Bulík na nose

10. října 2012, 12:02 - Pavel Páral, Euro
10. října 2012, 12:02

Zatímco v Česku se poslanci ODS přou o DPH a kopou tak svého premiéra do kotníku, Evropskou unii obchází zcela jiná daň, která přemýšlivého člověka nutí klepat si prstem nikoli do kotníku, ale na čelo. Daň z finančních transakcí schválená na Slovensku, jako v jedenácté zemi EU, nemá příliš ekonomické logiky obecně, ale v tom provedení, jak se zavádí v Evropě, je opravdu poněkud pomateným projektem.

Tato daň má zřejmě demonstrovat, kterak politici zatíží odvody zlé banky a finanční instituce, jež jsou přece viníkem té ošklivé krize, kterou procházíme. Téma viny je jistě populární, ale v tomto případě se podívejme spíše na logiku dodatečného zdanění bank. Je přece jasné, že velká část evropských bank nemá úplně dobré zdraví. Portfolia mají stále ještě nakrmená pramálo bonitními dluhopisy jihoevropských zemí a pohledávkami za řeckými či španělskými bankami, z nichž některé jsou již ve stavu zombie. Situaci zhoršuje i povinnost zavést přísnější pravidla pro kapitálovou přiměřenost bank, tzv. Basel III. A nyní nemocné a tvrdší regulací zatížené banky v Evropě navíc zatížíme nesmyslnou daní, aby na tom byly ještě o něco hůře.

Jenže bankéři jsou mocní chlapi a chtějí své bonusy, stejně jako jejich akcionáři své dividendy. A protože v Evropě politici skáčou, jak bankéři pískají, zachraňuje se euro a prostřednictvím z daní financovaných Evropských stabilizačních mechanismů se budou odkupovat bezcenné španělské a řecké dluhopisy. Banky budou zdravé a budou mít na zaplacení oné komické daně. Co si vlády z bank odnesou předními dveřmi, těmi zadními nanosí zpět a lze se obávat, že ještě pořádně rozmnožené.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Sucho Babiše nevysuší

Jsme Češi. A Slováci


Je velmi dobře, že se česká vláda odmítla téhle kocourkovské hry účastnit a daň z finančních transakcí nezavede. Nezavede ji konečně řada dalších zemí a už vůbec ne Británie či Švýcarsko stojící mimo EU. Finanční centra v těchto zemích hloupou politikou posílí na úkor těch, které finanční transakce zdaní, protože banky se budou dani logicky a velmi snadno vyhýbat. Fiskálně tedy nula od nuly pojde, jen daňovému poplatníkovi se zase pověsí na nos další politický bulík.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít