Bytovou výstavbu v regionech čeká rozmach

20. října 2003, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK, johanek@edoras.cz
20. října 2003, 00:00

BYTOVOU VÝSTAVBU V ČESKÉ REPUBLICE DOSUD JEDNOZNAČNĚ "TÁHNE" PRAHA. V REGIONECH JE TO JINÉ - VE VĚTŠINĚ Z NICH NEBYLA POPTÁVKA PO NOVÉM BYDLENÍ NIJAK VYSOKÁ. ČASY SE ALE MĚNÍ - TAM, KDE SE ROZVÍJEJÍ PRŮMYSLOVÉ ZÓNY A PŘIBÝVAJÍ PRACOVNÍ PŘÍLEŽITOSTI, SE BYTOVÁ VÝSTAVBA AKCELERUJE.

Podle Pavla Velebila z realitní společnosti Tide Reality se boom v bytové výstavbě očekává zejména v Plzni, Hradci Králové, Brně či Liberci, tedy v lokalitách, kam míří zahraniční i domácí investoři. Nové byty však budou potřebovat například i v Mladé Boleslavi, kde hraje velkou roli fenomén Škoda Auto. Výraznou bytovou výstavbu také jistě zažije v příštích letech Kolín, kde nová automobilka firmy TPCA zaměstná více než tři tisíce lidí. „Společně se vzrůstající poptávkou po bytech v těchto lokalitách ale také rostou ceny zdejších bytů,“ připomněl Velebil méně pozitivní stránku zvýšeného zájmu o nové byty.

RADNICE HLEDAJÍ CESTY

Iniciátory bytové výstavby ve všech regionech jsou zejména radnice. Právě těm totiž patří obvykle pozemky vhodné pro bytovou výstavbu (soukromá výstavba bytů v regionech je zatím spíše v plenkách a soustředí se zejména na Prahu). Radnice ovšem nehodlají stavět samy. Výběrové řízení na developera, který zajistí výstavbu 320 bytů za půl miliardy korun, před časem vypsalo například město Karlovy Vary. Se zahájením výstavby ve Staré Roli počítá radnice na jaře příštího roku. Podle náměstka karlovarského primátora Michala Mundla byla bytová výstavba v tomto městě v posledních letech minimální - za uplynulé čtyři roky město postavilo pouhých 25 bytů. V nedalekém Chomutově zase odstartovala radnice systém podpory bytové výstavby formou dotace 250 tisíc korun na každý nový byt. „O nevratnou půjčku z fondu rozvoje bydlení na výstavbu nového rodinného domu či bytového domu může požádat každý občan města. Dotaci nelze využít na rekonstrukci bytu či půdní vestavbu,“ říká starostka města Ivana Řapková. Město podle jejích slov preferuje výstavbu domů na zelené louce, žadatel musí být vlastníkem pozemku.

STÁTNÍ PODPORA JE LÁKAVÁ

Mladoboleslavští již developera plánované bytové výstavby mají, chybí jim ale peníze. Zatímco dotaci ze Státního fondu rozvoje bydlení ve výši 65 mil. Kč na výstavbu druhé etapy obytného souboru Laurinova, která by měla obsahovat 167 nových bytových jednotek, již zdejší radnice získala, na výstavbu třetí etapy zatím nikoliv. Během té by se postavilo dalších 79 bytů o velikosti 1+kk až 4+kk. Zato nedaleký Kolín se těší opravdové přízni státu. Vláda už totiž schválila poskytnutí státní záruky za půjčku ve výši 400 mil. Kč, kterou si chce vzít toto město na stavbu nových bytů pro budoucí zaměstnance automobilky TPCA. Kabinet odsouhlasil i přímou státní dotaci ve výši 480 mil. Kč z rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na výstavbu 850 bytů. Celkem 700 bytů by mělo být vystavěno nově, dalších 150 vznikne rekonstrukcí bývalých kasáren, které armáda opustila před čtyřmi roky. Byty by se měly začít stavět příští rok a hotovy by měly být do konce roku 2005.

STAVÍ I MALÁ MĚSTA

Dosud byla řeč o bytové výstavbě ve velkých městech či městech spojených s rozvojem průmyslové výroby. Stavějí ale i jiní, třeba Domažlice, kde se chystá stavba 50 rodinných domků a čtyř bytových domů po čtyřech bytech. Investice dosáhne hodnoty zhruba 60 mil. Kč a bytová zóna naváže na připravovaný průmyslový park určený pro lehkou výrobu. „V ýstavbu jsme původně chtěli zahájit už letos, ale vzhledem k průtahům při jednání s orgány státní správy předpokládám, že se termín zahájení i vypsání výběrového řízení na dodavatele zpozdí,“ řekl starosta města Jan Bauer. Průtahy provázejí i přípravu stavby komunikace za dalších 40 mil. Kč, která je pro vznik obytné zóny klíčová. Nedaleký Holýšov už zná dodavatele první etapy výstavby bytů za 147 milionů korun. Ta zahrnuje výstavbu 155 bytů, z toho 66 má být dokončeno na podzim příštího roku. Město počítá se stavbou celkem 360 bytů během tří let. Pro bytovou výstavbu se Holýšovští rozhodli kvůli stále se rozrůstající vlastní průmyslové zóně imalé vzdálenosti od Plzně.

V PLZNI SE ANGAŽUJÍ SOUKROMÍ INVESTOŘI

Právě Plzeň je příkladem města, kde se v bytové výstavbě výrazně angažují i soukromé firmy. Na místě bývalých kasáren na Borech by měl vyrůst bytový komplex, jehož investorem je společnost Portland Trust. O územní rozhodnutí a stavební povolení je již zažádáno, podle projektu může v bývalém vojenském areálu o rozloze 12 hektarů vzniknout až 300 nových bytů a řada drobných prodejen. Ve druhé části areálu vyrostou tři komerční centra. Společnostem Prestol, Stavas, Hochtief VSB a Český real pak pronajme plzeňská radnice pozemky určené k bytové výstavbě v lokalitě Sylván. Tady by mělo být postaveno 70 domků a 200 bytů. Potřebnou infrastrukturu za celkem 100 milionů korun vybudují investoři z vlastních zdrojů. Pozemky jim radnice prodá až po dokončení stavby. n

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít