Bude to ale dřina - Euro.cz

Přihlášení

Bude to ale dřina

, István Lékó,
Bude to ale dřina
Zdroj: Euro.cz

Úvěry firem Z-Group a Vojenských staveb jsou málo bonitní

Ačkoliv se v českých finančních kruzích hovoří o tom, že EC Group, vítěz tendru na balík pohledávek za 37,8 miliardy, má jisté potíže sehnat do 18. října slíbených 3,4 miliardy korun, názory se spíše kloní k tomu, že na transakci bude možné přece jen něco vydělat. Bude to ale pracná, časově náročná a riziková operace.

Banky ve frontě.

Česká konsolidační agentura (ČKA) se souhlasem ministra financí Bohuslava Sobotky rozhodla, že vítězem soutěže o pohledávky je EC Group (EURO 34/2002), malá faktoringová firma, za kterou údajně stojí bývalý šéf Motoinvestu Pavel Tykač a jeho peníze. Transakce má být vypořádána do 18. října. EC Group oznámila, že syndikaci úvěrových zdrojů od zahraničních bank pro něj bude zajišťovat firma Gutmann & Cie Praha. Tato rakouská investiční banka úzce spolupracuje s německou Deutsche Bank. „Registrujeme vážný zájem významných bank o financování, tlačí se do řady,“ řekl minulý týden týdeníku EURO zdroj blízký EC Group.
Blok obsahuje 938 pohledávek za 479 klienty (EURO 39/2002). Největší položky tvoří úvěry firem Vojenské stavby, Vojenské stavby CZ a J.Ring (akcionář Vojenských staveb) v celkové výši zhruba 6,4 miliardy korun a společností Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka (Železárny Veselí, Železárny Chomutov, Železárny Hrádek a Noval) za více než tři miliardy korun.
Otázkou je, zda EC Group, která do soutěže překvapivě vstoupila takřka na poslední chvíli, měla dostatek času na analýzu – z hlediska možných výnosů – pohledávek. Zdroj blízký EC Group tvrdí, že ano. Jiní mají za to, že na podrobný průzkum nebyl čas, a proto prý nabízená cena neodpovídá tržní hodnotě. Je údajně mnohem vyšší.

Cena zástav.

Nicméně podle člena představenstva ČKA Libora Svobody agentura nikdy neprodává pohledávky pod tržní cenou zastavené nemovitosti. „Také cena 3,4 miliardy korun, kterou zaplatí EC Group, zhruba odpovídá reálné hodnotě zástav k těmto pohledávkám,“ řekl. Například podniku Vojenské stavby, který je v konkursu, patří tři velké správní budovy v centru Prahy, Vojenské stavby CZ vlastní provozní budovy, stavební dvory a areály. Hodnota těchto nemovitostí, o které bude zájem, plus další výnosy z úvěrů za Vojenskými stavbami byla zájemci vyhodnocena zhruba na 360 milionů korun.

Co udělá Chrenek?

O pohledávky společnosti Z-Group by největší zájem mohly mít Třinecké železárny (TŽ), i když je otázkou, zda jeden jejich významných majitelů Tomáš Chrenek bude mít tolik prostředků, aby EC Group uspokojil. TŽ v současnosti chtějí od státu, aby je finančně podpořil dvěma miliardami korun: zaplatil miliardovou emisi obligací a stejně vysoký úvěr u České spořitelny.
Avšak finance, které EC Group může za prodej pohledávek podniků Z-Group získat (od Chrenka, nebo od jiného zájemce), nebudou zase tak velké. Informace týdeníku EURO potvrzují, že další uchazeči o celý balík Zemkovy pohledávky ocenili zhruba na 400 milionů. Údajně i odhad Deloitte & Touche, vypracovaný pro investiční banku Schroders Salomon Smith Barney, která se do soutěže nakonec nepřihlásila, se pohyboval ve stejné výši. Z toho vyplývá, že tržní hodnota balíku se spíše pohybuje kolem ceny nabídnuté Goldman Sachs/Flow East či PPF (zhruba tři miliardy).
Dřívější zájemce o Zemkovy úvěry Investiční klub (IK), který zastupuje finanční i průmyslové investory, byl letos v lednu ochoten zaplatit ČKA 350 milionů korun. Šéf IK Jaroslav Otenšlégr minulý týden v rozhovoru pro týdeník EURO nevyloučil trvání zájmu o pohledávky, ale podmínky se prý natolik změnily, že je nejprve nutné jednat s investory. Podle Otenšlégra se situace v Z-Group stala dramatickou a konkurs může být prohlášen každým dnem.