Bytový architekt ušetří námahu, čas i peníze

12. května 2003, 00:00 - Tomáš Johánek
12. května 2003, 00:00

Vytvořit skutečně kvalitní interiér je práce pro profesionály Český národ je národ kutilů. Češi se snaží všechno zařídit sami, podle vlastních plánů a fantazie. Týká se to například i zařizování domu či bytu, kde inspirace magazíny o bydlení sehrává velkou roli.

Vytvořit skutečně kvalitní interiér je práce pro profesionály

Český národ je národ kutilů. Češi se snaží všechno zařídit sami, podle vlastních plánů a fantazie. Týká se to například i zařizování domu či bytu, kde inspirace magazíny o bydlení sehrává velkou roli. Ne vždy však všechno dopadne tak, jak si stavebník původně představoval.

To je právě okamžik, kdy je na místě využít služeb bytového architekta - pokud však již není pozdě. Kdyby to majitel bytu či domu udělal rovnou, ušetřil by jak síly, tak peníze. „Vytvořit z bytu či rodinného domu opravdu útulný a účelně zařízený domov není rozhodně nijak jednoduché a vypořádat se s tímto problémem pomůže právě bytový architekt,“ říká architekt Karel Piskáček.

Lidé interiér podceňují

Podle Karla Piskáčka se často stává, že lidé vlastní uspořádání interiéru svého bytu podceňují a považují to za něco triviálního. První problémy však už mohou nastat při míchání požadované barvy na stěny či výběru vhodného nábytku. „Stává se také, že lidé chtějí věci, které se na trhu běžně neseženou,“ pokračuje dále bytový architekt, který za jednu z nejsložitějších záležitostí považuje vhodné skloubení barev podlahové krytiny, stěn, nábytku a dalších doplňků. Spolupráci s bytovým architektem je vhodné začít již při samotné realizaci výstavby nebo rekonstrukce domu či bytu. Ušetří se tak například budoucí likvidace nevhodných příček či dodatečná stavba nových. Mnohé rekonstrukce bytu se také neobejdou bez stavebních úprav. V tomto případě by se měl architekt postarat nejen o návrh interiéru, ale v případě zásahu do nosných konstrukcí i o stavební projekt. Řekne rovněž, na které zásahy stačí jen ohlášení na stavební úřad a na které je již nutné stavební povolení. „Lidé by se rozhodně neměli bez pomoci odborníka pouštět do změn dispozic bytu, jako je do bourání příček. V krajním případě by mohlo dojít až ke zřícení celé zdi či například komínové konstrukce,“ varuje Piskáček.

Architekt není luxus

Podle Piskáčka je stále tak trochu mýtem to, že bytový architekt je zbytečný luxus a že si ho mohou dovolit jen lidé s vyššími příjmy. Architekt může vypočítat svůj honorář několika způsoby. Nejčastěji to bývá dohodou, kdy se vychází buď z hodinové sazby, nebo z procenta konečných nákladů. Podle České komory architektů by se odměna architekta měla pohybovat v rozmezí od 6 do 13 % z celkového nákladu na realizaci interiéru. Výše sazby záleží zejména na složitosti a architektonické úrovni dodané práce. Tento honorář se týká základních výkonů, jako je například návrh realizace a podobně. Existují pak ještě zvláštní výkony, za které se platí většinou dohodou. Sem patří například sestavení organizačního a časového harmonogramu realizace, obstarání stavebního povolení či různé dodatečné změny v projektu na přání investora. „Cena služeb bytového architekta se odvozuje od dispozice celého prostoru, nelze tedy předem říci nějakou paušální částku,“ říká Piskáček. Příprava a realizace projektu rekonstrukce standardního bytu 3+1 by se tak měla pohybovat někde na úrovni 50 tisíc korun. V rámci této ceny má však klient zajištěný kompletní servis včetně spolupráce s vybranými řemeslníky (zedníky, podlaháři, obkladači, truhláři apod.) i dodavateli materiálu. Většina bytových architektů navíc spolupracuje s realizačními firmami, proto architekt může zajistit i řemeslníky.

Architekt není diktátor

Mylný je také názor, že architekt je někdo, kdo se bude snažit vnutit vám své představy bez ohledu na to, co si přejete. „Architekt musí být partnerem, jeho úkolem je snažit se maximálně vyhovět požadavkům klienta a případně korigovat jeho nerealizovatelné představy,“ pokračuje dále Piskáček. Práce bytového architekta tedy rozhodně nespočívá v tom, že vnucuje klientovi své představy o dispozičním řešení prostoru nebo se ho snaží přesvědčit, že právě jeho návrhy jsou těmi nejlepšími. „Opak je pravdou - architekt musí umět naslouchat požadavkům svých klientů, vžít se tak trochu do jejich duší a jejich myšlení a navrhnout takový interiér, který bude klientům maximálně vyhovovat. Jak z prostorového hlediska, tak i dejme tomu z hlediska použitých barev a materiálů,“ tvrdí architekt Piskáček. Pro někoho může být obtížné najít vhodného a hlavně dobrého architekta. V tom případě může například pomoci již zmiňovaná Česká komora architektů. „Nejdůležitější však je, aby klient předem věděl, co vlastně chce a jaké jsou jeho nároky,“ zdůrazňuje Piskáček. Podle jeho slov je totiž rozdíl v tom, jestli daný klient dá architektovi klíče od bytu, sdělí mu své základní představy a nechá ho pracovat samotného, nebo se chce na budoucí podobě svého bytu aktivně podílet a bude s architektem diskutovat nad každým návrhem. Způsob spolupráce mezi architektem a jeho klientem také ovlivňuje délku přípravy projektu. Ta se však řádově pohybuje v horizontu několika týdnů až několika měsíců, opět podle náročnosti projektu.

Co všechno může bytový architekt

* připravit projekt rekonstrukce domu či bytu

* připravit podklady pro stavební povolení či oznámení na stavební úřad

* připravit podklady pro řemeslníky

* zajistit řemeslníky a firmu na realizaci projektu

* zajistit požadované materiály

* zajistit architektonický dohled nad realizací projektu

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

johanek@edoras.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít