Burzu nepotřebujeme

30. listopadu 2012, 12:02 - Tomáš Plhoň, Euro
30. listopadu 2012, 12:02

Minulý týden jsem narazil na komentáře ohlašující „smrtelnou ránu“ pro pražskou burzu. Šlo samozřejmě o návaznost na kauzu s akciemi KIT digital. Firmy, jejíž management dal vytroubit do světa, že vlastně vůbec neví, z čeho se jeho firma skládá, a zda náhodou nemá zápornou účetní hodnotu.

Samotnou pražskou burzu a kvalitu jejích titulů teď nechme být. Pravdou o KIT digital zůstává, že spousta investorů přišla o spousty peněz, a to včetně těch českých, i když šokující zprávy naštěstí přišly až po přesunutí akcií z hlavního trhu do vedlejšího segmentu Start.

Ti, kteří ve stigmatizovaných cenných papírech utopili své investice, si to rozhodně budou pamatovat a příště si svou účast na už tak dost ospalém českém kapitálovém trhu pořádně rozmyslí. Těžko jim budete vysvětlovat, že takovým věcem se prostě zabránit nedá, ať už sebedokonalejší regulací či přísnými pravidly auditu. Po totálním zdiskreditování tuzemského investičního prostředí na konci devadesátých let pro burzu přichází další, byť tentokrát nezasloužená, morová rána.

Zajímavou otázkou však je, zda česká ekonomika burzu vůbec potřebuje. Teoretická ekonomie v podstatě nezná jediný spolehlivý empirický důkaz, který by potvrzoval vztah mezi růstem reálné ekonomiky (jak se máme všichni dobře) a stupněm vyvinutosti kapitálového trhu (jak dobře se mají burzovní makléři). Jistě, bylo by krásné mít v Česku burzu obsazenou velkými investičními bankami s mezinárodním renomé a s desítkami investičních příležitostí. Spousta lidí (včetně mě) by si to přála opravdu moc. Český stát, vzhledem k jeho dosavadní nulové podpoře, zřejmě zas tak ne. A ano, ve srovnání s montovnami a logistickými sklady je to přinejmenším z estetického hlediska mnohem hezčí sektor ekonomiky. Ale je to jen jeden sektor. Nic víc. Pokud ho nebudeme mít, svět se nezboří, a příležitosti k růstu můžeme najít jinde.

Chcete-li důkaz, můžete se podívat na graf, na který nedávno upozornil editor serveru theatlantic.com . Jistě není potřeba připomínat, v jakém stavu je dnes řecká ekonomika, kdežto Čína patří k motorům světového růstu. Graficky znázorněno se přitom burza v Athénách zdá být v plné síle, kdežto akcie v Šanghaji zrovna dvakrát netáhnou.


Čtěte další komentáře Tomáše Plhoně:

Morální reforma pro běsnící dav

Spirála stále opakovaných chyb

Úspora z výměny cedulek


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít