Čekání na formulář od Godota

10. dubna 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL, EVA MARZINI
10. dubna 2007, 00:00

ZDENĚK RYDYGR, VÝROBCE KARNEVALOVÝCH MASEKPoslední evropský mohykán ve výrobě masek Zdeněk Rydygr stále marně čeká, až dorazí nové formuláře žádostí peníze. Za ně chce v Zákupech vybudovat muzeum masek. „Součástí expozice budou tři historické stroje, z toho dva byly vyrobeny již v roce 1885.

ZDENĚK RYDYGR, VÝROBCE KARNEVALOVÝCH MASEK

Poslední evropský mohykán ve výrobě masek Zdeněk Rydygr stále marně čeká, až dorazí nové formuláře žádostí peníze. Za ně chce v Zákupech vybudovat muzeum masek.

„Součástí expozice budou tři historické stroje, z toho dva byly vyrobeny již v roce 1885. Dále zde pak návštěvníci naleznou ukázku dílny z roku 1910, pracoviště úředníka z roku 1920, zachovalé výrobky z let 1910 až 2000 či informace o životě zakladatele výroby masek v Zákupech Eduarda Helda,“ vypočítává severočeský podnikatel.

TRUMPETKY A GIRLANDY

Expozici v Zákupech muselo však odborně zastřešit českolipské regionální muzeum. „Kdybych si ho otevřel sám, tak bych musel mít podle vyhlášky odborného pracovníka. To znamená minimálně 20 tisíc měsíčně,“ vysvětluje Rydygr.

Celkově však vyzněl měsíc březen pro Zdeňka Rydygra úspěšně. „Hlavní sezona je od září do února, pak se dělá na sklad nebo importy mimo Evropskou unii. Vloni jsme museli v březnu nechávat lidi doma, protože nebyla práce. Letos jsme však i tento měsíc zatím v zisku. A to hlavně díky tomu, že jsme snížili počet zaměstnanců, a tak i mzdové náklady. V současnosti vyrábíme papírové reklamní trumpety pro firmu Rockwool a v jednání je poptávka na nehořlavé girlandy do Nizozemska za půldruhého milionu,“ říká zákupský podnikatel.

KOMUNISTY ZPROFANOVANÁ KVĚTINA

V březnu se Zdeňkovi Rydygrovi zhubnout nepodařilo. Na boj s nadváhou má však připravenu účinnou zbraň. „Dal jsem konečně dohromady kolo a už se těším, až na něm někam vyrazím,“ říká výrobce masek. Otázkou však zůstává, nakolik se mu podaří tuto zbraň zužitkovat. „Poslední dobou se dostanu z práce domů až večer a na kolo zatím čas nezbývá,“ přiznává.

Rydygr se chystá podniknout výlet ke kamarádovi do Lovosic, což je 55 kilometrů. Zvládne zákupský podnikatel cestu tam i zpět v jednom dni? „Ne, to ne. Zajdeme do hospůdky, přespím tam a druhý den vyrazím zpět,“ je si vědom svých možností. Manželku Rydygr potěšil květinou k Mezinárodnímu dni žen. Dcery ho za to však nepochválily s odkazem, že se jedná o komunistický svátek.

ZDENĚK RYDYGR

Na snímku je poslední evropský mohykán ve výrobě masek zachycen s horou kartónových sáčků. Starosti mu v současnosti 12 NEDĚLE dělají spíše hory papírů ohledně unijních dotací.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít