Byty OKD kupují Švédové, cena dosáhne desítek miliard korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Byty OKD kupují Švédové, cena dosáhne desítek miliard korun

, čtk,
Byty OKD kupují Švédové, cena dosáhne desítek miliard korun
Zdroj: čtk

Firmu Residomo, která v Moravskoslezském kraji vlastní více než 42 500 bytů, převážně po OKD, kupuje švédská společnost Heimstaden Bostad. Společnost patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě. Pro nájemníky firmy Residomo se nic nemění a na uzavřené nájemní smlouvy nebude mít změna vlastníka společnosti vliv, uvedla dnes společnost.

Výši transakce firmy neuvedly. Generální ředitel společnosti Residomo Jan Rafaj řekl, že je zřejmě kolem hodnoty firmy zveřejněné v poslední účetní závěrce, tedy 31 miliard korun. Posledním krokem má být schválení antimonopolním úřadem.

„Jsme rádi, že nový vlastník Residomo, Heimstaden, přichází s dlouhodobou vizí rozvoje nájemního bydlení. Pro celý tým Residomo je důležité, že nový majitel kromě vysoké úrovně správy a péče o stávající byty má rovněž vizi dalšího rozvoje portfolia, a to i v podobě budoucích investic do výstavby nových nájemních bytů,“ uvedl Rafaj.

Firma ve zprávě uvedla, že z dlouhodobého hlediska je cílem dále zlepšovat poskytované služby. „Jsme připraveni i nadále podporovat aktivity, které pomáhají zlepšit nabídku nájemníkům a lokalitám, tak jako se tomu dělo v uplynulých letech,“ uvedl generální ředitel společnosti Heimstaden Patrik Hall.

Rafaj uvedl, že hodnota firmy Residomo a kvalita jejího majetku a služeb se za posledních několik let výrazně zvýšila a že pokračování trendu, možná ještě v rychlejším tempu, čeká i s novým vlastníkem. „Vstup společnosti Heimstaden na trh nájemního bydlení v České republice a v Moravskoslezském kraji je dlouhodobou investicí,“ řekl Hall. Dodal, že Heimstaden věří v růst ekonomiky České republiky, chce zůstat dlouhodobě její součástí.


Přečtěte si rozhovor:

Zájem politiků je nulový, stěžuje si autor projektu alternativního využití ostravských dolů Bajgar

Aleš Bajgar


Residomo je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. V majetku má hlavně někdejší hornické byty. Bývalá společnost RPG Byty je získala od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD.

V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. Proti prodeji společnosti vystupovalo Sdružení nájemníků BytyOKD.cz hájící zájmy nájemníků, podle nějž šlo o další krok k dokončení podvodné privatizace. Vlastníky firmy se staly investiční fondy Black­stone a Round Hill Capital, které ji nyní prodávají.

Nové investice

V roce 2017 se firma RPG Byty přejmenovala na Residomo. Rafaj uvedl, že majitelé začali do rekonstrukcí a zlepšování technického stavu budov a bytů výrazně investovat. Loni činily investice více než 1,2 miliardy korun.

Heimstaden Bostad byla založena roku 1998. Její portfolio dosud tvořilo 52.300 bytů v hodnotě přibližně 108 miliard švédských korun (259 miliard korun). Kromě Švédska působí také v Norsku, Dánsku, Německu a Nizozemsku.

Za firmou stojí mimo jiné švédské penzijní fondy. „Dá se říct, že si přes nás budou částečně ukládat peníze švédští penzisté,“ řekl Rafaj.

Noví majitelé jsou podle něj známi vřelým vztahem k nájemníkům. „Budují velmi kvalitní komunikaci s nájemníky, a to je něco, co si myslím, že může přilákat některé lidi, kteří získali třeba i negativní zkušenost s vlastnictvím bytu, kdy musí složitě řešit problémy v rámci třeba společenství vlastníků,“ řekl Rafaj.

O případném rozprodeji bytů podle něj noví vlastníci zřejmě vůbec neuvažují. „Naopak o rozšiřování portfolia a o zvyšování standardu, tak aby stále více lidí došlo k závěru, že bydlení v nájemních bytech vedených skupinou Heimstaden se vyplatí a je zajímavé,“ řekl Rafaj.

Společnost Heimstaden podle něj staví nové bytové komplexy a ve střední a východní Evropě se může ohlížet po rozšiřování portfolia. „Mohou hledat i v rámci našeho regionu další možnosti výstavby bytů v lokalitách, kde to dává smysl. Některé projekty už jsme sami monitorovali a čekali jsme na vstup nového vlastníka,“ řekl Rafaj.

Dále čtěte:

Bakalův recept na zbohatnutí: levně koupit, vysát, zmizet

Miliardové pohledávky Citibank za OKD jsou platné, rozhodl soud

Soumrak uhelné éry. Tykačovy uhelné doly se loni propadly do ztráty

Fárat se bude. OKD chce prodloužit těžbu do roku 2030

Ohodnoťte tento článek
Diskuze