Čekání na razítka nekončí

25. června 2007, 00:00 - admin
25. června 2007, 00:00

LETŇANSKÉ VÝSTAVIŠTĚ Loni v květnu vstoupil do společnosti ABF prostřednictvím jedné ze svých firem prezident skupiny SPG Pavel Sehnal. Jeho angažmá mělo výrazně posunout realizaci projektu výstavby kamenného výstaviště v Letňanech. Uplynul rok a k novému výstavišti zbývá stále velký kus cesty.

LETŇANSKÉ VÝSTAVIŠTĚ Loni v květnu vstoupil do společnosti ABF prostřednictvím jedné ze svých firem prezident skupiny SPG Pavel Sehnal. Jeho angažmá mělo výrazně posunout realizaci projektu výstavby kamenného výstaviště v Letňanech. Uplynul rok a k novému výstavišti zbývá stále velký kus cesty.

Několik měsíců se loni pod vedením Pavla Sehnala formoval přípravný tým, aby zpracoval nový a především na pozemkovou náročnost úspornější projekt kamenného výstaviště v Letňanech. Ten byl koncem února nejprve představen pražskému primátorovi Pavlu Bémovi, pak zastupitelům dotčených městských částí a následně se konaly veřejné prezentace.

„Byli jsme velmi potěšeni zejména jednoznačnou podporou projektu ze strany Městské části Praha 9 a Letňan,“ říká Miloslava Veselá, ředitelka společnosti ABF, která vlastní současný veletržní areál v Letňanech.

SPORY O POZEMKY

Přípravu projektu zatím nijak neovlivnilo rozhodnutí pražských radních, kteří požadují po společnosti PVA (tu vlastní společně město a firma ABF) vrácení pozemků vypůjčených na 99 let do společného podniku Pražský veletržní areál. Podle radního Milana Richtra už prý město odstoupilo od smluv na parcely, které má firma PVA zdarma v pronájmu. „Záměr vybudovat výstavní areál v Letňanech stále zůstává,“ zdůraznil ale radní. Jak bude město postupovat, se zatím neví.

Zprávy z magistrátu hovoří pouze o tom, že se magistrátní odbory budou tímto problémem dále zabývat.

Podle Veselé prý toto rozhodnutí nemá punc konečné platnosti a navíc se s největší pravděpodobností uskutečnilo na základě nepřesných a neúplných údajů.

MĚSTO KOUPILO DALŠÍ POZEMKY

Pražský magistrát loni a letos vykoupil další pozemky potřebné pro výstavbu kamenného výstavního areálu a také pro případnou olympiádu. Za parcely město zaplatí zhruba 83 milionů korun. Jsou-li smlouvy v pořádku – a takovýto právní výklad existuje – musí je město opět zapůjčit PVA.

Smlouva o společném podniku PVA, který měl výstaviště postavit, byla ale údajně pro magistrát nevýhodná. Majoritní vlastník této společnosti ABF neustále nabízí jednání, kde by se celá záležitost měla vyřešit. Nestane-li se tak v dohledné době, obrátí se na soud. Čeká ale na písemné stanovisko magistrátu, které podle Veselé majoritnímu vlastníkovi PVA, společnosti ABF, dosud nedorazilo.

Pokud Praha podá přihlášku na pořádání letních olympijských her v roce 2016 nebo 2020, uvažuje se o Letňanech jako o místě, kde by stál hlavní olympijský stadion a olympijská vesnice.

NA KOMPATIBILITU SE NEZAPOMNĚLO

Sama Veselá nevidí v případném spojení výstavního areálu a ceremoniálního stadionu, který by se mohl po skončení her stát národním fotbalovým stadionem včetně sídla fotbalového svazu, žádný problém. „Kompatibilita výstavnictví a olympiády je přijatelná, výhodná a zřejmá jak pro hlavní město Prahu, tak pro Pražský výstavní areál a jeho majoritního vlastníka,“ připouští ředitelka ABF.

Finální řešení by mělo vzejít z diskuze všech zainteresovaných stran, současný návrh nové podoby letňanského výstaviště by měl být jakýmsi startovním povelem k této odborné i laické debatě. Podle Veselé by mělo být rozhodující, že na rozdíl od drahých „olympijských staveb pro jedno použití“ má ABF veletržní program, který může okamžitě po skončení olympiády areál plně využít k propagaci Prahy coby kongresového a veletržního centra Evropy.

JE TERMÍN VÝSTAVBY V NEDOHLEDNU?

Pokud by Praha získala pořadatelství olympijských her a pro sportoviště se rozhodla využít Letňan, bylo by jasné, do kdy sportoviště a s nimi i výstavní areál musí vyrůst. „S jednoznačností oznamovat termín výstavby ve městě, které svým pomalým postupem ještě nedokázalo v daném prostoru ani schválit územní plán, je opravdu těžké,“ připouští Veselá.

Zároveň zdůrazňuje, že ze strany ABF bylo učiněno vše, aby další výstavba areálu mohla pokračovat. „Zastupitelé HMP by si měli uvědomit, že další odklady mohou velmi negativním způsobem poznamenat šance Prahy na kandidaturu letních olympijských her,“ dodala.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít