ČEKÁNÍ NA RAZÍTKO - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

ČEKÁNÍ NA RAZÍTKO

, Karel Klein,
ČEKÁNÍ NA RAZÍTKO
Zdroj: Euro.cz

R M – S y s t é m

RM-Systém mění od prosince strukturu trhu, chtěl by také co nejdříve začít obchodovat s deriváty a nabízet nákup či prodej akcií přes internet. Vše však vázne na souhlasu Komise pro cenné papíry.

Denní obchody kolem třiceti milionů korun v takzvané průběžné aukci RM-Systému, kde se tvoří skutečné ceny, budou od zítřka zřejmě minulostí a tento mimoburzovní organizátor trhu s cennými papíry si v kolonce „výsledky ob- chodů výrazně polepší. Začne totiž od prosince jako horkou novinku započítávat do cenotvorných obchodů kromě průběžné aukce, která vytváří kursy cenných papírů a je základem pro výpočet přípustných cenových pásem, také blokové obchody a takové přímé obchody, u nichž jejich cena odpovídá právě vyhlášenému přípustnému cenovému pásmu. Tomuto trhu se bude říkat normativní. Zbylé přímé obchody pak budou evidovány jako obchody ostatní. Pro investory se tedy v podstatě nic nezmění, změny se však výrazně projeví ve statistice zveřejňovaných obchodů. Přibude obchodů na normativním trhu, a naopak objem transakcí ubyde na trhu ostatním. Důvodem nového kroku je snaha RM-Systému srovnat krok ve zveřejňování výsledků s pražskou burzou, přiznává ředitel RM-Systému Lubomír Štícha.

I na příští rok chystá RM-Systém několik novinek, které jsou však podmíněny konečným souhlasem Komise pro cenné papíry. Ta s ním však zatím rozhodně nespěchá. Jde především o možnost organizovat prostřednictvím RM-Systému obchody s deriváty na Vídeňské opční burze, a napojit se tak na evropské struktury. Kdy se projekt skutečně rozjede, je ve hvězdách, protože komise se nechala slyšet, že nechce povolovat obchody s deriváty do dokončení jejího procesu přezkoumávání licencí účastníkům trhu, se kterým začne na počátku roku. Její názor je takový: nejdříve přelicencujeme a pak se podíváme na deriváty. Licence pro organizátora trhu stejně tak jako licence pro jednotlivé brokerské firmy na deriváty se tak zatím nekonají. Mezi RM-S a komisí však probíhají v těchto dnech vážná jednání, panuje klid zbraní a uvidíme tedy, zda se ledy pohnou. Přestože RM-S zainvestoval do projektu deriváty kolem 17 milionů korun, podle Štíchových slov by se to na jeho letošním hospodaření nemělo nijak výrazně projevit. Počítá se se ziskem mezi čtyřmi a pěti miliony korun při 340milionových výkonech.

Podobné jako s deriváty je to i s obchodováním přes internet. RM-S je schopen nabídnout nákupy či prodeje akcií přes tuto síť v prvním čtvrtletí příštího roku. Věc má však stejný háček: rozjezd je vázán na změny v tržním řádu a ty musí schválit opět Komise pro cenné papíry.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze