Budoucnost patří úsporám

28. ledna 2010, 13:31 - Martin Horňáček
28. ledna 2010, 13:31

Energy Globe Award jsme do tuzemska přinesli my, říká jednatel E.ON Česká republika

Předloni se v Česku poprvé udělovalo prestižní ocenění E.ON Energy Globe Award za nejlepší projekty v oblasti šetrného a ekologického využití přírodních zdrojů. Nyní je v běhu druhý ročník soutěže, jejímž sponzorem bude opět česká dcera nadnárodní energetické společnosti E.ON. „Nechceme do budoucna jen prodávat maximální množství elektřiny a zemního plynu. Jsme si vědomi, že světové zdroje energie jsou omezeny, a proto musíme být při výrobě, prodeji i spotřebě elektřiny maximálně úsporní a inovativní. V tomto ohledu představuje E.ON Energy Globe Award výbornou inspiraci,“ říká jednatel společnosti E.ON Česká republika Michael Fehn.

EURO: Argument o omezenosti zdrojů energie je logický, ale akcionáři zřejmě nebudou souhlasit s nižšími tržbami a dividendami. Jak spojujete šetření elektřinou a další růst podnikání společnosti E.ON? FEHN: Budeme muset stále více prodávat služby, tedy vysvětlovat klientům, jak energii spotřebovávat efektivně. S tímto úmyslem také nyní připravujeme nové produkty. Jejich podstatou je, že naše zákazníky odměníme za prokazatelné energetické úspory. Přitom jsme se inspirovali zkušenostmi z koncernu E.ON, kde již takový model funguje. Je podobný motivačním systémům benzinových pump, kdy spotřebitelé za kroky vedoucí k úsporám energie získávají body, za něž následně obdrží zvolenou odměnu. Tyto produkty jsou dalším krokem v naší dlouhodobé strategii podpory energetických úspor – již delší dobu provozujeme vlastní internetovou stránku energieplus.cz, obsahující řadu tipů na šetření energií. Také máme vůz s názvem E.ON Energy Truck, který jezdí do škol a s jehož pomocí dětem vysvětlujeme význam energetických úspor. Ale naše ekonomické cíle jsme rozhodně nesnížili, věříme totiž, že moderní typy energetických produktů nám pomohou získat nové zákazníky.

EURO: Soutěž o Energy Globe Award vznikla již v roce 1999 a nyní se koná již ve více než stovce zemí světa. Proč do Česka doputovala teprve předloni? FEHN: Energy Globe Award se zrodila v Rakousku a zpočátku měla jen lokální charakter. To se ale po několika letech změnilo a zakladatel ocenění Wolfgang Neumann se rozhodl pro její rozšíření do dalších zemí. Já a další členové vedení české dcery E.ON jsme se s Energy Globe Award setkali právě v Rakousku před čtyřmi lety a řekli jsme si, že se dobře hodí pro český trh. To se potvrdilo – do prvního tuzemského ročníku soutěže se přihlásilo přesně 106 projektů. Česko se hned v prvním ročníku zařadilo z mezinárodního pohledu spolu s Rakouskem k zemím s velmi vysokým zájmem o energetické úspory. E.ON Česká republika je první společností ze skupiny E.ON, jež podporuje toto ocenění. Zároveň se ale již o tuto soutěž začala zajímat i naše sesterská společnost E.ON Italia.

EURO: Chystáte do druhého českého ročníku nějaké změny? FEHN: Ten první nasadil vysokou laťku. Nejde jen o počet projektů, ale i o zájem veřejnosti. Například jen na národní finále do Brna přijelo několik stovek českých starostů, mnozí další sledovali předávání cen v televizi. Přesto věřím, že ve druhém ročníku budeme ještě úspěšnější. I proto uvažujeme o zapojení dalších organizací a firem do projektu. A právě tato partnerství by nám měla zajistit, že letos získáme ještě více projektů než předloni. Jednáme s mnoha partnery pro jednotlivé kategorie, například o kategorii Vzduch projevila zájem firma z automobilového průmyslu. K šesti stávajícím kategoriím (Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež a Obec – pozn. red.) by navíc měla přibýt kategorie Kutil.

EURO: Plánujete pro tento ročník E.ON Energy Globe Award i nějaké další novinky? FEHN: Právě novou kategorii Kutil považujeme za tak významnou, že pro ni zvažujeme vyšší odměnu než standardních padesát tisíc korun jako u ostatních. U kategorie Mládež přitom chceme jít ještě dále – bude-li vítězný projekt odpovídat našim představám, jsme dokonce připraveni zaplatit celou jeho realizaci.

EURO: Co se děje s technologiemi, které se přihlásí do soutěže? FEHN: Všechny soutěžící projekty budou umístěny na internetovém portále a budou sloužit jako inspirace zájemcům o snížení spotřeby energie. Navíc pro druhý ročník E.ON Energy Globe Award jsme si předsevzali, že přihlášené záměry prozkoumáme a zjistíme, zda bychom je mohli zabudovat do naší nabídky v Česku. Pokud se k tomu rozhodneme, určitě budeme mít zájem s autorem konkrétní technologie či inovace spolupracovat. Příklad konkrétního využití máme i z prvního ročníku soutěže, kdy jsme finančně podpořili projekt ohřevu vody v jednom českém domově důchodců.

EURO: E.ON Energy Globe Award se nezaměřuje jen na úspory energie, ale také na alternativní způsoby jejího získávání. Věnuje se této oblasti E.ON i mimo tuto soutěž? FEHN: Určitě je to téma, jež nás velmi zajímá. V námi nakupovaném elektrickém proudu – ročně to je dvanáct terawatthodin – máme nejvíce obnovitelné energie ze všech jeho velkých dodavatelů. Celkem to je třináct až čtrnáct procent celkového nákupu. Podíl je tak vysoký proto, že nabízíme výrobcům obnovitelné energie velmi zajímavé podmínky odběru. To je to hlavní, co lze pro podporu tohoto oboru udělat. Není třeba dávat peníze přímo do výstavby větrných a fotovoltaických elektráren. Zároveň ale rozhodně nepodceňujeme význam úspor. Jeden příklad za všechny – vsadili jsme se jako E.ON s hlavním manažerem fotbalového klubu Bayern Mnichov, že dokážeme na jeho stadionu Allianz-Arena ušetřit ročně milion kilowatthodin. A to se nám poměrně snadno podařilo.

EURO: Mluvili jsme o obnovitelných zdrojích energie. Věříte, že se brzy obejdeme bez tradičních způsobů její výroby z fosilních paliv a jádra? FEHN: Určitě budeme muset ještě řadu let využívat celý energetický mix získávaný z obnovitelných i neobnovitelných zdrojů. Musíme věřit, že se postupně budou alternativní způsoby výroby energie rozvíjet tak rychle, až získají výrazně vyšší váhu. Ale nemyslím si, že bych se třeba já dožil doby, kdy se budeme moci zcela vzdát tohoto mixu. Na to je celosvětový hlad po energii příliš velký.

*
BOX
Michael Fehn (51)**
Vystudoval elektrotechniku na Technické univerzitě v Mnichově a svou pracovní kariéru zahájil ve společnosti Bayernwerk. Postupně v letech 1986–1998 pracoval v řídicích funkcích ve společnostech Bayernwerk, EuroBayernwerk, Umwelt-Energie-Technik a Isar-Amperwerke. Od února 1999 působí v České republice, kde zastával řadu funkcí ve společnostech skupiny E.ON včetně pozice předsedy představenstva E.ON Czech Holding, jednatele E.ON Česká republika, předsedy dozorčí rady Pražské plynárenské a dalších. Má dva syny a s rodinou žije od roku 2008 v Praze. Ve volném čase se věnuje fotbalu, golfu a běhání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít