Bührle znovu otevře

24. června 2008, 12:38 - Martin Mašek
24. června 2008, 12:38

Krátké zprávy

Umění Bührle znovu otevře
Je neděle odpoledne. Do galerie vnikají tři maskovaní a ozbrojení muži. Přinutí návštěvníky i členy ochranky, aby si lehli na zem, a odnášejí si čtyři nejcennější obrazy, jejichž hodnota je 66 milionů eur. Lupiči s nimi odjíždějí v bílém automobilu. Stalo se letos 10. února v Curychu, ve světoznámé soukromé Galerii Emila G. Bührleho. Průmyslník Emil Georg Bührle (1890 – 1956), který vystudoval filozofii a dějiny umění a literatury, proslul jako sběratel umění a mecenáš. Především v první polovině padesátých let minulého století soustředil před svou smrtí jednu z nejvýznamnějších světových soukromých kolekcí obrazů francouzského impresionismu a postimpresionismu. V roce 1960 jeho rodina darovala reprezentativní výběr zhruba dvou set děl Nadaci E. G. Bührleho a sbírku otevřela pro veřejnost. Osm dní po přepadení galerie, o kterém média právem informovala jako o loupeži století, byly dva ukradené obrazy, a to “Makové pole u Vétheuil“ od Clauda Moneta a „Kvetoucí větve kaštanu“ Vincenta van Gogha, nalezeny v nezamčeném autě na parkovišti psychiatrické kliniky v Curychu, která je jen několik stovek metrů od Bührleho muzea. Zbývající dvě cenná plátna, „Chlapec v červené vestě“ Paula Cézanna a portrét Edgara Degase „Hrabě Ludovic Lepic a jeho dcery“ však dosud policie neobjevila.
Po podstatném zdokonalení (a také zpřísnění) bezpečnostních opatření ve vile, v níž muzeum Bührleho nadace sídlí, se nyní připravuje opětné zpřístupnění sbírky. Plánuje se ve dvou fázích. Nejprve budou moci muzeum navštěvovat jen skupiny zájemců, a to po registraci nejméně šest týdnů předem. V rámci skupinové rezervace bude nutné uvést jména všech účastníků prohlídky. Pro jednotlivce se galerie otevře až později. Znovuotevření sbírky nadace E. G. Bührleho, včetně nalezených Moneta a van Gogha, se očekává před koncem letošního léta 2008. Popisek: Claude Monet: Makové pole u Vétheuil Vincent van Gogh: Kvetoucí větve kaštanu Martin Mašek

Benátky paní inženýrky
Podvědomí je Bohem každého z nás, zní motto, kterým se při své tvorbě řídí Helena Kroftová Leisztner, která originálně spojuje výtvarné umění a módu. Je uznávanou malířkou, fotografkou, ale i oděvní návrhářkou (a má titul inženýrky). Svou tvorbu prezentuje prostřednictvím multimediální Art fashion show. Je nositelkou ocenění jak za tvorbu v oděvním designu, tak například Ceny Masarykovy akademie umění za syntézu vizuálních umění, kterou byli oceněni také třeba Miloš Forman, Dagmar Havlová či Jiří Anderle. Vzhledem k tomu, že dlouhodobě spolupracuje se soutěží Česká Miss v oblasti extravagantního oděvu, využívá v poslední době pro svou Art fashion show právě především úspěšné absolventky této soutěže.
Část svých výtvarných děl, která byla inspirovaná Benátkami, nyní Helena Kroftová Leisztner vystavuje v pražském Dorint Hotelu Don Giovanni. Fotoobrazy pro benátské motivy zpracovává formou mandal na plátna o velikosti 150×150 cm a 10×10 cm. Výstava byla zahájena Art fashion show, při které umělecké oděvy představily finalistky soutěže Česká Miss Renata Langmannová, Lilian Sarah Fischerová, Petra Soukupová, Ada Anna Lipoldová a Česká Miss Lucie Hadašová (na snímku). Výstava bude otevřená do konce srpna.

Prosím napipetovat sklenku
Hennessy připravilo pro sběratele další novinku. Hennessy X.O Mathusalem je šestilitrová láhev koňaku s metalickými prvky ve speciálním cestovním koženém kufříku obsahujícím také originální skleničky a pipetu. Ta má sloužit k přemisťování vzácné tekutiny z láhve do skleniček. Podobně používají pipet vrchní míchači Hennessy při ochutnávání koňaku v sudech. Pipetu navrhla vycházející francouzská designérská hvězda Marie Virginie Berbetová. Sběratelská specialita má limitovanou edici 300 kusů.

Křest Pohádkáře
Spisovatelka, šéfredaktorka, ale také modelka Barbara Nesvadbová pokřtila svůj čtvrtý román Pohádkář. Kmotrem mu byl spisovatel a novinář Ondřej Neff (na snímku s autorkou). „Na rozdíl od předchozích románů, které občas vycházely z mého vlastního života či ze života mých přátel, není Pohádkář románem autobiografickým. Je příběhem o fatální závislosti, o vášni i o životních ztrátách,“ charakterizuje Pohádkáře třiatřicetiletá autorka. Dcera známého autora sci-fi románů a povídek Josefa Nesvadby vydala před Pohádkářem čtyři tituly a každého se prodalo více než šedesát tisíc kusů. Román Bestiář, který byl také zfilmován, byl na knižním veletrhu vyhlášen za jednu z pěti nejvíce půjčovaných knih v českých knihovnách. Nesvadbová se také účastní charitativních projektů, podporuje občanské sdružení Etincelle a domov pro mentálně handicapované klienty Zahrada na Kladně. Každou zimu pořádá spolu s Olgou Dvořákovou Harper´s Bazaar Charity v Gallery Art Factory.
V létě plánuje Bára Nesvadbová turné po českých knihovnách a knihkupectvích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít