Bye, bye Renata

29. října 2010, 15:50 - Jan Hrbáček
29. října 2010, 15:50

Nejvyšší státní zastupitelství

Konečně, nabízí se říct poté, co vláda minulý týden odvolala Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Za éry jejího kralování totiž tento úřad zcela ztratil punc bojovníka proti korupci, o který se předtím léta snažila Marie Benešová. Aktivní účast Vesecké v kontroverzní kauze Čunek, pochybné charitativní večírky Lata Brandis ladies clubu, průtahy ve vyšetřování a řada nedošetřených trestních kauz, to vše mluví samo za sebe. Teď bude důležité hledat odpověď na otázku, proč předcházející vlády „kontroverze vzbuzující manekýnku“ Veseckou, která ochotně sloužila levicové koalici, pravicové koalici i úřednickému kabinetu, tak dlouho držely v popředí? Ví snad něco, co by mohlo některým politikům uškodit? Určitě v tom sehrála roli i kauza Čunek, jejíž některé aspekty stále zůstávají nevysvětleny.
Vesecká byla zvláště v poslední době aktivní. Znovu otevřela například kauzu údajné korupce při plánovaném nákupu švédských stíhacích letounů Jas-39 Gripen, když policie tento případ předtím dvakrát odložila (jako obvykle, nic se neprokázalo). Při kontrole, kterou Vesecká nařídila loni, se ale zjistilo, že rozhodnutí o odložení případu bylo prý nezákonné a předčasné. Vesecká tak nařídila doplnění dokazování. Také se „střemhlav“ vrhla do vyšetřování nákupů obrněných transportérů Pandur. Jenže tyto aktivity přišly až po sílících hlasech na její odchod z funkce.
Renata Vesecká se všem kritickým výrokům urputně brání a tvrdí, že například v kauzách pandurů a dalších vojenských zakázek či pražské opencard selhali především elitní policisté. Vesecká se dožaduje, aby politici, kteří volají po jejím odvolání, zveřejnili důkazy o jejích pochybeních.
Dřívější královéhradecká krajská státní zástupkyně Vesecká je ve funkci od roku 2005. Její předchůdkyně Marie Benešová ji okolo Vánoc v roce 2007 označila v souvislosti s už zmiňovanou kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout soudnictví, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová za označení „členka justiční mafie“ omlouvat nemusí. Rozsudek zatím není pravomocný. A v souvislosti s tím přišel zatím taktéž nepravomocně o talár místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Jinak celkem razantní ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil už nějaký čas o odvolání Vesecké hovořil, ale dlouhou dobu se nic nedělo. Podle informací týdeníku EURO Pospíšil navíc dostával z různých stran signály, že odvolání Vesecké není rozumným krokem. Přesto dal už dříve najevo, že konec roku je hraniční termín pro odchod nejvyšší státní zástupkyně, jejíž pozici zpochybnily soudní pře a spekulace o jejím spojení s členy justiční mafie.
Šéfovi Transparency International Davidu Ondráčkovi přijde způsob odvolávání Vesecké směšný. Tvrdí, že soustava státních zastupitelství, která jsou důležitá pro potírání kriminality včetně korupce (připomeňme totální paralyzaci policie), je rozvrácená. Průtahy s Veseckou podle Ondráčky kabinetu rozhodně nepomohou.
Vesecká tedy sice byla odvolána, ale ve funkci setrvá ještě dva měsíce. Tak dlouhou dobu musíme čekat, než ji nahradí Pospíšilův kůň – český zástupce v organizaci Eurojust Pavel Zeman. Navíc pokud jste dobře sledovali Zemanovy mediální výstupy, tak víte, že ten se do funkce rozhodně nehrne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít