Čekání na paragraf. Firmy se loučí s plastem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Čekání na paragraf. Firmy se loučí s plastem

,
Čekání na paragraf. Firmy se loučí s plastem
Zdroj: čtk

Zatímco poslanci válčí o odpadové zákony, firmy pomalu dávají plastům sbohem.

„Jako pivovarský jsem s PET obalem měl vždycky problém, pivo v něm má kratší trvanlivost,“ zamýšlí se Tomáš Pluháček, když sestupuje po schodech do ležáckého sklepa. „Na druhé straně si své zákazníky našlo, takže se pivovary, včetně nás, rozhodly tyto obaly využívat,“ argumentuje, proč je i přerovská značka Zubr, které šéfuje od roku 2012, v obchodech k dostání i ve velkých PET láhvích. To se ovšem změní.

Středomoravský pivovar ze skupiny PMS je další společností, která se rozhodla dát plastovým obalům sbohem. „Je to náš záměr do budoucna, o přesných termínech je ale předčasné mluvit,“ nechce zatím Pluháček prozradit, kdy PET láhve s logem jeho pivovaru z regálů zmizejí. Důvodem nejsou jen ekologické ohledy. I tady si všimli, že tato balení částečně nahrazují prodej sudového piva. „Zaznamenali jsme, že si místo malého sudu zákazník na zahrádku koupil několik PET láhví,“ přikyvuje Pluháček.

Zřejmě podobné pohnutky dovedly k témuž rozhodnutím i Plzeňský Prazdroj, který v závěru loňského roku přestal do plastu stáčet Gambrinus a přemítá o tom, že stejný osud v budoucnu potká i jeho další značky.

I minipivovary, pro něž byla ještě před několika lety PET láhev hlavním prodejním artiklem, utíkají ke sklu a plechovkám. Změna uvažování přitom přichází v době, kdy se ve sněmovně po dlouhém přešlapování ministerstva životního prostředí začala projednávat odpadová legislativa. A jež řeší právě i nakládání s plasty.

Opravte ten zákon!

Nikdo nebyl příliš nadšen, nikdo nebyl příliš zklamán. Takto ministr životního prostředí Richard…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?