CCB: Počet návrhů na bankrot firem byl v listopadu rekordní

08. prosince 2010, 12:45 - ČTK
08. prosince 2010, 12:45

V listopadu bylo podáno 426 návrhů na bankrot obchodních společností, což je nejvyšší hodnota za jeden měsíc od ledna 2008, kdy začal platit nový insolvenční zákon.

Foto: archív Profit

Také počet podaných návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů byl v listopadu rekordní a vystoupal na 104. Osobních bankrotů bylo v listopadu vyhlášeno 617. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes ČTK poskytla společnost CCB - Czech Credit Bureau.

V listopadu bylo vyhlášeno 89 bankrotů obchodních společností a 55 bankrotů fyzických osob podnikatelů. Ve srovnání s údaji za říjen se počet vyhlášených bankrotů obchodních společností snížil o tři bankroty a v porovnání se stejným obdobím 2009 klesl o čtyři bankroty. U fyzických osob podnikatelů bylo v listopadu vyhlášeno o 24 bankrotů více než v říjnu a o 31 více než v listopadu 2009.

V podmínkách mírného ekonomického oživení se počet bankrotů obchodních společností v listopadu snížil již druhý měsíc po sobě, avšak počet návrhů na bankrot obchodních společností se již druhý měsíc po sobě zvyšuje. Poměrně rychlý růst vykazuje počet jak vyhlášených bankrotů, tak i návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů,“ uvedla vedoucí analytického oddělení CCB Věra Kameníčková.

Celkem bylo za letošních 11 měsíců vyhlášeno 1171 bankrotů obchodních společností, což je v porovnání se stejným obdobím loni o 21 bankrotů více. Mnohem větší zvýšení nastalo u bankrotů fyzických osob podnikatelů. Za 11 měsíců letošního roku jich bylo vyhlášeno 292, tedy o 105 více než ve stejném období 2009.

Listopadový počet 426 návrhů na bankrot obchodních společností je o 61 návrhů více než v říjnu a o 69 více než v listopadu 2009. Rovněž počet podaných návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů byl v listopadu rekordní. O 23 byl vyšší než v říjnu a o 69 více než v listopadu 2009.

V jednotlivých krajích bylo v listopadu vyhlášeno nejvíce bankrotů obchodních společností jako obvykle v Praze, a to 29. Druhým v pořadí se stal kraj Moravskoslezský s 12 bankroty. V Jihomoravském kraji bylo vyhlášeno 7 bankrotů obchodních společností. Z celkového počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů jich bylo v listopadu vyhlášeno 17 v Moravskoslezském kraji a pět v Královéhradeckém a Olomouckém kraji. V Praze, Plzeňském a Jihomoravském kraji byly vyhlášeny čtyři bankroty.

Osobní bankroty se chovají obdobně jako bankroty obchodních společností. Ve srovnání s říjnem se v listopadu snížil počet vyhlášených osobních bankrotů, avšak počet návrhů na osobní bankrot naopak dosáhl rekordní výše,“ upozornila Kameníčková. Listopadových 617 osobních bankrotů je sice o 23 bankrotů méně než v říjnu, avšak o 340 bankrotů více než v listopadu 2009. Celkem bylo v letošním roce vyhlášeno 5570 osobních bankrotů, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo pouze 2159 osobních bankrotů. Od ledna 2008 bylo vyhlášeno již 8759 osobních bankrotů.

CCB - Czech Credit Bureau je organizátorem největších českých úvěrových registrů, bankovního a nebankovního. Jejich prostřednictvím si zejména banky, spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. CCB byla založena v roce 2000.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít