady, o kolik ubude celníků ve státní správě po vstupu Česka do EU, ale informace týkající se perspektivy celních deklarantů (pracujících v současné době v soukromých firmách) po vstupu do EU jsem nikde neobjevil. Proč se k 1. 7. 2003 zavádí systém NCTS u společného tranzitu - údajně povinně pro schválené příjemce a odesílatele? Bude mít tento administrativně zřejmě velmi náročný systém opodstatnění pro deklaranty i po našem vstupu do EU, když většina celních deklarantů přijde o práci?

Celní správa ČR, stejně jako ostatní státní instituce a firmy, se musí přeměnit do té podoby, aby po vstupu ČR do EU mohla i nadále pokračovat tak, jak se od ní očekává. Jestliže se zabýváte poskytováním služeb, přesně víte, že v tomto odvětví v zemích EU pracuje celá řada pracovníků. V současné EU lze nyní obchod rozdělit do dvou skupin. Obchod intrakomunitární a obchod s třetími zeměmi. Nesmíme ale zapomenout, že EU je sice celní unií, ale není tu daňová jednota. Podle vlastní zkušenosti víme, že ve vašem oboru pracují evropští kolegové, kteří stejně jako vy asistují při vyplňování různých celních i necelních dokladů a poskytují další služby. Systém NCTS je systém, který se po etapách uvádí do provozu. Na základě mezinárodní dohody byly dohodnuty termíny, do kterých musí být systém NCTS zprovozněn v jednotlivých zemích. Ucelené informace o NCTS můžete získat na: www.cs.mfcr.cz, odkaz: Informace CS - Společný tranzitní režim. Zde najdete tři prezentace k NCTS.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít