Část nákladů se vrátí v pojistce

15. září 2008, 08:00 - Renata Lichtenegerová
15. září 2008, 08:00

Bezpečnostní systémy a pojištěníZa stejnou značku auta, při totožných smluvních podmínkách a u téže pojišťovny platí jeden majitel automobilu třicet tisíc korun ročně, druhý o pět tisíc méně. Druhý svůj „koráb“ zabezpečil. A na to pojišťovny slyší.

Zda si zařídí pojištění proti odcizení vozidla, je věcí majitele. Pojišťovny tuto možnost nabízejí jak samostatně, tak jako součást jiného, zpravidla havarijního pojištění. Výše pojistky se odvíjí mimo jiné také od stupně zabezpečení vozidla. Přesto, že hlavní slovo má značka automobilu, jeho stáří, sjednaná míra spoluúčasti majitele nebo jeho bydliště, mohou opatření proti odcizení vozu pojistku do značné míry zlevnit.

„U České pojišťovny kryje odcizení vozidla havarijní pojistka. Na vůz Škoda Octavia v hodnotě 770 tisíc korun stojí při jednoprocentní spoluúčasti bez zabezpečení 28,5 tisíce korun ročně. S mechanickým zabezpečením vyjde toto pojištění o zhruba pět tisíc levněji,“ vypočítává Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny.

Povinný imobilizér

Určitý typ zabezpečení vozidla proti odcizení bývá součástí podmínek pro samotné získání pojistky. Je tomu tak například u Generali Pojišťovny, která svým potenciálním klientům určuje „předepsaný způsob zabezpečení“ vozu. „Je ale třeba zmínit, že u běžně pojišťovaných automobilů je předepsaným zabezpečením imobilizér, kterým jsou dnes již vozidla standardně vybavena,“ vysvětluje Václav Čáp, vedoucí skupiny zabývající se rozvojem pojištění motorových vozidel. Pokud si klient nechá namontovat další zabezpečení, získá podle něj ze základní sumy pojistného slevu.

Podobné podmínky pro získání pojistky zahrnující odcizení auta nastavila také ČSOB Pojišťovna. „Například Škoda Fabia v hodnotě 250 tisíc korun musí být zabezpečena minimálně mechanickým systémem, například značky Construct, nebo imobilizérem. Má-li nainstalovány oba systémy, poskytneme slevu ve výši 10 procent z pojistného za riziko odcizení,“ popisuje produktový manažer divize neživotního pojištění Jaroslav Hořeňovský.

Počítá se i kód na oknech

Jaké bezpečnostní zařízení pojišťovny uznávají? Například Kooperativa poskytuje slevy v různé výši mimo jiné za autoalarm, imobilizér a zabezpečovací zařízení blokující řadicí páku nebo převodovku, pokud je pevně spojeno s vozidlem. Sleví také v případě zabezpečení vozidla pomocí kódu VIN, který je vyleptán nebo vypískován minimálně na předním nebo zadním skle vozidla a zároveň na dalších dvou sklech. „Vítaným zabezpečením je aktivní vyhledávací systém, který je napojen na centrální dispečerské pracoviště a v případě nechtěného pohybu vozidla může ihned reagovat,“ přibližuje mluvčí Kooperativy Marek Vích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít