Čekáme dobrou úrodu. A také problémy

04. dubna 2005, 00:00 - PETR HAVEL
04. dubna 2005, 00:00

BILANCE DLOUHÉ ZIMY Letošní dlouhá zima založila na další problémy zemědělců. Ne proto, že by ohrozila úrodu, ale právě naopak. Sklizeň bude pravděpodobně tak dobrá, že se potíže s jejím odbytem ještě zvýší. Souvislá sněhová pokrývka, která se letos udržela nezvykle dlouho, ochránila na podzim zaseté plodiny před vymrznutím.

BILANCE DLOUHÉ ZIMY

Letošní dlouhá zima založila na další problémy zemědělců. Ne proto, že by ohrozila úrodu, ale právě naopak. Sklizeň bude pravděpodobně tak dobrá, že se potíže s jejím odbytem ještě zvýší.

Souvislá sněhová pokrývka, která se letos udržela nezvykle dlouho, ochránila na podzim zaseté plodiny před vymrznutím. Vedle toho představovala také potřebnou zásobu vláhy. Mrazivé počasí zamezilo množení škůdců. Po zimě pak včas přišlo jaro a navíc nenastala situace, kdy by po velkém oteplení náhle výrazně klesly teploty. To vše znamená, že letošní úroda může být velmi dobrá.

S tím, že letošní zima měla prakticky na celém území České republiky pro zemědělské plodiny příznivý vliv, jednoznačně souhlasí i předseda komoditní rady pro obiloviny Asociace soukromého zemědělství Stanislav Najmr. Stejně jako další představitelé zemědělců i on očekává dobrou úrodu obilovin a olejnin. „Jediným problémem by mohlo být nějaké delší období sucha,“ dodává.

SPOKOJENI JSOU I VINAŘI Výrazná a dlouhá zima, trvající do poloviny března, nevadila ani zemědělcům. Naopak - také oni jsou optimisté. Podle šéfa společnosti Vinselekt Miloše Michlovského položily velké množství srážek a nízké teploty „vynikající základ pro jarní růst révy vinné“.

Po loňské sezoně měly podle něj vinice poměrně velký nedostatek vláhy, ale zimní sněhové srážky tento deficit doplnily na normální úroveň. „Na jižní Moravě navíc panovaly i optimální teplotní podmínky,“ říká Michlovský. Vyskytovaly se teploty pod -15 stupňů Celsia, při nichž hynou spory houbových a plísňových nemocí, takže nebezpečí napadení úrody těmito chorobami se podstatně snížilo. Zároveň však teploty neklesly pod -20 stupňů Celsia a díky tomu nedošlo k poškození keřů révy vinné. DOBRÁ I PRO ZVÍŘATA Letošní zima nebyla vlídná jen k zemědělským plodinám. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna prospěl letošní průběh zimy i hospodářským zvířatům chovaný pasteveckým způsobem. Není totiž pravda, že například masnému skotu zima s množstvím sněhu a mrazy škodí. „Naopak - pokud jsou taková zvířata chovaná odpovídajícím způsobem, zima jim spíše svědčí. Vysoká sněhová pokrývka sice může omezit zvířata v pohybu, ale pořád je pro volně ustájený skot lepší než třeba mírná zima s množstvím deště místo sněhu,“ konstatuje Duben.

Průběh zimy si pochvaluje i tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka. „Pro včelstva byla velmi příznivá, odnikud zatím nemáme hlášeny výrazné úhyny,“ uvádí. Podle jeho slov bylo prospěšné také teplejší období na konci ledna, kdy se včely proletěly a zbavily výkalů. Pochvaluje si i poměrně náhlý konec zimy a nástup ryze jarního počasí v posledních dnech.

Včelaři loni zazimovali asi 557 tisíc včelstev. Při standardně desetiprocentních ztrátách přes zimu to v praxi znamená, že do jarní přírody by se mělo rozletět více než půl milionu včelstev.

KAM S ÚRODOU?

Téměř optimální klimatické podmínky vypadají na první pohled jako dobrá zpráva. Bohužel tomu bude ale spíše naopak. Předpokládaná dobrá letošní úroda totiž téměř jistě prohloubí současné problémy s odbytem zemědělských surovin, zejména pak obilovin (blíže v komentáři na straně 22).

„Díky dobré úrodě může letos na podzim paradoxně dojít k finanční krizi zemědělců, kteří budou postrádat prostředky za neprodané nebo neuhrazené obilí,“ upozornil na nedávném semináři k problematice trhu s obilím předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec. Zejména kvůli tomu, že v České republice hrozí naprostý nedostatek volných skladovacích kapacit, takže při žních nebude kam složit sklizeň od kombajnů (podrobněji v Profitu č. 10/2005). Za čtyři měsíce, které zbývají do žní, se přitom jen těžko může uvolnit větší množství skladovacích prostor. Takzvaná propustnost českých dopravních cest je totiž zhruba 150 tisíc tun obilí za měsíc, z čehož vyplývá, že do žní není reálné současné zásoby včas vyvézt.

Foto popis| Dlouhá a mrazivá zima nevadila ani zvířatům.

Foto popis| Kvůli zaplněným skladům nebude kam uložit očekávanou dobrou sklizeň.

Foto autor| ilustrační foto: Profit -Martin Siebert (2x)

O autorovi| autor je agrární analytik

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít