Budoucnost ovládnou univerzální banky

27. března 2009, 11:50 - Karel Zaoral
27. března 2009, 11:50

Věci se nezlepší, dokud si nezačneme více věřit, ...

Celý podtitul:
Věci se nezlepší, dokud si nezačneme více věřit, říká CEO Citigroup pro střední a východní Evropu

EURO: Citigroup je pevně etablovaná na obou stranách Atlantiku. Můžete z tohoto hlediska popsat rozdíly v chování lidí z USA a ze západní nebo střední Evropy? Kde jsou rozdíly v dopadech krize? APTE: To, co se dnes děje, je obecným problémem. Ekonomiky po celém světě zpomalují, tempo globální ekonomiky klesá. Dnes se tedy nedá říci, že existuje nějaký region nebo země, která si vede špatně. Jde o globální problém. Například zde ve střední Evropě jsou patrné úplně stejné problémy jako v jiných částech světa, pouze v menším rozsahu. Co se týče reakce, většina vlád se chová velmi podobně. Velmi horlivě se snaží zajistit, aby se řešily zásadní problémy a jedním z nich je nepochybně finanční sektor. Většina vlád vidí, že finanční sektor je pro ekonomiku velmi důležitý a je opravdu nutné zajistit, aby země měla silný a energický finanční sektor. Reakce tedy, lhostejno zda v ČR, Německu, Velké Británii či USA, záleží na šíři a stupni změn v důsledku globálního dění, ale je podobná.

EURO: Myslíte si, že bankovní a finanční sektor už krizi překonal? Je do budoucna bezpečný, nebo očekáváte nějaké nové problémy jako třeba zpětnou vlnu krize, která se v blízké budoucnosti vrátí? APTE: Pravděpodobně nejlepším způsobem, jak to formulovat, je říci, že vlády, multilaterální agentury a instituce jednoznačně prokázaly, že podle jejich názoru je finanční sektor velmi důležitý pro zdraví globální ekonomiky a že je důležité obnovit důvěru v tomto sektoru. Během minulého roku došlo k značné ztrátě důvěry ve finančním sektoru a vlády zasáhly s cílem zajistit, že banky zůstanou silné a schopné sloužit svým klientům. Byla tak zdůrazněna stabilita finančního sektoru a já se domnívám, že se jednalo o velmi důležitý krok, protože důvěra v tento sektor, důvěra ve finanční instituce je klíčová. Mnoho vlád a centrálních bank udělalo mnoho pro obnovení této důvěry.

EURO: Toto je jen jedna strana problému, na druhé straně průmysl během krize upadá, firmy propouštějí zaměstnance… Z tohoto důvodu některé firmy možná nebudou schopny platit svoje závazky. Nemyslíte si, že by to mohlo odstartovat novou vlnu finanční krize? APTE: Jistě je třeba spolupracovat s průmyslem. Klíčové je upravit rozvahy bank, což jim umožní pokračovat v podpoře průmyslu. Vlády a regulátoři na celém světě zajišťují, aby byl jejich bankovní sektor dobře kapitalizován, a tam, kde je to vhodné, posilují kapitalizaci bank. A to je opatření, jehož cílem je zmírnit případný negativní vliv na firmy.

EURO: Americká vláda převedla své preferenční akcie v hodnotě 45 miliard dolarů či 7,8 procenta firmy na běžné akcie. Operace rozředila podíly ostatních akcionářů Citigroup, a ve výsledku tak zvýšila podíl vlády a její vliv ve firmě. Jak toto opatření ovlivní divizi Citi, kterou řídíte, a proč se k němu vůbec sáhlo? APTE: Tato transakce nemění nic na strategii, provozu či řízení Citi. Zejména musím zdůraznit, že nebude mít vliv na naše zákazníky a na služby, které jim poskytujeme, a to v žádném z regionů, v němž působíme, včetně střední a východní Evropy. Citi tímto krokem ukázala svůj přístup ke svému podnikání po celém světě. Výměna akcií má za cíl zvýšit ukazatel TCE, tedy hmotný kapitál, na úroveň, jež odstraní nejistotu a obnoví důvěru investorů ve společnost. Ačkoli považujeme kapitál Tier 1 za nejvýznamnější měřítko finanční síly bank, jsme si vědomi toho, že trhy přikládají velký význam také výši TCE. Kapitálová přiměřenost Citi je jedna z nejvyšších mezi velkými bankami a ohlášená transakce nebude mít na tento ukazatel žádný vliv. Citi tím ale výrazně navýší svůj hmotný kapitál (TCE), a to bez dalších investic ze strany vlády USA.

EURO: Jak vidíte budoucnost bankovního sektoru po odeznění krize? APTE: Domnívám se, že dojde ke změně obchodního modelu. Model univerzálního bankovnictví, na němž Citi staví podobně jako mnoho lokálních a regionálních bank, se stane významným způsobem, jak řídit banky. V rámci tohoto modelu máme široké spektrum klientů od retailu, SME, velkých korporací až po nadnárodní společnosti. Přijímáme vklady, půjčujeme a nabízíme kompletní soubor produktů a služeb. Tento model se momentálně snaží zavádět i jiné mezinárodní banky. Pro zabezpečení zdrojů financování ze strany bank je výška vkladů absolutně rozhodující. Byznys, který spoléhá pouze na kapitálové trhy, je vrtkavější.

EURO: Pozice Citi v Evropě je odlišná od jejího postavení v USA. Chystáte se v Evropě dosáhnout takové úrovně služeb, jakou poskytujete v USA? APTE: Nabízíme zde našim zákazníkům stejné produkty a služby jako ty, jež nabízíme v USA. Půjčky, kreditní karty, retailové bankovnictví, všechno je podobné. Objem je samozřejmě jiný, protože americký trh je opravdu obrovský. Ve střední Evropě jsme přítomni na mnoha trzích. Například v Polsku je Bank Handlowy známou značkou a je jednou z nejvýznamnějších bank v zemi. V ČR působíme již od roku 1991 a vytvořili jsme zde dobrý byznys, který plánujeme rozvíjet. Chceme v Česku, Maďarsku či na Slovensku dále investovat a na všech těchto trzích hodláme pokračovat v rozvoji našich aktivit.

EURO: Myslíte si, že je v tomto regionu pro nejbližší roky ještě nějaký prostor pro jiný než organický růst? APTE: V současné době je hlavně třeba sledovat, co se děje. V budoucnu se určitě může nějaká akvizice ukázat jako atraktivní a my ji pak budeme zvažovat. Ale nyní je nejlepší pokračovat v budování společnosti organicky, což má mnoho výhod: podobná kultura, žádné problémy s integrací, známe své úvěrové portfolio, řídíme se našimi pravidly a postupy.

EURO: Jak se bude Citi v nejbližší budoucnosti vyvíjet v rámci ČR? APTE: V Česku se nyní soustředíme na retailové bankovnictví. Snažíme se v retailovém segmentu expandovat, máme zde také rozsáhlé aktivity v oblasti kreditních karet; v ČR jsme univerzální bankou. Pracujeme s klienty napříč segmenty od retailových zákazníků přes zákazníky z oblasti SME, middle marketu až po korporátní bankovnictví. Toto je plně univerzální bankovní strategie. Získali jsme řadu ocenění. Byli jsme vyhlášeni jako jednička v cash managementu v celé zemi, a to několik let po sobě. Máme nejlepší internetové bankovnictví pro firemní klientelu, také jsme mezi třemi nejlepšími korporátními bankami v zemi. Investujeme zde. Loni jsme s nákladem deset milionů dolarů otevřeli v Brně call centrum, kde pracuje několik stovek zaměstnanců. Stali jsme se strategickým partnerem Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Jak vidíte, v Česku jsme posílili naši pozici a vytvořili jsme si na trhu dobrou image. A v tom chceme pokračovat.

* BOX (CV)
Shirish Apte (56)**
Pracuje pro Citibank už 27 let. Začínal v bance v Indii, v roce 1993 se přestěhoval do Londýna, kde měl na starost corporate finance a risk management pro oblast střední a východní Evropy, Blízký východ a Afriku. Později působil v Polsku, kde šest let šéfoval tamní pobočce Citi. Poté se vrátil do Londýna do své současné funkce – CEO Citigroup pro region střední a východní Evropy. Je odpovědný za veškeré aktivity Citi v regionu, a to jak v korporátním, tak v retailovém bankovnictví. Je držitelem britského titulu Chartered Accountant a MBA z London Business School.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít