Budovy získají energetický glejt

12. listopadu 2007, 00:00 - Jiří Němeček
12. listopadu 2007, 00:00

Vrásky na čelech malých podnikatelů způsobují rostoucí ceny paliv a energie. Z budov přitom mnohdy uniká zbytečně teplo, plýtvá se elektřinou i horkou vodou. To vše stojí peníze. Jak ušetřit?

Úspory energií Vrásky na čelech malých podnikatelů způsobují rostoucí ceny paliv a energie. Z budov přitom mnohdy uniká zbytečně teplo, plýtvá se elektřinou i horkou vodou. To vše stojí peníze. Jak ušetřit?

Rostoucí ceny energií označují podnikatelé v poslední době za největší nebezpečí pro své podnikání. Zvrátit trend zdražování surovin i energií je ovšem nemožné – jediným řešením jsou proto programy zaměřené na maximální využití nakoupené energie. „Není firma ani domácnost, která by neměla rezervy, neměla kde ušetřit,“ tvrdí ředitel brněnské společnosti EkoAudit Jiří Procházka.

Čeští spotřebitelé si už docela zvykli na označování domácích přístrojů známkou energetické náročnosti. Ani mezi podnikatele ovšem zatím příliš nepronikla informace, že už brzy budou podobně oceňovány i budovy. Ty, které dostanou označení G, tedy energeticky nejhorší, nebudou mít od ledna 2009 šanci obstát.

Podle evropské legislativy budou muset majitelé veřejně přístupných budov nedostatky do deseti let odstranit. Jde tedy nejen o úřady nebo školy, ale třeba i o restaurace, prodejny nebo bazény. „Zákon ovšem neobsahuje žádné sankce, tak uvidíme, co nařídí prováděcí vyhlášky,“ je Procházka v hodnocení této normy zatím opatrný.

I kdyby ovšem žádné pokuty padat nezačaly, vlastník energeticky šetrných budov bude mít před konkurencí náskok. Účelově postavená nebo zrekonstruovaná budova napomůže i za cenu prvotních zvýšených nákladů k výrazným úsporám především v delším horizontu. Pronajímatel tak může poskytnout například výhodnou nabídku dlouhodobého pronájmu s výrazně sníženými náklady na energie.

Kdo staví dům, ptá se po energetických úsporách

KDE HLEDAT RADY, JAK UŠETŘIT

www.uspornespotrebice.cz

www.setrimeenergii.cz www.ekowatt.cz, www.tzb-info.cz

www.cez.cz, www.rwe.cz

Nejde přitom o žádné hypotetické scénáře. Komerční sektor, kam patří kancelářské budovy, restaurace, prodejny a další objekty, se na celkové spotřebě energie v tuzemsku podílí asi 15 procenty. Během energetické špičky se spotřeba dokáže vyšplhat až na čtvrtinu celkového odběru ze sítě. A experti předpovídají, že tento podíl bude narůstat.

Proto už dnes začíná být při nové výstavbě cena energetického provozu jednou z hlavních priorit. Příkladem mohou být budovy Danube House a Nile House na Rohanském ostrově v Praze. Využití blízkosti řeky a orientace pozemku, konstrukce proskleného atria, kvalitní stavební materiály a ojedinělý systém takzvaného zaplavovacího větrání. To všechno jsou vhodné metody pro dosažení nízkoenergetického konceptu budov, který slibuje až poloviční úsporu energie.

„Budova dokáže podle potřeby akumulovat teplo i chlad do své konstrukce, zejména železobetonového obvodového pláště a stropů. Například v jarním a podzimním období se tak využívá velkých rozdílů denních a nočních venkovních teplot,“ vysvětluje Petr Urbánek, ředitel developerské společnosti Europolis v posledním vydání odborného časopisu Stavitel.

Kombinace legislativního tlaku a tržních principů povede již pravděpodobně brzy k tomu, že podobných pozitivních příkladů bude rychle přibývat. Je zřejmé, že výraznější dopady na ekonomiku nastanou až tehdy, kdy bude energeticky úsporných budov existovat statisticky významné procento. V každém případě jsou úspory energií z dlouhodobého hlediska pro investory, developery i koncové uživatele příležitostí, jak šetřit náklady.

Slevy na úsporné pračky, myčky, ledničky

KDE UŠETŘIT ELEKTŘINU

• Moderní myčky ušetří proti ručnímu mytí nádobí až 40 procent energie vynaložené na potřebný ohřev vody.

• Chladničky nebo mrazničky s energetickým štítkem A+ mají minimálně

o 25 procent nižší spotřebu energie než s třídou A.

• Úsporná zářivka se stejným světelným výkonem jako klasická žárovka má čtyřikrát nižší spotřebu elektřiny.

• Moderní LCD televize mají až o 40 procent nižší spotřebu než televize s klasickou obrazovkou.

Pro snazší orientaci existuje na internetu několik portálů, které se zabývají porovnáním spotřeby energie jednotlivých spotřebičů – například www.uspornespotrebice.cz

Překvapivě se na stranu úspor razantně připojují velké firmy, které na odběru energií profitují.

Všechny tři velké energetické společnosti působící v Česku nezávisle na sobě spustily na podzim kampaně, v nichž zákazníkům radí, jak snížit výdaje za energie nebo jim rovnou umožní nákup úspornějších spotřebičů.

„ČEZ nemůže ovlivnit cenu elektřiny, tu tvoří trh, ale může poradit jak energii uspořit, a šetřit tak rodinné účty svých zákazníků prostřednictvím osvěty, poradenství a přímé spolupráce se spotřebiteli,“ vysvětluje ředitel divize obchod ČEZ Alan Svoboda.

Elektřina, kterou energetická společnost ČEZ dodává, zdraží od ledna příštího roku o 14,4 procenta, což se na celkových platbách domácností projeví zvýšením zhruba o desetinu. U firem bude záležet na objemu odebírané energie a uzavřených smlouvách.

Konkurenční E.ON, který obsluhuje zákazníky na jihu Čech a Moravy, ceny pro příští rok ještě neoznámil. Navýšení bude podle mluvčího Vladimíra Váchy podobné jako u ČEZ.

Klienti E.ON ale mohou ušetřit jinak. Pokud do konce listopadu při koupi úsporné pračky, myčky či kombinované chladničky Whirlpool předloží v prodejně fakturu za elektřinu od E.ON, ušetří 17 až 28 procent.

„Do kampaně jsme zařadili energeticky úsporné spotřebiče třídy A a A+ jak v nižší, tak i ve střední cenové kategorii,“ uvedl marketingový ředitel Whirlpool pro Česko Ján Živný.

Zákazníci E.ON mohou ušetřit i při nákupu vybraných plynových kotlů. Obdobné slevy zprostředkuje svým klientům i Pražská plynárenská. Tyto výhody nejsou určeny jen pro domácnosti, mohou je úspěšně využít i živnostníci a malé firmy.

Dodavatel plynu RWE Trangas už zvýšil cenu na začátku října v průměru o 4,8 procenta. Další výrazné zdražení se kvůli vysokým cenám ropy, na které jsou ceny zemního plynu navázány, očekává od ledna.

Plynárenský gigant jde – na rozdíl od konkurentů, kteří se zaměřují zejména na domácnosti – jinou cestou. Velkým zákazníkům nabízí například energetický audit, města mohou požádat o finanční příspěvek na plynofikaci vozidel hromadné dopravy. Domácnostem pak RWE prostřednictvím informační kampaně radí, jak sérií opatření ušetřit výdaje za energii.

Šetřit, šetřit, šetřit

Energetická náročnost tvorby hrubého domácího produktu v České republice je stále téměř dvojnásobná vůči průměru zemí Evropské unie. Ekologové proto aktivity, jež by ji mohly snížit, vítají. „Ukazuje to cestu, kterou by se česká energetika měla vydat. Ne pořád dokola přemítat, jak pokryjeme rostoucí spotřebu elektřiny, ale vydělávat na tom, aby se spotřeba snižovala,“ soudí Petr Holub z Hnutí Duha.

To, že na úsporách vydělají nejen zákazníci, ale i společnosti samotné, zástupci firem přiznávají. „Na energetickou efektivitu nahlížíme jako na produkt, který je spojený s významnými obchodními příležitostmi,“ souhlasí marketingový ředitel RWE Transgas David Konvalina. „Chceme, aby se energeticky odpovědné chování stalo jednou tak samozřejmé, jako je čištění zubů nebo třídění odpadu.“

Odborníci tvrdí, že na prvním místě v úsporách je zateplení domu či bytu a výběr vhodného typu ohřevu vody. Vytápění se totiž spolu s ohřevem vody podílí na celkové spotřebě energií téměř 90 procenty. Až pak jsou na řadě úspory spojené s běžným provozem kanceláře či dílny, jako nákup úsporných spotřebičů či žárovek.

Cílem Evropské unie je dosáhnout do roku 2020 snížení spotřeby energií o 20 procent. Evropská komise odhaduje, že celkový potenciál úspor energií je u rodinných domů 27 procent, u administrativních budov 30 procent, v dopravě 26 procent a ve výrobním průmyslu 25 procent.

Favorité nejsme

Není třeba si zastírat, že Česko má v úsporách energie velké rezervy. Energetická náročnost české ekonomiky je čtyřikrát větší než je průměr v Evropské unii. Hůře na tom byly podle posledního porovnání mezi nynějšími zeměmi Unie jen Bulharsko, Rumunsko, Lotyšsko a Estonsko. Vyplývá to z pravidelné výroční zprávy Evropské komise.

Česká ekonomika potřebovala k vyrobení části hrubého domácího produktu v hodnotě tisíc eur (v přepočtu 28 tisíc korun) 852 kilogramů ropy, zatímco průměr v 25 zemích Unie je něco málo přes 200 kilogramů. Nejúspornější ekonomiky mají Dánové, Němci a Rakušané.

Do roku 2010 má podle záměrů Unie podíl obnovitelných zdrojů vzrůst na 21 procent. V České republice ale tyto zdroje dosáhly čtyř procent a do roku 2010 by měl tuzemský podíl vzrůst na sotva osm procent.

Zatímco s emisemi se solidně vyrovnáváme, velké rezervy mají v Česku budovy z hlediska zabránění úniku tepla. Základní podmínkou pro instalaci vytápění by proto měl být výpočet tepelných ztrát vytápěných místností (podle normy ČSN 06 0210) a případně návrh na zlepšení tepelně-technických vlastností obvodového pláště budovy. Předpokladem vhodného použití topného systému je respektování účelu a charakteru stavby i časového využití jednotlivých prostor vytápěného objektu.

NÁKLADY NA VYTÁPĚNÍ

  • *(spotřeba 80 GJ tepla za rok) Způsob vytápění                          Náklady

                                                v korunách Kotel na dřevěnou štěpku                    11 200 Kotel na zplynování dřeva                    14 827 Tepelné čerpadlo                               17 660 Krbová kamna s vložkou                     19 389 Kotel na hnědé uhlí                            20 202 Kotel na dřevěné pelety                      21 367 Kondenzační kotel na zemní plyn         24 900 Kotel na černé uhlí                             28 335 Kotel na dřevěné brikety                     30 476 Kotel na koks                                     31 906 Elektřina - akumulace                         36 791 Kotel na propan                                 41 472 Elektřina - přímotop                            44 288 Zdroj: EkoWATT   Lidé opouštějí uhlí a topí raději dřevem Záleží také na vhodném výběru systému topení a výběru paliva. Stále více Čechů kvůli rostoucím cenám uhlí, plynu a elektrické energie začíná v domácnostech topit dřevem. Například loni se ho podle statistických údajů spálilo přes 1,1 milionu metrů krychlových, což byl proti 2002 nárůst o 40 procent. S nejvyššími náklady musejí počítat majitelé přímotopů na elektřinu, ročně zaplatí ve srovnání s těmi, co topí dřevem, i čtyřikrát více. Účelem automatické regulace elektrického vytápění je udržet teplotu ve vytápěné místnosti na požadované výši. To je také důležité z hlediska úspor. Pro prodejnu je vhodnější nižší teplota než pro kancelář, v některých místnostech se může někdy třeba jen temperovat (sklady). Má-li se teplota regulovat v různých časových úsecích, hovoříme o programování. Výhodná je samostatná regulace v každé místnosti, což zajišťuje komfort a hospodárnost. Je-li doba, po kterou není místnost využívána, delší než 48 hodin, odborníci doporučují vytápět místnost na „nezámrznou teplotu“, což je teplota 6 až 8 °C. Snížení spotřeby v takové místnosti představuje úsporu až 75 procent energie. Horká voda rychel chladne**

Ohřev vody je po vytápění obvykle druhou energeticky nejnáročnější činností v budovách.

Průměrná domácnost spotřebuje na ohřev asi 1000 až 2000 kWh za rok při průměrné spotřebě 120 litrů na osobu a den. Nejvíce teplé vody člověk spotřebuje ke koupání. I když to není pravidlem, jsou i některé provozy, kde jsou sprchy pro zaměstnance nezbytnou součástí firmy – typicky hornictví.

Při volbě způsobu ohřevu vody je tak třeba zohlednit nejen předpokládanou spotřebu, ale i četnost a průběh spotřeby a délku vodovodních rozvodů. Pro úsporný režim je vhodné volit ohřívače, které mají nádrž izolovanou polyuretanem, jenž má nejlepší tepelně izolační vlastnosti.

Jak ušetřit? Při ohřevu experti nedoporučují překračovat teplotu 55 °C, neboť pak dochází k tvorbě vodního kamene a tím k nárůstu spotřeby elektřiny a snížení životnosti ohřívače. Na bojleru je tato ekonomická hranice obvykle označena jako „E“.

Rozvod teplé vody je třeba provést co nejkratším izolovaným rozvodem, u kuchyňských dřezů je hospodárnější používat lokální ohřívače vody a samozřejmě je důležité správně zvolit velikost ohřívače nebo zásobníku vody, používat úsporné hlavice a perlátory.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít