Budeme lákat čínské turisty

10. března 2003, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
10. března 2003, 00:00

Turistické asociace chtějí zrušit víza pro Kanaďany a AustralanyZástupci tuzemského cestovního ruchu začínají řešit jednotlivé překážky rozvoje svého podnikání. Pro začátek chtějí hnout s vízy a udělat z Česka autorizovanou turistickou destinaci.

Turistické asociace chtějí zrušit víza pro Kanaďany a Australany

Zástupci tuzemského cestovního ruchu začínají řešit jednotlivé překážky rozvoje svého podnikání. Pro začátek chtějí hnout s vízy a udělat z Česka autorizovanou turistickou destinaci.

Cestovní ruch je velmi důležité odvětví, které je schopné nejen vydělat zajímavé zisky, ale také uživit spoustu lidí. Podstatné však je, aby zemi navštívilo co nejvíce spokojených turistů, kteří tu utratí co nejvíce peněz. A tomu chce více napomáhat Česká centrála cestovního ruchu. Tak to říká její ředitel David Gladiš.

Téměř každý Kanaďan má dva pasy

Jednou z prvních překážek dalšího rozvoje cestovního ruchu - a myslíme tím příjezdy turistů do Česka, nikoli cestování tuzemců za hranice všedních dní - jsou podle organizací v cestovním ruchu víza a vízové procedury. V případě některých zemí má vízová povinnost zřejmě smysl, u jiných je to však jen těžko pochopitelné opatření. Proto chce centrála cestovního ruchu iniciovat odstranění vízové povinnosti pro Kanaďany a Australany. Kromě reciprocity totiž podle Gladiše neexistuje na naší straně věcný důvod pro jejich existenci. Když před třemi roky zavedla Kanada víza pro naše občany kvůli ekonomické imigraci Romů, Česko přijalo stejné opatření a počet Kanaďanů, kteří k nám přijíždějí, podle údajů centrály cestovního ruchu klesl. Pokud nebudou k cestě do České republiky potřebovat vízum, přijede jich podle Gladiše mnohem více. A víc turistů znamená mimo jiné i víc pracovních míst. Tento názor ovšem zcela nesdílí ředitel analytické firmy Mag Consulting Jaromír Beránek. Podle něho sice klesl počet návštěvníků s kanadským či australským pasem, ovšem letadla z Kanady do Česka jsou obsazena stále stejně. Podle jeho slov má téměř každý Kanaďan a Australan dva pasy. A cestuje samozřejmě s tím, s kterým je to jednodušší. Opravdu výrazný nárůst turistů z těchto zemí po jednostranném zrušení vízové povinnosti se tedy podle Beránka čekat nejspíš nedá.

Za vízem tisíce kilometrů

Druhým bodem, který by mohl napomoci přílivu turistů do Česka, je zjednodušení vízových procedur. To se týká zemí, s nimiž zřejmě v dohledné době Česká republika vízovou povinnost rušit nebude - například Ruska a Číny. Tamní cestování chtiví obyvatelé totiž nemají například možnost vyřídit si vízum prostřednictvím cestovní kanceláře nebo poštou, nemohou si stáhnout formulář z internetu a podobně. Nutnost jet si zažádat o potřebný doklad na konzulát znamená v těchto zemích cestovat třeba i tisíce kilometrů. Není proto divu, když turisté z těchto zemí raději zvolí jinou destinaci. Zjednodušit těmto lidem získání potřebného povolení by se na tuzemské příjezdové turistice podle zástupců cestovního ruchu projevilo kladně. Podle Gladiše je také třeba stanovit pravidla pro získávání víz, aby se nedával konzulárním úředníkům prostor pro vlastní výklad předpisů.

Číňané rádi utrácejí

Čínu považuje Gladiš vůbec za jednu z klíčových zemí pro vývoj turistiky. Podle zahraničních odhadů je dnes v Číně sto milionů lidí, kteří jsou dost bohatí, aby mohli cestovat do zámoří nebo do Evropy. A Číňané utrácejí při cestách do zahraničí více než například Evropané. Podobnou zkušenost máme v tuzemsku už s Japonci. Přilákat čínské turisty však není tak jednoduché. Podle Gladiše je třeba uzavřít s Čínou smlouvu, kterou se Česko stane tak zvanou autorizovanou turistickou destinací. Tak Čína v podstatě umožní svým občanům do tuzemska cestovat hromadně prostřednictvím tamních cestovních kanceláří. Zástupci turistického průmyslu tedy žádají, aby Česká republika o status autorizované destinace požádala. V současnosti ho mají pouze dvě evropské země - Německo a Malta. Pak je přirozeně důležité, aby se podnikatelé například i způsobem ubytování a dalšími věcmi dokázali trefit do vkusu a potřeb čínské klientely. Ovšem času by na to měli mít dost, protože uzavření podobné smlouvy se odhaduje na rok až rok a půl.

Velkou výzvou pro tuzemský cestovní ruch je přilákat bohaté turisty z Číny. Říše středu již totiž dávno není pouze zemí bídy, kde vládnou komunisté. V Číně je nyní odhadem už sto milionů lidí, kteří mají dostatek peněz, aby mohli cestovat. A tak jako na snímku v současnosti vypadá čínská elita.

Ilustrační foto: AP

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít