Budou muset malí výrobci lihovin zdražovat?

24. ledna 2011, 15:48 - Profit, TZ
24. ledna 2011, 15:48

Shrnutí uplynulého roku a vyhlídky pro rok 2011 pohledem Sdružení výrobců lihovin.

Foto: archív Profit

Podle údajů Sdružení výrobců lihovin, které zastupuje třicítku českých likérníků, poklesla výroba lihovin u některých výrobců až o třetinu. Mezi hlavní důvody patří zvýšení spotřební daně k začátku roku 2010. To mělo za následek rekordní odbyt zboží na konci roku 2009 a naopak jeho výrazný pokles hlavně začátkem roku 2010. Dalším důvodem je výroba a dovoz nelegálního alkoholu, který přes výborné zásahy celní správy, patří mezi zásadní problémy výrobců lihovin a samozřejmě také státu.

Zvýšení spotřební daně platné k 1. lednu 2010 přineslo své následky. Většina odběratelů likérek Sdružení výrobců lihovin (SVL) se předzásobilo zbožím ještě na konci roku 2009, kdy mohli nakupovat za levnější ceny. „Sice to pro toto období znamenalo rekordní prodej, ale oproti tomu v prvním kvartálu roku 2010 došlo k rapidnímu poklesu zájmu o zboží, a tedy i snížení výroby. Za celý rok 2010 hlásí některé likérky redukci výroby dokonce až o jednu třetinu oproti roku 2009,“ řekl Pavel Kučera, předseda SVL.

Ačkoli zvýšení cen zboží vnímají likérky SVL až jako nejzazší variantu a spíše se po celou dobu snaží tomuto opatření vyhnout hledáním rezerv v rámci vlastní režie, většina z nich bude muset jít podle Sdružení výrobců lihovin letos s cenou nahoru. Důvodem jsou mimo jiné také nárůsty cen energií, ale hlavně cukru a lihu. Cukr je v letošním roce oproti roku 2010 dražší asi o 12 % a líh dokonce o 20 %. „Tlak z venku, který je způsoben jednak zvýšením spotřební daně a jednak zvýšením cen surovin potřebných k výrobě likérů bude pro některé členy našeho sdružení fatální. Jejich existenci v mnohém případě může zachránit pouze zvýšení cen. Ačkoli se tomu snažili po celý loňský rok vyhnout a hledat variantní řešení, v některých případech už jiná možnost neexistuje. Zdražení nejvíce hrozí u výrobků s velkým obsahem lihu i cukru, mezi které patří i tradiční výrobky jako Tuzemák, Vodka a Peprmintový likér, a to řádově o 1-2 Kč, “ vysvětlil Kučera.

Negativní vliv na produkci a prodej lihovin a likérů má také z velké míry výroba a dovoz nelegálního alkoholu, který je prodáván pod cenou, ochuzuje stát a je pro konzumenty zdravotně nebezpečný. Proto SVL velice ocenilo zásahy celní správy, které v loňském roce proběhly – např. prosincová akce v Ostravě, kde byla odhalena velká výrobna nelegálního alkoholu řízená organizovanou skupinou. Tři její aktéři skončili ve vazbě a byli obviněni z trestného činu krácení daně. Pokud by se zde zajištěný alkohol dostal do oběhu, přišel by stát přibližně o 6 milionů korun. „Tato akce dokazuje, že problém nelegálního alkoholu se netýká pouze jedinců a drobných podvodníků, ale že k jeho výrobě a dovozu u nás dochází ve velkém a že se jedná o zásadní problém státu a legálních výrobců lihovin,“ řekl Kučera a doplnil, že SVL s těmito akcemi rozhodně souhlasí, neboť jde mimo jiné i o hájení dobrého jména poctivých likérek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít