Budou Jirka a Miloš zase kamarádi do deště?

05. srpna 2011, 18:51 - Petr Kolář
05. srpna 2011, 18:51

Politický diář

Pokaždé, když Jiří Paroubek znovu někde připustí, že ČSSD s největší pravděpodobností opustí a vrhne se do budování nové strany, bývá mu připomínán Miloš Zeman. Jeden z Paroubkových předchůdců se také pohádal s vedením strany (konkrétně s Paroubkem). Poté odešel, postavil se do čela Strany práv občanů – Zemanovci a za vydatného přispění (všeho)schopného lobbisty Miroslava Šloufa dokázal tehdy ještě Paroubkově ČSSD odebrat ve volbách do sněmovny přes čtyři procenta hlasů, což se ukázalo jako klíčové. Socialisté se sice obávají, že jim Paroubek provede to samé, na druhé straně mu ale předvídají podobný osud jako Zemanovi. Tedy že do sněmovny nemá šanci projít. A že se obě malé strany budou tahat o voliče především mezi sebou.
Co kdyby ale nakonec došlo k poněkud bláznivému scénáři? Tedy že se Paroubek se Zemanem dohodnou a vyrazí proti socialistům společně?
Zeman sice z ČSSD odešel přímo kvůli Paroubkovi a oba dva si za poslední měsíce vyměňovali urážky jak na běžícím pásu. Na druhé straně jsou oba bytostní pragmatici, a pokud se jejich cíle překrývají, osobní spory z minulosti jistě dokážou odložit. Zvlášť pokud se vytvoří legenda o tom, kterak spolu sice v minulosti bojovali, ale nyní je spojuje odpor vůči směru, kterým se ČSSD vydala. Jejich ambice se navíc nekříží. Jiří Paroubek usiluje o pozvednutí nové strany (ať už to bude ČSNS, nebo ještě jiný subjekt) do sněmovny a o každodenní politickou práci, Zemanovi jde především o prezidentskou volbu. Spojení dvou výrazných a autenticky levicových lídrů, kteří se přes osobní rozpory dokázali spojit kvůli stavu, do kterého se ČSSD dostala pod vedením bezkrevného, nezajímavého, a navíc rozhádaného dua Bohuslav Sobotka a Michal Hašek, by na voliče mohlo docela dobře zafungovat. Pak už by pětiprocentní hranice vůbec nemusela být nedostižnou metou. Pokud mají mít socialisté z něčeho strach, tak právě z takového, výsostně pragmatického, ale nanejvýš logického spojení. V pražských politických kuloárech se mimochodem říká, že k tomu samému dospěli i spin doctoři z obou dvou táborů, a o možném spojení už se vyjednává. „Paroubek for premier, Zeman for president,“ říká k tomu v nadsázce jeden z Paroubkových dlouholetých spolupracovníků…

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít