Německo: Celkové daně jsou až 50 procent

22. listopadu 2011, 08:54 - Pavel Trčala
22. listopadu 2011, 08:54

Prostředí pro podnikání v Německu je jedno z nejdůvěryhodnějších v Evropě. Pobočku lze založit za pouhých 15 dní. Typy firem jsou přitom obdobné jako v Česku, protože český model vycházel právě z německého. To, co u našich západních sousedů ztěžuje podnikání, jsou ovšem vysoké daně.

Foto: BASF

Podmínky pro podnikání v Německu jsou i podle žebříčku Světové banky špičkové. Německo je z velkých evropských ekonomik hodnoceno nejlépe. Lépe jsou na tom už jen skandinávské státy a Estonsko. V celosvětové konkurenci je Německo na 22. místě. Ovšem co se týče daní, je až na 88. místě. Stejné místo obsadilo i v oblasti zakládání nových firem. V ochraně investic je až na místě 93. Do nejlepší světové patnáctky patří v mezinárodním obchodu. Na výborném šestém místě se Německo umísťuje v dodržování smluv.

Správa daní spolkne podnikateli přes 200 hodin ročně

Není divu, že v kategorii daní obsadilo Německo až 88. místo. Tento fakt je zapříčiněn zejména skutečností, že daně jsou v Německu vysoké a jejich administrativa náročná. Celkové daňové zatížení podnikajícího subjektu je v Německu až padesát procent. Průměrná doba ročně strávená spravováním daní je 215 hodin.

I když korporátní daň je jen 15 procent, na německého podnikatele čekají další daně a odvody. Prvním velkým tesákem je obchodní daň, která je stanovena od desíti do sedmnácti procent dle jurisdikce. V průměru je tato daň 14 procent a platby zůstávají přímo v obci, ve které jsou placeny. Dále jsou to odvody pro důchodové pojištění ve výši deseti procent z hrubé mzdy, odvody na zdravotní pojištění ve výši 7,2 procenta a příspěvky na fond nezaměstnanosti ve výši 1,4 procenta. DPH je v Německu 19 procent a platí se jednou ročně. Daň z nemovitostí je 0,1 procenta z hodnoty nemovitostí a platí se pětkrát ročně. Daň z vozidel je stanovena dle obsahu motoru. Relativně vysoká je daň z úroků, která činí 25 procent.

Založení firmy trvá patnáct dní

V Německu založíte firmu za půl měsíce a potřebujete k tomu zvládnout devět úkonů. Nejprve si musíte ověřit jméno u místní obchodní a průmyslové komory. Tento úkon je bez poplatků. Zato notářské ověření stanov vás přijde na částku vyšší než tisíc eur. Dále vás čeká založení bankovního účtu, které je zdarma. V dalším kroku notář zaeviduje stanovy do místního obchodního rejstříku, což přijde na téměř čtyři sta eur. Notifikování místní kanceláře pro podnikání a standardy ohledně založení firmy stojí třicet eur. Registrování u relevantní asociace dle konkrétního oboru je zdarma. Dále musíte upozornit místní úřad práce, registrovat zaměstnance u zdravotní pojišťovny a zaslat dokumentaci daňovým úřadům. Tyto úkony jsou zdarma.

Typy společnosti

Vzhledem k tomu, že český systém firemní správy vychází právě z německého, typy firemních struktur v Německu jsou velmi podobné. V roce 2011 bylo založení společnosti v Německu zjednodušeno zlepšením komunikace mezi notáři a obchodním rejstříkem a také zrušením povinností publikovat informace o založení v novinách.

Společnost s ručením omezeným

(Gesellschaft mit beschränkter Haftung / GmbH)

Tento typ společnosti byl světově prvním typem společnosti, ve které se ručí pouze do výše vloženého kapitálu. Dle tohoto příkladu byly vytvořeny obdobné typy společností po celém světě. Společnost může založit jedna nebo více osob. Typ firmy GmbH je v Německu nejčetnější a zahraniční investoři si při zřizovaní pobočky v Německu nejčastěji vybírají právě tuto formu podnikání.

Minimální základní kapitál je definován zákonem a stanoven na dvacet pět tisíc eur. Založit GmbH tedy není kapitálově tak jednoduché jako v jiných zemích. Například ve Spojeném království pro založení takzvané LTD společnosti povinnost minimálního kapitálu neexistuje. Založení LTD v Anglii může být prakticky okamžité a s naprosto minimálními náklady. Možná právě proto je v Německu více než 30 tisíc v Anglii založených LTD společností.

Akciová společnost

(Aktiengesellschaft / AG)

Tato společnost je formou firmy, v níž je základní kapitál rozdělen do akcií. Německá AG je mezinárodně uznávanou právní formou. K založení AG bylo dříve v Německu potřeba minimálně pěti lidí, ale tato norma byla zrušena v roce 1994. Minimální základní kapitál nutný k založení společnosti je vymezen zákonem a je nyní stanoven na padesát tisíc eur. Společnost má tři základní orgány: valnou hromadu, představenstvo a dozorčí radu. Řízení společnosti je v rukou představenstva. Nestanoví-li stanovy společnosti jinak, rozhodování se řídí pravidlem většiny.

Otevřená obchodní společnost

(Offene Handelsgesellschaft / OHG)

V Německu existují také méně známé typy společností. Je to jednak společnost označená OHG, jež je založena dvěma nebo více partnery, přičemž všichni partneři jsou společně a nerozdílně odpovědní za závazky v rámci tohoto partnerství. Zisk z tohoto partnerství není zdaněn jako zisk samostatné právnické osoby. Je rozdělen mezi všechny společníky dle výšky jejich podílu, pokud není dohodnuto jinak.

Komanditní společnost

(Kommanditgesellschaft / KG)

Tato společnost se skládá nejméně ze dvou partnerů, přičemž jeden je komanditní a druhý nebo další jsou komplementární. Alespoň jeden z partnerů je odpovědný za závazky bez omezení výše. Odpovědnost druhého partnera nebo ostatních partnerů je omezena do výše jejich investice v tomto partnerství.

Akciová komanditní společnost

(Kommanditgesellschaft auf Aktien KGaA)

Tento typ společnosti propojuje AG a KG. Jedná se o akciovou společnost, ve které je komanditní společník bez omezeného ručení. Kapitál KGaA je rozdělen na dvě části: základní kapitál komanditního akcionáře a kapitál komplementárních akcionářů. Minimální základní kapitál je stejný jako pro AG, tedy padesát tisíc eur.

Celkově lze říci, že nejen typy firem, ale také obecná regulace podnikání v Německu není nepodobné podnikatelským pravidlům v České republice. Mnoho středoevropských a východoevropských států převzalo německé podnikatelské standardy při transformaci svých ekonomik z plánovaných na tržní. Ani Česká republika není výjimkou a většina podnikatelských pravidel hry je odvozena právě z německé předlohy.

Autor je mezinárodním konzultantem společnosti Trcala Consulting.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít