Bývalí vlastníci a jejich následovníci se hlásí o zabavené firmy

12. prosince 2005, 00:00 - KAREL JANKŮ
12. prosince 2005, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Byla jednou jedna továrna, mohla by začínat „pohádka průmyslová“. Jenomže v životě je zpravidla všechno jinak než v pohádkách. Takže, továrna nebyla jedna, ale bylo jich mnoho, které na základě znárodňovacích zákonů přešly z rukou soukromých majitelů do vlastnictví státu.

PSALI JSME PŘED 15 LETY Byla jednou jedna továrna, mohla by začínat „pohádka průmyslová“. Jenomže v životě je zpravidla všechno jinak než v pohádkách. Takže, továrna nebyla jedna, ale bylo jich mnoho, které na základě znárodňovacích zákonů přešly z rukou soukromých majitelů do vlastnictví státu. Nyní je žádají původní vlastníci nebo jejich potomci. Vyřešení těchto otázek je jedním z klíčů k celé privatizaci, která by měla už počátkem příštího roku začít takzvanou malou privatizací. Do aukcí však nesmí přijít objekty, kde je možnost, že si je bude nárokovat původní majitel, kterému byly odňaty. Nepůjde jen o obchody a provozovny služeb či hospůdky, s nimiž většina lidí spojuje své představy o malé privatizaci, ale také o menší průmyslové podniky. ŽÁDOST O NAVRÁCENÍ

Na institucích, které budou zabezpečovat technický průběh privatizačního procesu, se nyní nacházejí žádosti o navrácení majetku. Řešení těchto případů bude mít vliv na budoucí strukturu hospodářství ČSFR. Jako příklad může posloužit slévárna v Brně-Chrlicích, donedávna ještě součást s. p. Partex. Před znárodněním v roce 1949 patřila rodině Haraštových, tehdy ovšem ještě jako s. r. o. Moravia.

Bohumil Harašta, syn bývalého majitele firmy, Profitu řekl: „Slévárnu založil můj otec s osmi společníky v roce 1912. Vyráběli šedou a temperovanou litinu a podnik slušně prosperoval. Pracovali v něm všichni společně, neměli žádnou administrativu. Před tím, než KNV Brno uvalil na podnik v roce 1949 národní správu, měla slévárna 17 lidí, takže správně ani být znárodněna neměla. V lednu letošního roku jsme proto začali shánět dokumentaci, kde jsme dokladovali vlastnictví a poslali žádost o navrácení.“

Slévárna od doby, kdy přestala patřit Haraštovým, změnila majitele ještě několikrát. V této úloze se vystřídaly Mosilana Brno, Minerva Boskovice, Minerva Prostějov, Kovostav Ústí nad Orlicí a jako poslední Partex Nová Včelnice.

Profit č. 16/1990

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít