Čekání na jednorožce. Varšava je nejvýznamnějším rodištěm startupů v regionu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Čekání na jednorožce. Varšava je nejvýznamnějším rodištěm startupů v regionu

,
Čekání na jednorožce. Varšava je nejvýznamnějším rodištěm startupů v regionu
Zdroj: Shutterstock

Varšava je novým startupovým srdcem Evropy, má nejvíc rychle rostoucích firem v regionu.

Varšava je symbolem polského ekonomického růstu posledních třiceti let. Panorama polské metropole dotvářejí mrakodrapy symbolizující úspěch, řada hipsterských kaváren povzbuzuje místní obchodní ruch. A v posledních letech tu vzniká také pozoruhodné množství evropsky významných startupů. Varšava se tak poprvé umístila mezi desítkou nejprogresivnějších měst Evropy v rámci prestižního žebříčku tisíce nejrychleji rostoucích firem na kontinentu, který každoročně publikuje list Financial Times. Vzniklo zde víc nadějných firem než ve španělském Madridu, a dokonce i víc než v bavorském Mnichově.

Varšava se může nově opřít především o své kvalifikované vývojáře. Díky nim se v zemi usadily i týmy amerických gigantů jako Amazon či Uber. „Umíme vyvíjet velmi kvalitní produkty. Zatím tu trochu chyběla kreativita při vymýšlení nových byznysových modelů, ale teď se stále víc společností snaží přicházet se svými vlastními modely,“ řekl Financial Times Piotr Badowski, majoritní vlastník společnosti Nanovo, která vyvíjí software pro chytré obrazovky maloobchodních prodejců, jako je CCC, největší polský prodejce obuvi.

Startupová scéna se v Polsku ale neomezuje jen na hlavní město. Příkladem slibně se rodící „venkovské“ IT scény je startup SoftwareHut (ze skupiny TenderHut nabízející softwarová řešení), který má kanceláře kromě Mnichova, Londýna, Paříže a Stockholmu třeba i v New Yorku. Jeho služby využívá Microsoft, Skyscanner či newyorský obchodní dům Showfields. Pochází přitom z východopolského Białystoku nedaleko běloruských hranic. V žebříčku Financial Times se právě SoftwareHut umístil nejvýše ze všech polských IT firem. Loni byl nejvýše TenderHut.

Herní křesla a kovové skříně

Podobně dobře jsou…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?