Caparti v průšvihu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Caparti v průšvihu

, Pavel Matocha,
Caparti v průšvihu
Zdroj: Euro.cz

Investoři odolávali riziku, dokud vydělávali, když se karta obrátila, obvinili obchodníka

Jeden z největších obchodníků s cennými papíry v České republice Capital Partners (CP) čelí ostrému zájmu správních orgánů doma i v zahraničí. Správní řízení s ním vede Česká národní banka (ČNB) a v Maďarsku jeho podnikání vyšetřuje policie, úřad pro dohled nad finančním trhem (PSZÁF) a úřad pro kontrolu hospodářské soutěže (GVH). Přestože několik spolupracovníků Capital Partners je v Maďarsku již osmý týden ve vazbě, všichni místní zprostředkovatelé přišli o licenci a v České republice regulátor prověřuje jeho aktivity dva roky, není zřejmé, čím porušil zákon.

Maďarská razie

ČNB je v případě CP na informace skoupá. Viceguvernér Miroslav Singer, pod kterého dohled nad finančními trhy spadá, se o případu odmítl bavit s odkazem na odehrávající se správní řízení. Mluvčí České národní banky Marek Petrus na otázky, kvůli čemu ČNB vede s Capital Partners správní řízení, proč trvá déle než rok a kdy bude ukončeno, odpověděl: „ČNB vede se společností Capital Partners správní řízení. A do doby zveřejnění pravomocného rozhodnutí není možné zveřejňovat bližší informace týkající se tohoto případu.“ Mluvčí maďarského úřadu pro dohled nad finančním trhem István Binder ani mluvčí maďarského úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže András Mihálovits na žádost o vysvětlení, kvůli čemu jsou vyšetřovaní spolupracovníci CP a proč jim byla znemožněna činnost v Maďarsku, neodpověděli.
Oficiální důvod maďarského zásahu nezná ani vedení CP. Generální ředitel společnosti Vladimír Černý prohlásil: „Od maďarských úřadů jsme nedostali žádné vyrozumění, kvůli čemu se vyšetřování odehrává. Neumožnili nám ani kontakt s našimi vazebně stíhanými spolupracovníky.“ Společnost Capital Partners je navíc přesvědčena, že k její kontrole je oprávněn pouze český regulátor, protože v Maďarsku podniká na evropský pas MiFID. „Oba maďarské úřady jsme upozornili na povinnost obrátit se na Evropský soudní dvůr s předběžnou otázkou, zda je postup proti naší společnosti legální. Současně jsme podali stížnost k Evropské komisi (EK) a trestní oznámení na jednoho maďarského klienta, který dle něho události v Maďarsku včetně mediální kampaně inicioval“ řekl Černý.

Hráči s pákou

V médiích publikované důvody pro maďarský zásah nejsou důvěryhodné. Dle maďarského listu Népszabadság se CP provinil příliš vysokými odměnami – 1,5 až 1,9 procenta z objemu transakce – a tím, že klienti, kteří jeho prostřednictvím investovali, prodělali. Mluvčí PSZÁF Binder dříve pro deník MF Dnes uvedl, že maďarští klienti si nemohou převést svá nakoupená aktiva od CP jinam a podezřívají společnost, že dané cenné papíry nemá.
Výše smluvně dohodnuté odměny důvodem brutálního zásahu maďarských úřadů určitě být nemůže. Klienti totiž výši poplatků znali a dobrovolně uzavřeli smlouvu. Stejně absurdní je výtka obchodníkovi, který na základě pokynů klienta pro něho prováděl nákupy a prodeje akcií na veřejných trzích, že se trh pohnul oproti očekávání investora, a ten proto prodělal.
Na první pohled je vážnější obvinění, že si klienti nemohou převést svá aktiva k jinému obchodníkovi, a že tedy možná ani neexistují. Že Capital Partners vytuneloval účty svých klientů. „To je naprostý nesmysl. Každý den děláme uzávěrku klientského majetku. Pokud by cokoli chybělo, ČNB na nás okamžitě uvalí nucenou správu,“ říká obchodní ředitel CP Tomáš Vavřinec. A k nemožnosti převést aktiva k jinému obchodníkovi dodává: „To se týká pouze amerických akcií. A vyplývá to z amerických protiteroristických regulací. V USA depozitář neumožňuje převést akcie z účtu jednoho obchodníka s cennými papíry na účet jiného. Akcie je třeba prodat, převést peníze a pak je znovu nakoupit. To jsme všem klientům vysvětlili. Každý, kdo chce prodat akcie, které naším prostřednictvím nakoupil, a vybrat si peníze, to může a vždycky mohl bez problémů učinit.“
Nějakou příčinu však zásah proti CP mít musí. Nejpravděpodobnější je, že šlo o kombinaci nespokojenosti klientů, kteří investovali neúspěšně, a snahy konkurentů získat vyšší podíl na trhu. Často šlo o investory, kteří si od Capital Partners půjčili a nakupovali akcie s velkou pákou. Když však cena začala klesat, nedodali už prostředky na dozajištění obchodu. Proto obchodník akcie dle smlouvy prodal, vzal si zpátky půjčené peníze a investorovi nezbylo nic. Investoři odolávali riziku, dokud vydělávali. A když jim sázka nevyšla, pozdě si přiznali, že nejsou hráči, ale konzervativní investoři, jejichž hlavním cílem je neprodělat.
V ČR někteří klienti CP vytýkají, že byli častými telefonáty nuceni do obchodování, ze kterého obchodník vždy inkasoval poplatek, zatímco klient občas prodělal. ČNB vede dle informací týdeníku EURO s CP správní řízení kvůli podezření z takzvaného nadměrného obchodování.

Do vazby dle národnosti

Capital Partners je z hlediska tržeb největším obchodníkem v ČR. To je patrné z odvodů do Garančního fondu obchodníků s cennými papíry zveřejněných na jeho internetových stránkách. Obchodníci jsou povinni do tohoto fondu platit dvě procenta ze svých příjmů za poskytnuté služby. Za rok 2009 zaplatil Capital Partners 15,5 milionu korun. Následovala ČSOB s 12,7, WOOD & Copany s 9,5 a Česká spořitelna s 8,8 milionem korun. Přímí konkurenti CP, jako jsou BH Securities, Atlantik FT a Cyrrus, zaplatili do fondu od 2,5 do 1,7 milionu korun. „Je to dodatečná daň z obratu,“ říká místopředseda představenstva Tomáš Vavřinec. A dodává, že „zhruba 27 procent našeho příspěvku zaplatili maďarští klienti“.
Po budapešťském zemětřesení se však firma začala prudce otřásat. V Maďarsku nyní nemá jediného spolupracovníka. Většina maďarských klientů po zásahu policie a dozorových úřadů odešla a žádní noví nemohou přibývat. A také v ČR nyní registruje úbytek obchodů i klientů. „Brutální policejní zásah za asistence přenosových vozů maďarské televize a naprosto absurdní konstrukce obvinění – žádný majetek nechybí a žádné fiktivní akcie jsme neprodávali – hrubě poškodily a poškozují reputaci naší společnosti nejen na území Maďarska. Nezbývá než se takovým praktikám do důsledku bránit. Lapidárně řečeno, od 23. února 2010 běží počítadlo škod. Možná to tak nevypadá, ale pro nás je to boj na život a na smrt. Tato kauza bytostně ohrozila naší kredibilitu. Zničila investice v Maďarsku a je způsobilá dále škodit. Ze sta lidí, kteří se 23. února nacházeli v kanceláři, bylo sedm Čechů a Slováků. A jen ti jsou ve vazbě. Některé z nich osobně znám. Naprosto tristní je, že ve vazbě jsou i recepční slovenské národnosti. Obrátili jsme se s žádostí o pomoc na ČNB a na ministerstvo zahraničních věcí, následovat bude stížnost k EK. Pokud se nám nepodaří zjednat nápravu standardními prostředky, budeme iniciovat mezinárodní arbitráž proti Maďarské republice,“ říká ředitel Capital Partners Vladimír Černý.
Společnost Capital Partners samozřejmě není partou Rychlých šípů. Pověst na trhu nemá dobrou. Její marketing je na hraně mezi velmi aktivním a agresivním. To však stále není důvod zavírat její spolupracovníky do vazby a úředními zásahy likvidovat byznys společnosti.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze