Budoucnost stravenek záleží na poslancích

03. března 2008, 00:00 - Jiří Němeček, ČTK
03. března 2008, 00:00

NEJOBLÍBENĚJŠÍ BENEFIT - Vláda minulý týden souhlasila s návrhem ODS na zrušení daňové podpory stravenek. Opozice, odbory, zaměstnavatelé i většina hostinských s návrhem nesouhlasí.

Boj stravenky, o němž jsme podrobněji psali před třemi týdny, se dostal do nového kola. Vláda schválila návrh poslanců ODS, který ruší daňovou uznatelnost stravenek na straně zaměstnavatelů. Firmy si dosud mohou 55 procent z nominální hodnoty stravenek odečíst z daňového základu. Pokud návrh schválí i parlament, skončí tato výhoda už k letošnímu 1. červenci.

Konec zvýhodnění stravenek má podle dosavadních informací šanci na schválení. Zástupci poslaneckých klubů KDU-ČSL a Strany zelených již dříve řekli, že na daňové výhodě u stravenek netrvají a předpokládají jednotný postup koalice. Také nezařazení poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka dali najevo, že by mohli hlasovat pro zrušení.

Rušení je nešťastné

Vládní záměr spojil tradiční soupeře na pracovním trhu, tedy odbory a zaměstnavatele. Podle nich by totiž zrušení daňové výhodnosti stravenek poškodilo jak firmy, tak jejich zaměstnance. Ve společném prohlášení tedy apelují na zákonodárce, aby pro návrh nehlasovali. Potvrdil to generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR Zdeněk Liška. „My o tom samozřejmě s poslanci diskutujeme, diskutujeme i se senátory. Máme zájem na tom, aby ten systém byl zachován, třeba ve zpřísněném režimu. Každopádně by bylo nešťastné to úplně zrušit,“ říká.

Podle místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Marcely Kubínkové vláda zneužívá trpělivost zaměstnanců. Odboráři proto chystají protesty. „Pokud jde o určité projevy nesouhlasu, nebudou zaměřeny jenom na stravenky, ale na vládní reformy celkově,“ varuje koalici odborářka.

Tlak na růst mezd

Nejde přitom o pouhé zachování výhod. Ve hře jsou prý i tlaky na růst mezd, zhoršení stravovacích návyků i možný krach řady levnějších restaurací, které „žijí“ právě ze stravenek.

„Kvůli růstu cen energií a rostoucí inflaci bude ještě více ohrožena konkurenceschopnost malých a středních podniků, které tak nebudou moci požadavky zaměstnanců splnit,“ tvrdí předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

Tuto obavu podporuje i aktuální průzkum společnosti STEM/MARK, podle kterého by tři čtvrtiny lidí případné zrušení stravenek zaměstnavatelem kvůli jejich daňové nevýhodnosti považovaly za snížení svého příjmu.

„Asi bychom to lidem zkusili nahradit jinak – třeba příspěvkem na dovolenou,“ uvažuje ředitel řetězce Datart Pavel Sláma. S množstvím roztroušených prodejen elektroniky si totiž firma nemůže dovolit závodní stravování. Zaměstnavatelé by pod tlakem odborů museli uvažovat i o navýšení mezd právě o částku na stravování.

Nepřiměřený růst mezd by přitom způsobil další růst inflace. Tomu se snaží v poslední době zabránit centrální banka, která právě tlaky na trhu práce považuje za jedno z významných nebezpečí pro ekonomiku a důvod pro případný další růst sazeb.

Příliš rychlé

Vláda očekává, že zrušení stravenkového zvýhodnění by přineslo státnímu rozpočtu něco mezi 600 miliony až miliardou korun. Premiér Mirek Topolánek připomíná, že návrh na odstranění nesystémového zvýhodnění obsahoval už původní vládní balík reforem. „Nakonec vypadl jako kompromis pod tlakem odborů a zaměstnavatelů,“ upozorňuje.

Se způsobem rušení, jaký navrhla vláda, nesouhlasí ani Hospodářská komora České republiky. Vadí jí zejména fakt, že by k němu došlo bez další kompenzace a v průběhu už načatého kalendářního roku. „Firmy mají hotové rozpočty a podnikatelské plány, budeme tedy požadovat odklad minimálně do 1. ledna 2009. Zároveň budeme diskutovat o možné kompenzaci tohoto opatření,“ říká prezident komory Jaromír Drábek.

