Byty i pro sociálně slabé

22. dubna 2003, 00:00 - Stranu připravil Tomáš Johánek, johanek@edoras.cz
22. dubna 2003, 00:00

Stát bude obcím poskytovat dotaceVedle plánované podpory družstevní výstavby má stát i další plán na zajištění přiměřeného bydlení: tentokrát pro sociálně slabší skupiny lidí. Tedy zejména ty, kteří by nedosáhli ani na splátku družstevního bytu.Vláda totiž minulý týden podpořila návrh, na základě kterého mohou obce získat dotaci až 550 tis.

Stát bude obcím poskytovat dotace

Vedle plánované podpory družstevní výstavby má stát i další plán na zajištění přiměřeného bydlení: tentokrát pro sociálně slabší skupiny lidí. Tedy zejména ty, kteří by nedosáhli ani na splátku družstevního bytu.

Vláda totiž minulý týden podpořila návrh, na základě kterého mohou obce získat dotaci až 550 tis. Kč na výstavbu jednoho sociálního bytu. V případě, že v místě plánované stavby těchto bytů není potřebná infrastruktura, může tato dotace dosáhnout výše až 630 tis. Kč na jeden byt. „Toto nájemní bydlení podporované státem je zacíleno na sociálně potřebné obyvatele, kteří nemají ani na počáteční vklad,“ říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. Podle ředitele Státního fondu rozvoje bydlení Jana Wagnera půjde letos na sociální nájemní byty přibližně 850 mil. Kč z celkových téměř tří miliard korun, které mají v tomto roce jít na podporu výstavby nájemních bytů. Odborníci se domnívají, že toto rozhodnutí by mohlo pomoci zvýšení bytové výstavby. „Je to jeden z nástrojů, který by měl zvýšit možnost pořízení nájemních bytů pro větší skupinu lidí,“ říká například předseda České společnosti pro bydlení Alois Andrle. Stejně jako někteří další však tvrdí, že by daleko potřebnější byl zákon o neziskových bytových družstvech, která by ve výstavbě nájemních bytů měla postupně nahradit obecní výstavbu. Vláda současně schválila nařízení, podle kterého bude možné poskytnout obcím státní dotaci 320 nebo 400 tis. Kč na výstavbu nájemního bytu v dosavadním programu - pokud obce požádaly o tuto dotaci nejpozději do konce roku 2002 a nestačily loni výstavbu zahájit. Při tomto typu výstavby mohou obce sdružovat finanční prostředky od státu a nájemníků. Po dvaceti letech pak mohou nájemníci získat byt do osobního vlastnictví, což v případě výstavby sociálních bytů nebude možné.

Stát chce zajistit bydlení i pro sociálně slabé vrstvy.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít