Bývalý mluvčí CPI Burian byl odsouzen za zpronevěru, částku musí Vítkovi vrátit - Euro.cz

Přihlášení

Bývalý mluvčí CPI Burian byl odsouzen za zpronevěru, částku musí Vítkovi vrátit

,
Bývalý mluvčí CPI Burian byl odsouzen za zpronevěru, částku musí Vítkovi vrátit
Zdroj: EPA-EFE/Profimedia.cz

Jan Burian byl mluvčím investiční skupiny CPI Radovana Vítka mezi lety 2011 až 2018. Během jeho působení měl podle rozsudku Městského soudu v Praze protiprávně ze společnosti vyvést 5,7 milionu korun. Teď by si za to měl podle pravomocného rozsudku odpykat šestiletý trest odnětí svobody a stejnou částku společnosti Radovana Vítka vrátit.

Případ sporu mezi Burianem a CPI začal krátce po jeho odchodu ze společnosti, kdy její vedení mělo dodatečně zjistit, že bývalý tiskový mluvčí během let vyváděl nelegálně miliony korun na svůj účet přes firmy svého známého. Po žalobě byl Burian vzat do vazby, po roce a půl byl však propuštěn. Teď se však zřejmě za mříže vrátí.

Během svého působení se Burian snažil ve veřejném prostoru i v soudní síni obhájit tím, že vedení CPI po celou dobu o jeho vyplácení peněz skrze třetí stranu vědělo. Podle něj to byl jednoduchý švarcsystém kvůli jeho dluhům z minulosti.

Kvůli nim by v případě, kdy by pracoval na klasický zaměstnanecký poměr, by značná část jeho výplaty byla stržena kvůli nárokům věřitelů. To, podle Buriana, při jeho nástupu do CPI společně vyřešili tak, že oficiálně na zaměstnaneckou smlouvu dostával pouze čtyři tisíce korun měsíčně, dalších 75 tisíc korun však každý měsíc získával skrze firmy otce svého kamaráda, částka podle Buriana navíc rostla postupně až k 150 tisícům na měsíc.

Podle bývalého mluvčího tak CPI, včetně jejího majitele miliardáře Radovana Vítka, celý proces kontrolovali. Žaloba je tak pouze nástroj, jak Buriana odstranit kvůli tomu, že ví mnoho informací o podezřelých obchodech CPI, tvrdí sám odsouzený Burian. Tak celý příběh popsal na jaře Burian pro portál Seznam zprávy.

Ve stejném článku však novináři Seznam zpráv verzi CPI rozporují, neboť z veřejným zdrojů vyplývá, že nastrčená společnost, tedy bílý kůň napsaný na otce Burianova známého, je propojena skrze advokáty s CPI. I varianta prosazovaná CPI tak není kompletně důvěryhodná.

Zdá se však, že Městský soud v Praze se rozhodl uvěřit verzi společnost CPI o tom, že jeho vedení o žádných podobných transakcích nevědělo a bylo tak ze strany Buriana okradena o několik milionů korun.

„Burianově obhajobě, která se opírala o spoustu lží a zavádějících informací, tak nepomohli ani dvorní advokáti Marka Čmejly, Katarína Kožiaková Oboňová a Marek Stubley, kteří cíleně zneužili Burianovu obhajobu pro Čmejlovy útoky vůči CPI Property Group a Radovanovi Vítkovi,“ uvedla v tiskové zprávě k případu společnost CPI, tedy vítězná strana sporu.