Důvodem k náhlému vládnímu spěchu je zřejmě i lednová reportáž České televize. Ta uvedla, že největší vydavatel stravenek v ČR Sodexho Pass údajně zaplatil za pokračující daňové zvýhodnění stravenek 100 tisíc eur (2,6 milionu korun) firmě No Comment!. Ta je údajně blízká vedení ODS. Topolánek ale odmítl podezření, že zachování této výhody bylo výsledkem korupce. „Sociální demokraté odmítají trestat zaměstnance a zaměstnavatele za korupční jednání poradce premiéra Marka Dalíka, které legislativní proces provázelo. Současné kroky vlády tak pouze vyvolávají dojem snahy o zametení problému pod koberec,“ reagoval lídr opoziční ČSSD Jiří Paroubek.

Přijde méně lidí?

Proti zrušení daňových výhod u zaměstnaneckých stravenek je také řada hostinských a restauratérů. Obávají se, že jim výrazně klesnou tržby, protože stravenky tvoří v některých podnicích i více než polovinu obratu. O „fatálním kolapsu“ v oblasti pohostinství hovoří v této souvislosti prezident Asociace hotelů a restaurací Pavel Hlinka. „Pro většinu majitelů restauračních zařízení jsou i nižší procenta tržeb ze stravenek nepostradatelná. Často tvoří i polovinu celkového obratu restaurace,“ upozorňuje.

Jak ale ukázala nedávná anketa Profitu, někteří podnikatelé v oboru by se bez stravenek obešli. Významnou roli hraje fakt, že provozovny platí z hodnoty poukázek smluvní poplatek, aby jim je stravenková firma vyměnila za hotovost. Nedostanou tedy celou částku a na transakci kvůli tomu tratí. „Osobně bych menší počet hostů platících stravenkami uvítal. Musíme je přijímat, abychom okolním restauracím neposkytli konkurenční výhodu, děláme to ale neradi,“ říká například Jan Libjak, majitel pražské Hospůdky Karolína. „Především ale poukázky představují zbytečnou práci navíc,“ dodává.

Průzkum společnosti Factum Invenio upozorňuje, že v případě zrušení stravenek by 41 procent zaměstnanců z těch, kteří je nyní dostávají, změnilo své stravovací zvyklosti. U většiny z nich by se prý zhoršil způsob a pravidelnost stravování.

S návrhem nesouhlasí rovněž odboráři a zaměstnavatelé, podle kterých zrušení daňové podpory stravenek znevýhodní malé a střední firmy před podniky, které mohou zaměstnancům nabízet závodní stravování. Zaměstnavatelé argumentují tím, že jde o nesystémový krok, protože u závodního stravování by zvýhodnění zůstalo, ale u stravenek by se zrušilo. Z tohoto pohledu by podle generálního ředitele Svazu průmyslu a dopravy Zdeňka Lišky nastala nerovnost.

Liška také argumentuje nižšími odvody DPH. Na jedné straně podle něj zrušení daňové uznatelnosti příspěvku na stravenky přinese úspory ve státním rozpočtu, na druhé straně však případný úbytek strávníků v restauracích podstatně sníží odvody DPH.

Rozdílné plány

Jak se na eventuální zrušení daňové výhodnosti stravenek dívají zástupci větších i menších firem?

Společnosti ČEZ, ale například i České aerolinie nebo Skanska, nabízejí závodní stravování; stravenky dávají jen omezenému okruhu pracovníků, kteří pracují na nočních směnách nebo v terénu. Pokud by ovšem bylo daňové zvýhodnění zrušeno, firmy chtějí stravenky nebo jejich obdobu nabízet nadále. „Ve vazbě na platnou kolektivní smlouvu zajistíme stravování prostřednictvím stravovacích poukázek pro vybrané zaměstnance i nadále,“ tvrdí mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. „Máme závodní stravování a stravenky nevyužíváme,“ říká také zástupce Škoda Auto Jaroslav Černý.

Největší zaměstnavatel v zemi, České dráhy, poskytuje stravenky zhruba polovině z 40 tisíc zaměstnanců. „Pokud by došlo ke zrušení daňového zvýhodnění stravenek,
budeme zvažovat, jakou alternativu našim pracovníkům nabídneme,“ uvedl mluvčí drah Ondřej Kubala.

Stravenky hodlá za stejných podmínek poskytovat nadále zaměstnancům i většina podniků na jihu Moravy. Ztrátu, která jim vznikne, hodlají doplácet ze svého. Například u společnosti Student Agency by to mělo činit podle jejího majitele Radima Jančury dva miliony korun ročně.

Zrušení stravenek, pokud ztratí daňové výhody, ale zvažuje například majitel sklárny v Harrachově na Semilsku. Zrušit stravenky hodlá i ostravský výrobce kol pro osobní automobily Hayes Lemmerz Alukola.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít