Čekání na internetovou televizi

07. února 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
07. února 2005, 00:00

BILL GATES V PRAZEVe vzdálené budoucnosti se úzce propojí internet s vybavením domácností i podniků. Uvedl to v Praze šéf Microsoftu a dolarový multimiliardář Bill Gates. Nejbohatší muž planety - šéf softwarové společnosti Microsoft Bill Gates - do Česka dorazil už počtvrté.

**BILL GATES V PRAZE

Ve vzdálené budoucnosti se úzce propojí internet s vybavením domácností i podniků. Uvedl to v Praze šéf Microsoftu a dolarový multimiliardář Bill Gates.

Nejbohatší muž planety - šéf softwarové společnosti Microsoft Bill Gates - do Česka dorazil už počtvrté. V Praze uzavřel smlouvu o spolupráci se skupinou Český Telecom. Díky tomu by se měla v domácnostech zpříjemnit obsluha elektronických spotřebičů z jednoho místa, podnikům pak zefektivnit a zjednodušit řízení. „Chceme, aby lidé mohli využívat informačních a telekomunikačních služeb v co největší šíři. Nabídnout takovou škálu služeb, která z domácností udělá moderní domácnosti,“ řekl šéf české a slovenské pobočky Microsoftu Jiří Devát.

Konkrétní produkty však zatím nejsou k dispozici a řadu měsíců ještě nebudou. Podle náznaků k nim bude patřit televize přes internet, elektronická pošta na televizní obrazovce nebo obsluha všech elektronických spotřebičů včetně pračky a ledničky přes jeden ovladač.

Důležitou událostí Gatesovy návštěvy byl i podpis smlouvy s Národním bezpečnostním úřadem o zpřístupnění technických informací a zdrojových kódů operačního systému Windows a sady aplikací, serverů a služeb Microsoft Office System.

To má české vládě umožnit prozkoumat kód, zdali v něm nejsou nějaká „zadní vrátka“, kterými by unikaly tajné informace. Takovou smlouvu už s Microsoftem podepsalo 35 zemí, mimo jiné Polsko, Čína nebo Rusko. Na základě smlouvy mohou vybrané vlády ve světě lépe chránit informační systémy před únikem dat a současně vyvíjet nové systémy. Program garantuje i osobní spolupráci s vývojáři Microsoftu.

Bill Gates v Praze oznámil i nový projekt EuroScience, který by měl urychlit evropské inovace ve vědě a výpočetní technice. V příštích pěti letech chce Microsoft na výzkum ve výpočetní technice uvolnit 40 milionů eur (zhruba 1,2 miliardy korun). Projekt má pomoci při spolupráci mezi univerzitami, podniky a vládou ve vědě a výpočetní technice. Slíbené peníze půjdou mimo jiné na stáže, stipendia, oceňovací programy a vědecké semináře.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít