Byty v EU i pro české občany

19. května 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, johanek@edoras.cz
19. května 2003, 00:00

I západní Evropa zná institut družstevního bydleníAž se Česká republika stane plnoprávným členem Evropské unie, což by mělo být už za rok, naskytne se lidem možnost dostat se k cenově dostupnému bydlení ve všech členských zemích EU, kde existuje institut družstevního bydlení.

I západní Evropa zná institut družstevního bydlení

Až se Česká republika stane plnoprávným členem Evropské unie, což by mělo být už za rok, naskytne se lidem možnost dostat se k cenově dostupnému bydlení ve všech členských zemích EU, kde existuje institut družstevního bydlení.

V rámci Unie totiž bude možné kupovat, vyměňovat či pronajímat družstevní byty nebo si dokonce v cizí zemi družstevní byt či dům postavit. „Tato možnost by sice teoreticky mohla být omezena přístupovou dohodou, zatím ale žádná dohoda v tomto směru neexistuje,“ říká předseda představenstva Stavebního bytového družstva Praha Martin Kroh. Podle Krohy dokonce hrozí to, že například Německo, které se musí vypořádat s více než 1,5 milionu prázdných bytů většinou v panelových domech na území bývalého socialistického Německa, bude Čechy do těchto bytů lákat. „Je možné, že místo na likvidaci poskytne Německo peníze na růst zaměstnanosti a nabídne tyto byty zájemcům z nových členských zemí Evropské unie,“ domnívá se předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Ivan Přikryl. Člověk, který by chtěl získat byt například v Drážďa nech, se bude moci obrátit na kanceláře českých bytových družstev. „Ty mu předají informace o nabídce bytů a vyřídí s ním i prvotní formality spojené se vstupem do družstva v zahraničí,“ upozornil Martin Kroh. Možnost získat družstevní byt v EU bude prý zajímavá například pro ty, kdo chtějí (ať už z pracovních nebo například studijních či jiných důvodů) část života strávit v zahraničí. Pro to, aby zájemce družstevní byt skutečně získal, nemusí být členem bytového družstva. Poplatky za používání bytu pak bude platit jako každý jiný nájemník družstevního bytu. Členství ČR v EU neotevře pro občany ČR pouze možnost dostat se k levnějšímu bydlení v jiné členské zemi, ale umožní mu rovněž podnikat v bytovém družstvu na území jiného členského státu Unie. Martin Kroh alespoň nevidí důvod, proč by tomu tak být nemohlo. „Tento systém už v rámci EU existuje. Potřebujeme, aby se k němu přidaly i přistupující země,“ říká. Jako jistý problém vidí nedostatek informací o tom, jak vlastně bytová družstva v zahraničí fungují a jaké jsou vůbec již v současné době možnosti spolupráce například mezi českým bytovým družstvem a jeho případným zahraničním partnerem. Podle Kroha je ještě horší to, že vázne informování o možnostech finanční pomoci z evropských zdrojů například na opravy bytového fondu. „Musíme se naučit komunikovat ve vztahu k fondům Evropské unie, je zapotřebí připravovat takové projekty, které lze financovat s pomocí evropských peněz,“ zdůraznil. Dodal, že prvním skutečným projektem, který se dá z peněz EU podpořit, je regenerace panelových domů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes…
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Technologie
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít